Siwienie a analiza kolorystyczna


Powraca często pytanie o siwienie w kontekście analizy kolorystycznej. Czy na starość zmieniamy typ kolorystyczny? Czy należy wykonać ponownie analizę kolorystyczną? Czy wypada nosić wciąż te same kolory ze swojej palety barw? Odpowiedź jest złożona i – jak zwykle – bardzo wiele zależy od samej osoby stawiającej sobie te pytania. 

Ale z punktu widzenia analizy kolorystycznej w ciągu naszego całego życia my stale podlegamy przemianom, nasza kolorystyka zmienia się cały czas. W dzieciństwie zwykle mamy kolory delikatniejsze i jaśniejsze, w ciągu życia wielokrotnie się opalamy lub nabywamy nowych przebarwień i znamion, na starość melanocyty przestają produkować pigmenty odpowiedzialne za naszą kolorystykę... Ale to wszystko dzieje się w pewnych zakresach, w ramach naszego typu kolorystycznego, a ujmując sprawy przejrzyściej: w ramach możliwości naszych organizmów.

Typ kolorystyczny w ciągu życia się nie zmienia radykalnie, lecz ulega przesunięciom w ramach własnych możliwości, narzuconych przez odziedziczone geny. Podobnie jest zresztą z pełną paletą barw, którą układam dla klientek w analizach kolorystycznych: jest elastyczna, są w niej odcienie jaśniejsze i ciemniejsze; żywsze i bardziej stłumione. Jest swoistym przekrojem przez daną kolorystykę i wszystkie (no - większość!) jej możliwości. Bazując wyłącznie na tych kolorach w palecie można ułożyć bardzo wiele odmiennych stylizacji, w zależności od zmieniającej się kolorystyki danej osoby, od jej preferencji, od pory roku, czy wreszcie gustu. 

Z melaninami jest taki myk, że im jaśniejszy jej kolor, tym ma mniejszą cząsteczkę. Najmniejsze są więc feomelaniny, które mają odcienie żółci i pomarańczu. Trochę większe są trójchromowe (które też są zaliczane do feomelanin), czyli te intensywnie czerwone. Największe są eumelaniny i też miewają różne rozmiary, tak jak i różne odcienie: od całkiem ciepłych brązów, poprzez kasztanowe, brunatne aż po czystą czerń. Nawiasem mówiąc, im ciemniejszy pigment, tym większa jego moc antyoksydacyjna... No ale już nie mnożę wątków.


Jeśli we włosie występuje mieszanina różnych kolorów pigmentów, o różnych rozmiarach to, jak w szklance, mniejsze "kulki" wypełniają przestrzenie pomiędzy większymi. Gdy melanocyty przestają pracować prawidłowo, może się okazać, że zaczną znikać pigmenty tylko z jednego odcienia, np. najciemniejsze. Wśród osób rudawych często tak jest, że początki siwienia zwiastuje stopniowe ozłocenie kolorystyki, ponieważ znikają ciemne pigmenty, przez co te żółte są bardziej widoczne.

Dodatkowo, dołóżmy do tego fakt, że małe cząsteczki feomelanin bardzo łatwo ulegają zniszczeniu pod wpływem środków chemicznych. Można to zaobserwować u niektórych naturalnie średnich i ciemnych blondynek, które rozjaśniają włosy. Ich odrost bywa niemalże czarny, choć rozwodniony, nie tak nasycony pigmentem jak np. włosy czarnoskórych czy Hindusów. Znacie takie zjawisko? Jest to efekt wypłukania żółtych pigmentów spomiędzy cząsteczek większych, ciemniejszych. Po zapuszczeniu naturalnych włosów często żółte pigmenty wracają, gdyż melanocyty nadal pracują, a czynnika niszczącego zabrakło.


Siwiejąc na starość nigdy nie stajemy się albinosami, ponieważ także i ten proces ma swoje ramy i granice określone przez kolorystykę danej osoby. A ta jest określona przez geny. Kolor oczu zostaje, podobnie jak kolor skóry – choć może być pociemniały lub, przeciwnie, rozbielony w zależności od trybu życia czy branych leków. Nawet siwizna jest zwykle charakterystyczna dla danej kolorystyki i te zmiany również są ujęte w paletach barw, które układam dla moich klientek.

Zapraszam na analizę kolorystyczną online. Aby się zgłosić, wystarczy wypełnić formularz: 

bit.ly/analizauArsenic


Jeśli preferujesz analizę kolorystyczną w formie osobistego spotkania, jest taka możliwość. Indywidualne konsultacje kolorystyczne przeprowadzam w Krakowie, a termin można zarezerwować poprzez kalendarz rezerwacji online:

calendly.com/arsenicpl/krakow


Wszystkie informacje na temat rodzaju usług, cen oraz sposobu przygotowania zdjęć do analizy kolorystycznej znajdują się w zakładce "Analiza kolorystyczna".Pięknego dnia!

Aleksandra
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2014 Arsenic - naturalnie z przekorą , Blogger