Mineralny szampon zdrojowy i odżywka Sulphur Busko-Zdrój



Z kuracją siarczkową od Sulphur Busko-Zdrój spotkałam się już przy okazji testowania maski siarczkowej (KLIK!). 
Obecnie także ich żel siarczkowy próbuje swoich sił w sprostaniu wysokich wymagań, jakie mam wobec tego typu produktów po wypróbowaniu żelu borowinowego, który uwielbiam. Ale o żelu może kiedy indziej - jest tak wydajny, że jeszcze wiele wody (siarczkowej) upłynie, nim go zużyję ;)


Do mineralnego szamponu z Sulphur podeszłam bardzo nieufnie - oboje z Mężczyzną nie tolerujemy (czy też raczej nasza skóra na głowie) bardzo silnych detergentów w szamponach. Mam teorię, że u mnie stan ten jest spowodowany fatalną jakością wody w kranie, gdyż mieszkając w Lublinie, czy woj. świętokrzyskim, ba, nawet przez kilka dni w Warszawie - moja skóra przestaje histerycznie reagować na żele i szampony z SLES. 
Tutaj niestety muszę bardzo uważać na to, co nakładam na skalp, bo przesusz i związany z tym łupież jest tylko najłagodniejszym efektem użycia SLES i podobnych. 
Niemniej, liczyłam na to, że moc wody mineralnej siarkowej przebije moc zawartego w składzie SLES i szampon jednak bardziej będzie pielęgnował niż podrażniał. 


"Mineralny szampon zdrojowy zawiera solankę siarczkową ze źródeł mineralnych uzdrowisk Busko-Zdrój i Solec-Zdrój, skutecznych w leczeniu chorób skóry (łuszczyca, atopowe zapalenie skóry (AZS), łojotokowe zapalenie skóry (ŁZS)). Zawiera ona w swoim składzie aktywne biologicznie związki siarki: S2-, HS-, siarkę koloidalną oraz liczne jony: potasu, wapnia, magnezu, wodorowęglanowe, bromu oraz inne mikroelementy. Składniki te wywierają korzystne działanie na włosy i skórę głowy.
Wody siarczkowe cechują się właściwościami keratolitycznymi (złuszczającymi) – bardzo dokładnie złuszczają i oczyszczają skórę głowy i włosy z łoju, zanieczyszczeń oraz łupieżu. Poprzez działanie keratoplastyczne (odnawiające) stymulowana jest odnowa tkankowa, dzięki czemu skóra głowy i włosy są dobrze odżywione. Siarka poprzez grupy sulfhydrylowe (SH) i wiązania dwusiarczkowe wpływa korzystnie na keratynę włosów."





Duet składający się z szamponu i odżywki zamknięty jest w wygodnych butelkach z zagłębieniem w połowie, aby nie wyślizgiwały się z rąk oraz z "trzpyczkiem", czyli zatrzaskiem zamiast zakrętki - duży plus, nikomu przecież nie chce się pod prysznicem bawić w zakręcanie butelki gdy piana leci do oczu...
Odnośnie piany - mam dwie skrajnie różne opinie na ten temat: moją i mojego Mężczyzny-ultrasa bąbelkowego. Dla niego piana musi być pod sufit i gęsta jak styropian, wtedy i tylko wtedy ma pewność, że wszystko jest umyte dokładnie. 

Byłam zdziwiona, gdy zaczął marudzić, że ten szampon w ogóle się nie pieni, podczas gdy ja zapluwałam się pianą pod prysznicem już po rozrobieniu niewielkiej ilości szamponu na dłoni. Trudno jest mi to pojąć, bo rodzaj włosów nie ma tutaj znaczenia - myłam mu włosy własnoręcznie i też miałam pianę po łokcie. Chyba, że to marudzenie było zwykłym wymuszeniem zainteresowania i pielęgnacji :>

Tak, szampon pieni się dobrze i zmywa wszystko perfekcyjnie. Ma konsystencję dość wodnistą, więc trzeba z wyczuciem przechylać butelkę podczas dozowania. Jest nieprzejrzyście biały i ma ten charakterystyczny nieco słony, nieco ziemisty zapach - motyw przewodni całej serii siarczkowej. Zdaje się, że tak po prostu pachnie solanka siarczkowa będąca podstawą składu. 




Skład INCI mineralnego szamponu zdrojowego:

  • Aqua minerale - solanka siarczkowa ze źródeł mineralnych uzdrowisk Busko-Zdrój i Solec-Zdrój
  • Sodium laureth sulfate - SLES, detergent, może podrażniać
  • Aqua - woda
  • Cocamidopropyl betaine - Kokamidopropylo betaina, detergent nieco łagodniejszy w swym działaniu od SLES
  • Glycol distearateDistearynian glikolu etylenowego, niejonowa substancja powierzchniowo czynna, emolient i emulgator
  • Zinc pyrithionePirytionian cynku. Wykorzystywany w produkcji szamponów leczniczych do włosów z problemem łupieżu i nadmiernym przetłuszczaniem się skóry głowy. Wykazuje właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybiczne, oraz odporność na promieniowanie ultrafioletowe. Może powodować podrażnienia skóry głowy
  • Coco glucosidePoliglukozyd kwasów oleju kokosowego, niejonowa substancja powierzchniowo czynna. Substancja hydrofilowa, bardzo dobrze rozpuszczalna w wodzie. Bezpieczna dla środowiska - biodegradowalna. Substancja bardzo łagodna dla skóry i błon śluzowych. Łagodzi ewentualne działanie drażniące wywołane przez anionowe substancje powierzchniowo czynne. Substancja myjąca - usuwa zanieczyszczenia z powierzchni skóry i włosów, pełni również funkcję naturalnego emulgatora O/W
  • Sodu chlorek - popularna sól kuchenna, naturalny zagęszczacz
  • Citrus limonum - producent nie dookreślił w jakiej formie występuje cytryna w tym składzie. Po ilości tego składnika domyślam się, że jest to olejek eteryczny cytrynowy, który posiada właściwości bakteriobójcze i bakteriostatyczne, przeciwzapalne
  • Phenonip - fenonip, konserwant


Byłabym zachwycona, gdyby szampon ten powstał w wersji superłagodnej dla takich osób jak ja i mój Mężczyzna. Ja do produkcji swoich delikatnych szamponów używam glukozydów: laurylowego i kaprylowo-kaprynowego, które myją dobrze a nie podrażniają. 
Reszta składu, w szczególności z solanką siarczkową jest świetna - rzadko możemy podziwiać tak krótkie i zwarte składy.
Niestety, w moim przypadku ten nieszczęsny SLES wyklucza szampon z użycia codziennego. Powiem więcej - szampon z Pat&Rub z serii sweet, mający w składzie łagodniejszą od SLS kokamidopropylobetainę również powoduje, że moje włosy piszczą po umyciu, wymyte do cna z wszelkiego brudu czy tłuszczu. Nie ma co się oszukiwać - są to mocne detergenty, ingerujące poważnie w płaszcz lipidowy skóry. 




Niemniej, używam go chętnie do zmywania masek - zarówno olejowych jak i wszelkich innych. Sprawdza się do tego świetnie i nie robi mi krzywdy, gdy nieco mocniej wyszoruję głowę raz na 10-14 dni. 
Mogę polecić go osobom mieszkającym w normalnym mieście, z normalną wodą wodociągową, a także tym, którzy nie mają większych problemów z SLSami i używają ich codziennie. 
Szampon poza solanką siarczkową ma w składzie pirytionian cynku - składnik wielu bardzo drogich, leczniczych szamponów przeciwłupieżowych.

Zupełnie inna sprawa ma się z odżywką z tej samej serii - z nią polubiłam się bardzo i stosuję ją chyba trochę zbyt często z tego powodu ;) 
Odżywka nie jest tak jednolicie biała jak szampon, choć jej konsystencja również jest dość wodnista i - owszem - też pachnie znajomo. 
Mnie ten zapach absolutnie nie przeszkadza, ale osobom przyzwyczajonym do żeli i szamponów roztaczających woń od Pcimia po Chiny może przyjść z trudem zaakceptowanie faktu, że włosy pachną lekko solą a lekko ziemią zamiast turboczekolady przysypanej toną cukru truskawkowego. Albo coś w tym stylu.
Zresztą, ten charakterystyczny zapach odżywki nie utrzymuje się na moich włosach długo - po wyschnięciu nie pachną niczym.





"Mineralna odżywka do włosów zdrojowa swoje działanie zawdzięcza wodom siarczkowym ze źródeł mineralnychuzdrowisk Busko-Zdrój i Solec-Zdrój, w którym skutecznie leczy się choroby skóry (łuszczyca, atopowe zapalenie skóry (AZS), łojotokowe zapalenie skóry (ŁZS)). Zawarte w odżywce składniki: głównie jony siarczkowe, wodorosiarczkowe, siarka koloidalna działają keratolitycznie (złuszczająco) na skórę głowy głęboko ją oczyszczającz łoju i łupieżu. Działanie keratoplastyczne poprzez wpływ na procesy metaboliczne stymuluje odnowę tkankową.
Działanie związków siarki uzupełniają zawarte w odżywce liczne jony: potasu (K+), sodu (Na+), wapnia (Ca2+), magnezu (Mg2+), wodorowęglanowe (HCO3-), bromu (Br-). W efekcie odnowiony naskórek wchłania wszystkie cenne składniki odżywki. Związki siarki wiążąc się z keratyną włosów wzmacniają je i upiększają."


Nie używam jej po każdym myciu, bo ten sposób się u mnie nie sprawdził - wgnieciona w wilgotne włosy bez spłukiwania obciążyła mi je i zbiła w strąki (mam włosy proste, niskoporowate - weźcie to pod uwagę!). 
Natomiast zmyta - prawie nie robiła nic. Uznałam więc, że zacznę ją stosować jak maskę na włosy przed ich umyciem i to był strzał w dziesiątkę. 

U mojego Mężczyzny sprawdza się ona całkiem dobrze gdy zostaje nałożona w sposób klasyczny - po umyciu na 10-15 minut w celu rozczesania włosów i następnie niezbyt dokładnie spłukana. Z kolei on ma włosy mocno kręcone, bardzo suche, chłonące dosłownie wszystkie odżywcze i nawilżające składniki jak gąbka.

Mam zresztą dla Was kilka przepisów na różne maski z udziałem odżywki solankowej, które sobie już wypróbowałam (podana ilość wystarcza na wysmarowanie skalpu i włosów długości za łopatki):

Maska spirulinowa

  • pół szklanki odżywki zdrojowej Sulphur
  • łyżeczka spiruliny
  • wedle uznania - dowolny olej, ja zwykle dodawałam łyżeczkę oleju rycynowego

Składniki mieszam ze sobą w miseczce, po czym zieloną maź wcieram w skalp i rozprowadzam na całej długości włosów. Taką maskę stosuję na 2-3 godziny przed myciem włosów. Zawsze fantastycznie łagodzi wszelkie podrażnienia skóry głowy, a za sprawą spiruliny niesamowicie nabłyszcza i wygładza włosy. Zauważyłam, że odkąd stosuję ją regularnie, moje włosy się wzmocniły, nie wypadają już tak licznie jak niegdyś.




Maska z olejami

  • ćwierć szklanki odżywki zdrojowej Sulphur
  • dwie łyżeczki oleju rycynowego (możesz go zastąpić dowolnym innym, jeśli tego nie lubisz)
  • dwie łyżeczki oleju arganowego

Oczywiście rodzaj użytych olejów zależy wyłącznie od Twojego widzimisię - podałam tutaj mieszankę, która najlepiej sprawdziła się u mnie. Tę maskę również stosuję przed myciem, ale trzymam ją nieco krócej niż spirulinową aby nie przetłuścić skalpu - zwykle ok. godzinę.
Jeśli lubisz olej kokosowy, można odżywkę zdrojową wymieszać np. z Sesą bądź maską z Oilmedica, która zaczyna robić furorę na blogach :) Wówczas działanie tej maski będzie wzmocnione jeszcze właściwościami ziół.

Maska aloesowa


Ta maska fenomenalnie nawilża, uelastycznia i wygładza włosy. Zawsze przesadzam z czasem trzymania jej na głowie... ale warto, jeśli masz przesusz - na pewno Cię uratuje. 

Do każdej z tych masek warto dodać sobie nieco witamin, jeśli je masz w magazynku :) Polecam szczególnie niacynamid i wit. E - u mnie te witaminy schodzą w ilości przemysłowej.

Skład INCI mineralnej odżywki zdrojowej:




  • Sulphide-sulphide hydrogen salty mineral water - solanka siarczkowa ze źródeł mineralnych uzdrowisk Busko-Zdrój i Solec-Zdrój
  • Coco-Glucoside - Poliglukozyd kwasów oleju kokosowego, niejonowa substancja powierzchniowo czynna. Substancja hydrofilowa, bardzo dobrze rozpuszczalna w wodzie. Bezpieczna dla środowiska - biodegradowalna. Substancja bardzo łagodna dla skóry i błon śluzowych. Łagodzi ewentualne działanie drażniące wywołane przez anionowe substancje powierzchniowo czynne. Substancja myjąca - usuwa zanieczyszczenia z powierzchni skóry i włosów, pełni również funkcję naturalnego emulgatora O/W
  • MethylocelluloseMetyloceluloza. W wodzie tworzy lepki roztwór (koloidowy); stosowana m.in. jako emulgator w wyrobach kosmetycznych i farmaceutycznych (obojętna fizjologicznie)
  • Dicocoylethyl Hydroxy-ethylylmonium Methosulfateantystatyk, wygładza, ułatwia rozczesywanie; składnik kondycjonujący i zapobiegający elektryzowaniu
  • PanthenolPrekursor witaminy B5 (kwasu pantotenowego), prowitamina B5. Pantenol po wniknięciu w skórę jest przekształcany do kwasu pantotenowego. Oba związki wykazują to samo działanie biologiczne. Witamina B znajduje się w każdej żywej komórce. Hydrofilowa substancja nawilżająca. Substancja aktywna, wywołuje efekt  kosmetyczny  na skórę,: działanie przeciwzapalne, przyspiesza procesy regeneracji naskórka. Pantenol wykorzystywany jest w preparatach do pielęgnacji skóry i włosów, dzięki zdolności wnikania w ich strukturę. Nadaje skórze uczucie gładkości.
  • Citrus limonum - producent nie dookreślił w jakiej formie występuje cytryna w tym składzie. Po ilości tego składnika domyślam się, że jest to olejek eteryczny cytrynowy, który posiada właściwości bakteriobójcze i bakteriostatyczne, przeciwzapalne
  • Phenonip - fenonip, konserwant
Tutaj zaznaczyłam tylko pobieżnie czym jest i jaką funkcję w kosmetyku pełni dany składnik. Po bardziej szczegółowe informacje dotyczące tych i całego mnóstwa innych składników zapraszam do mojej zakładki Baza INCI.

Dzięki zawartości kokoglukozydu można również tej odżywki używać do łagodnego mycia - świetna wiadomość dla maniaczek włosowych chętnie stosujących takie metody. Przyznam, że jeszcze tego nie próbowałam, ale jeszcze dziś spróbuję - i jeśli to się sprawdzi, chyba się w tej odżywce zwyczajnie zakocham.

Zwróćcie uwagę, że ta odżywka różni się od typowo pojmowanego produktu zwanego odżywką, w których główną rolę pełnią oleje i substancje działające okluzyjnie. Tutaj zamiast kilku składników odpowiadających za pielęgnację mamy jeden, bardzo silnie działający - solankę siarczkową, rzecz niespotykaną w innych odżywkach. 

Jest to poziom wyższy odżywienia, bowiem stymulując bezpośrednio skórę głowy do lepszego, szybszego metabolizowania pomagamy jej się odnowić, a przez to wzmocnić i sprawnie funkcjonować. Nie eliminujemy więc efektu źle wyglądających włosów, ale działamy na przyczynę. 



Polecam, ja do tej odżywki wrócę na pewno - zamówienie w aptece już na nią złożyłam.

200 ml szamponu zdrojowego kosztuje ok. 17 zł
200 ml odżywki zdrojowej kosztuje ok. 16 zł

Szczegółowa lista aptek i sklepów zielarskich, w których można od ręki kupić produkty marki Sulphur Busko-Zdrój znajduje się bezpośrednio na stronie producenta: KLIK!

W Krakowie kompletny asortyment produktów SULPHUR jest dostępny „od ręki” m.in:

  • w sklepie Galeria Mydeł i Soli, ul.Limanowskiego 1, tel.12 656 66 44
  • w Grocie Solnej HALIT, ul. Szuwarowa 4/ UH 4, tel. 12 357 49 67



Miłego dnia!
Arsenic


4 komentarze:

  1. lubie ten szampon.dla mnie tez jest dobry, żeby się dobrze doszorować , tak raz na czas :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Mam od dawna i szampon i odżywkę... ale jakoś...szału ni ma, dupy nie urywa.... ale zużyję do końca, bo tez krzywdy nie robi:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Fajnie by było, gdyby Sulphur wypuścił taką mgiełkę/wcierkę na bazie solanki siarczkowej do skóry głowy. Oj, to bym wzięła :)
      A póki co - do odżywki wracam, chętnie mieszam z innymi składnikami, a szampon na razie odstawiam.

      Usuń

Copyright © 2014 Arsenic - naturalnie z przekorą , Blogger