Jak (NIE) komponować kolory w palecie zgaszonej jesieni?

 

Szafa Ani po analizie kolorystycznej. #Arsenictubyła

Jak łączyć ze sobą kolory z pełnej palety barw? Czy zawsze należy szukać kontrastu? I którego z siedmiu kontrastów? Czy trzeba nosić wszystkie kolory ze swojej palety? Czy istnieje jakaś instrukcja obsługi swojego typu kolorystycznego?

Wiem, że po otrzymaniu analizy pierwszy rzut oka wędruje na nazwę typu, którym was określiłam, a drugi – na pełną paletę barw znajdującą się pod koniec książki. I niezależnie od typu kolorystycznego, to pierwsze spojrzenie na swoje kolory bywa szokiem. Choć układam je harmonijnie i omawiam przystępnie, często dostaję maile pełne zatrwożonego: „ale... jak mam nosić je wszystkie?”...

Otóż pełna paleta barw, jak nazwa wskazuje, zawiera wszystkie kolory we właściwych odcieniach, które dana osoba może włączyć do garderoby. Czerwienie, zielenie, fiolety, itd. Natomiast najważniejsza część znajduje się w tekście, bo to tam jest pełna instrukcja obsługi swojego typu kolorystycznego, a także praktyczne wskazówki dotyczące łączenia kolorów w obrębie stylizacji. Jest to pełna paleta barw, przekrój przez możliwości, a nie przykład kolorów, które trzeba nosić naraz.Na przykładzie kolorów zgaszonej jesieni pokazuję wam dzisiaj sens przyswojenia sobie tej swoistej instrukcji obsługi swojego typu kolorystycznego. Na pierwszym zdjęciu widzimy osiem kolorów, które pobrałam wprost z palety ułożonej ostatnio dla jednej z pań o typie zgaszona jesień. Wybierałam przypadkowo, bez żadnego klucza. Widać, że kolory są stonowane, raczej ciepłe i niezbyt jasne, ale choć pozornie wszystko się zgadza, jednak nie wygląda to przekonująco. Coś nie gra, a ten zestaw nie zachęca do spróbowania przygody z kolorami stonowanej jesieni w swojej garderobie. Czy potraficie powiedzieć, dlaczego tak jest?Na drugim zdjęciu znajdują się dokładnie te same kolory, ale ułożone nieco inaczej – harmonijnie. Tak jak w tęczy – jeden odcień przechodzi łagodnie w następny, brakuje tu wyraźnego kontrastu, choć przecież mamy i czerwień, i zieleń, i fiolet z żółcią... To kwintesencja i jednocześnie podstawy nauki obsługi palety zgaszonej jesieni: dobieranie kolorów tak, aby uzupełniały się harmonijnie, nie kontrastowały ze sobą. Na tym polega sens kolorystyki stonowanej! Nie tylko na tym, by kolory same w sobie były mało jaskrawe, ale równie ważne jest harmonijne ich łączenie ze sobą.

Nawiasem mówiąc, oba te zestawy barw nadal są pewnego rodzaju przekrojem przez paletę zgaszonej jesieni. Nie jest to gotowa kompozycja barw, którą można zastosować w stylizacji dla tego typu, ponieważ kolorów jest zbyt wiele. Za dużo bodźców naraz! Ale gdyby wybrać z nich harmonijną trójkę, np. morska zieleń, oliwkowy i beż, albo czerwień z pomarańczowym i brązem, sprawy stają się o wiele łatwiejsze, a kompozycja ładniejsza. I przy okazji łatwiejsza do odwzorowania w prawdziwym życiu, na realnych ubraniach, a nie tylko w programie graficznym. Inną kwestią, którą też omawiam w analizach kolorystycznych są proporcje zastosowanych kolorów – tak, to też ma znaczenie.

To tylko fragment z całej wiedzy, którą przekazuję w swoich analizach kolorystycznych. Zależy mi na tym, żebyście po przeprowadzonej analizie kolorystycznej były samodzielne i pewne swoich wyborów. Samo wskazanie typu kolorystycznego i pokazanie właściwych odcieni to zaledwie początek i – bardzo często! - jednocześnie koniec przygody z zaproponowaną kolorystyką, gdy dana kobieta nie potrafi jej użyć, zastosować u siebie, i znowu wraca do wygodnej i sprawdzonej bazy w czerni, szarości i dżinsie. Moją rolą jest nauczenie was pracy z kolorami, dlatego służę nie tylko sześćdziesięciostronicowymi, wyczerpującymi temat analizami kolorystycznymi, ale także realnym wsparciem po usłudze. Dlatego też moje materiały na blogu czy Instagramie przesycone są konkretnymi wskazówkami i wiedzą, a nie tylko kolorami i popularnymi hasłami.

Zapraszam na analizę kolorystyczną online: bit.ly/analizauArsenic – formularz zgłoszeniowy będzie dostępny już od poniedziałku 21 czerwca. Przed jego wypełnieniem warto jest zapoznać się z wpisem na temat rodzaju i jakości zdjęć wymaganych do wykonania usługi:
Pięknego dnia

Aleksandra


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2014 Arsenic - naturalnie z przekorą , Blogger