Baza INCI

Chcąc wyszukać dany składnik, wciśnij ctrl+f i wpisz szukane słowo.

Nie ma tego, czego szukasz? Napisz mi o tym w komentarzu lub na a.galiszkiewicz@gmail.com , uzupełnię bazę!





Dołącz do akcji i zgarniaj kosmetyki:




A:                                                                                                                                    



Acacia Farnesiana Extract - Guma arabska (roślinna) jest wysuszoną żywicą z kilku gatunków akacji (głównie akacji senegalskiej) występujących od Senegalu na zachodnim wybrzeżu Afryki, aż do Pakistanu i Indii. Ma postać białego proszku.Guma arabska jest wyjątkowa wśród naturalnych hydrokoloidów ze względu na bardzo wysoką rozpuszczalność w wodzie, nawet do 50%. W wysokim stężeniu tworzy z wodą lepką, galaretowatą masę. Rozpuszcza się także w alkoholu w stężeniu do 60% i w niewielkim stopniu w glicerynie.
Większość gum w niskich stężeniach tworzy z wodą lepkie roztwory, natomiast roztwór gumy arabskiej staje się lepki i wykazuje cechy pseudoplastyczne w stężeniu od 40%. Zdolność do tworzenia wysoce stężonych roztworów decyduje o doskonałych właściwościach stabilizujących i emulgujących. W emulsjach kosmetycznych guma arabska najczęściej stosowana jest w połączeniu z innymi emulgatorami tworząc matrycę żelową, która zapobiega rozwarstwieniu emulsji. Stosowana samodzielnie jest słabym emulgatorem. W kosmetykach używana jest ze względu na właściwości ochronne, stabilizujące i wygładzające teksturę produktu, a także dla właściwości kojących, przeciwzapalnych, ściągających i zmiękczających skórę. Zalecane stężenie w kosmetykach (kremy, lotiony, tusze do rzęs, szampony do włosów, itp.) powinno wynosić 10 – 15%. Guma arabska jest bezpieczna do użytku zarówno wewnętrznego, jak i zewnętrznego bez ograniczeń. Produkt może zawierać pyłki roślin.


Acrylates/C10-C30 Alkyl Acrylate Crossopolymer - Kopolimer kwasu akrylowego i alkilometakrylanu o długości łańcucha C10-C30. Stosowany m.in. w preparatach do pielęgnacji włosów jako substancja kondycjonująca - wygładza i zmiękcza, a także w preparatach do stylizacji - utrwala fryzurę i kondycjonuje włosy. Substancja filmotwórcza - tworzy na powierzchni włosów film, który ogranicza ucieczkę wody z powierzchni włosów, dzięki czemu odpowiednio nawilża. Nadaje połysk włosom. Stosowana również w kosmetykach białych (kremach, balsamach). Modyfikator reologii, wpływa na konsystencję produktu kosmetycznego - zwiększa lepkość. Stabilizator emulsji (np. kremów) i zawiesin (np. pilingów), zapobiega m.in. przed rozwarstwianiem, przedłuża trwałość kosmetyków. Substancja znajduje się na liście substancji dozwolonych do stosowania z ograniczeniami w produktach kosmetycznych (lista substancji dozwolonych do stosowania w ograniczonym zakresie, stężeniu i warunkach stosowania). Maksymalna pozostałość akryloamidu w produktach niespłukiwalnych (produkty pozostające na skórze) to 0,1 mg/kg, a w pozostałych produktach kosmetycznych to 0,5 mg/kg. 

Alchemilla Vulgaris Plant Extract - Ekstrakt z przywrotnika, działa ujędrniająco na skórę, zmniejsza zmarszczki, spłyca blizny i likwiduje przebarwienia i plamy.

Alcohol – Alkohol, pochodzenia roślinnego, otrzymywany głównie z buraka cukrowego. Naturalny składnik wielu ekstraktów. Działanie dezynfekujące; stanowi naturalny konserwant. Jest rozpuszczalnikiem dla olejków eterycznych, balsamów i żywic. Działa ściągająco, zmniejsza napięcie powierzchniowe płynów. Alkohol w stężeniu ponad 50%, stosowany na skórę, powoduje jej odtłuszczenie gdy natychmiast po zastosowaniu jest usunięty. Gdy jednak pozwala mu się wyparować ze skóry, wówczas nie powoduje odtłuszczenia. Ze względu na wysoką cenę oczyszczonego alkoholu etylowego istnieje tendencja do zastępowania go w kosmetyce alkoholem n-propylowym i izopropylowym.

Aloe Barbadensis Extract - Ekstrakt z aloesu. Działa nawilżająco, chłodząco i kojąco na skórę. Posiada związki takie jak: aloina, aloinozydy, aloeemodyna a także polisacharydy, białka, aminokwasy, żywice, antrazwiązki, kwasy organiczne (bursztynowy, cynamonowy), witaminy (tiamina, biotyna). Wygładza i ujędrnia skórę, regeneruje ją, utrzymuje wilgotność, działa przeciwzapalnie, łagodząco, posiada właściwości filtrujące promienie słoneczne. Pobudza regenerację naskórka i ziarnowanie tkanki łącznej właściwej. Stosuje się go w pielęgnacji cery suchej, dojrzałej jak i trądzikowej. Nawilża skórę wnikając w jej głębsze warstwy. Dziś, oprócz tradycyjnych zastosowań, ludzie piją sok z aloesu w przypadku cukrzycy, astmy, kamicy nerkowej i chorób zwyrodnieniowych stawów. W składzie soku znajduje się naturalny kwas salicylowy o właściwościach przeciwbólowych, ponadto aloes wykazuje działanie przeciwbakteryjne, przeciwzapalne, regeneruje komórki całego organizmu. Miejscowo żel aloesowy przykłada się na oparzenia (słoneczne) i zmiany trądzikowe i łuszczycowe.

Allantoin - Alantoina. Substancja aktywna, występuje w korzeniach niektórych roślin np. fasola, soja, w kiełkach zbóż, łupinach kasztanów, korzeniu żywokostuOtrzymywana jest też syntetycznie. Działanie jej polega na przyspieszeniu ziarninowania uszkodzonej tkanki. Ma również działanie kojące i łagodzące podrażnienia. Produkty z alantoiną są polecane przez dermatologów w przypadku suchości skóry towarzyszącej wielu chorobom (np. atopowego zapalenia skóry czy rybiej łuski) Działa silnie nawilżająco, przez co wywołuje uczucie gładkości na skórze. 

Alpha-Isomethyl Ionone – Składnik kompozycji zapachowej. Nienasycony keton cykloalifatyczny z grupy terpenów. Znajduje się na liście potencjalnych alergenów. Obecność substancji musi być uwzględniona w wykazie składników (INCI), gdy jej stężenie przekracza: 0,001 % w produkcie niespłukiwanym 0,01 % w produkcie spłukiwanym.

Althaea Officinalis Root Extract – Ekstrakt z korzenia prawoślazu lekatskiego. Z uwagi na znaczne ilości śluzu roślinnego występujące w korzeniach prawoślazu lekarskiego, roślina ta jest szczególnie użyteczna jako:
• Środek zmiękczający i ochronny - powlekający skórę i błony śluzowe cienką powłoką, która chroni je przed czynnikami drażniącymi, a równocześnie działa kojąco i łagodząco na ich powierzchnię;
• Środek przeciwzapalny;
• Środek zwiększający odporność komórek;
• Składnik kosmetycznych produktów odbarwiających;
• Inhibitor hamujący uwalnianie wewnątrzkomórkowych zasobów wapnia;
• Aktywator kinazy białkowej C w keratynocytach (komórkach skóry) i melanocytach (komórkach skóry wytwarzających pigment);
• Środek hamujący utratę kwasu hialuronowego - pomaga utrzymać nawilżenie skóry na odpowiednim poziomie, a tym samym zapobiega stanom zapalnym i starzeniu się skóry lub też zmniejsza nasilenie tych procesów.
Łagodzi podrażnienia, regeneruje, zmiękcza, działa przeciwzapalnie, przyśpiesza gojenie ran, nawilża.

Ammonium Acryloyldimethyltaurate/VP Copolymer - Akryloilodimetylotaurynianu amonu i poliwinylopirolidonu kopolimer. Modyfikator reologii i stabilizator emulsji.  Stosowany jako środek żelujący w systemach wodnych oraz jako teksturyzujący oraz zagęszczacz w emulsji O/W. Ma dobrą kompatybilność z rozpuszczalnikami organicznymi (etanol, aceton) i jest stabilny wobec promieniowania UV.

Ammonium glycyrrhizate - pochodna kwasu glicyretynowego, wykazuje działanie łagodzące, przeciwzapalne.

Ammonium Lauryl Sulfate - Sól amonowa siarczanu alkoholu laurylowego. Anionowa substancja powierzchniowo czynna należąca do grupy siarczanów alkilowych. Substancja rozpuszczalna w wodzie. Może wywoływać ewentualne działnie drażniące na skórę i błony śluzowe, dlatego w preparatach kosmetycznych jest stosowana z substancjami łagodzącymi drażniące działanie. W kosmetykach stosowana w preparatach myjących do ciała i w płynach do kąpieli oraz w szamponach do włosów. Substancja pianotwórcza, poprawia jakość piany. Substancja jest wrażliwa na twardą wodę, zawierającą głównie jony wapnia i magnezu, dlatego w twardej wodzie następuje gaszenie piany. Isnieją również różnice w certyfikacji i dopuszczeniu tego składnika do stosowania w szamponach & co. naturalnych. Dopuszczony został on przez NaTrue i Ecocert, choć już od lat 80-tych XX wieku isnieją alternatywy i można by się bez tego szkodliwego składnika obejść w kosmetykach naturalnych. Producenci zastosowanie go argumentują tym, że wiele osób jest przyzwyczajonych do mocno pieniących się produktów i nie chcą z tego zrezygnować. Ponad to producenci bronią tego składnika tym, że jest pochodzenia naturalnego, pozyskiwany z oleju kokosowego i palmowego. ALS często stosowane jest w połączeniu z innym tenzydem: Cocomidopropyl Betaine, który łagodzi intensywne działanie Ammoniu Lauryl Sulfate.

Anatto – Olej z Anatto. Pochodzenia roślinnego, otrzymywany poprzez gotowanie owoców arnoty w oliwie z oliwek. Naturalny barwnik, kolorujący nieznacznie na czerwono.

Anilina - najprostsza pierwszorzędowa amina aromatyczna. Bezbarwna, oleista ciecz, na powietrzu brunatniejąca. UWAGA! Jest substancją trującą, działa toksycznie przez drogi oddechowe, po połknięciu i w kontakcie ze skórą. W następstwie długotrwałego narażenia na kontakt stwarza poważne zagrożenie dla zdrowia. Anilina szczególnie silnie działa na krew i układ krwiotwórczy (niszczy czerwone krwinki). Jest traktowana jako potencjalny mutagen. Działa szkodliwie na organizmy żywe, w szczególności organizmy wodne (ekotoksyczność). W środowisku stopniowo ulega biologicznej degradacji. Częściowo rozpuszczalna w wodzie, bardzo dobrze rozpuszcza się w rozpuszczalnikach organicznych. Metody przemysłowe jej otrzymywania oparte są na redukcji nitrobenzenu żelazem i kwasem solnym lub wodorem w procesie kontaktowym. Anilina jest surowcem do produkcji barwników, leków, tworzyw sztucznych, środków zapachowych.

Argania Spinosa Kernel Oil - Olej arganowy (Argania Spinosa (Argan) Nut Oil, Argan Oil) wytłacza się z nasion drzewa arganowego, występującego w południowo-zachodniej części Maroko. Składa się w 80% z nienasyconych kwasów tłuszczowych, co nadaje mu szczególne właściwości pielęgnacyjne. Ponadto zawiera sporą ilość witaminy E (do 670 mg/100 g), pilofenole i sterole (stigmasterol, spinasterol, schotenol). Posiada pomarańczowy kolor oraz delikatny orzechowy zapach. Właściwości oleju: jest nazywany eliksirem młodości o silnym działaniu regenerującym skórę, stąd wykorzystywany jest do produkcji przede wszystkim kosmetyków przeciwstarzeniowych, gdyż chroni przed przedwczesnym pojawianiem się zmarszczek, łagodzi objawy alergii, egzemy, trądziku i poparzeń słonecznych, chroni naskórek przed wysychaniem, uspokaja podrażnioną skórę, wygładza, poprawia elastyczność skóry, odbudowuje płaszcz hydrolipidowy, chroni tkankę łączną, neutralizuje wolne rodniki, wzmacnia włosy i paznokcie, można go stosować jako olejek do opalania, masażu i kąpieli.

Ascorbyl Palmitate - Palmitynian askorbylu. Przeciwutleniacz (antyoksydant).

Aqua – Woda. Zawierają ją wszystkie emulsje, z reguły bez precyzowania jaka to dokładnie woda. Firmy kosmetyczne używające wód uzdrowiskowych oczywiście podkreślają fakt używania wody o szczególnych właściwościach, stąd wśród nazw składników pojawić się może "iwonicz aqua", "vichy aqua" czy "uriage aqua". Woda użwana w produkcji kosmetyków musi być czysta pod względem mikrobiologicznym, jak i mineralnym. Według wykazu EU woda jest rozpuszczalnikiem, czyli głównie wpływać ma na konsystencję produktu i być nośnikiem aktywnych substancji w niej rozpuszczalnych. Ponadto woda działa jako nawilżacz – uwadnia zewnętrzne warstwy naskórka, przez co skóra wygląda na jędrniejszą, a co za tym idzie – młodszą. Paradoksalnie, woda ma też działanie wysuszające. Jeśli nie zostanie zatrzymana w naskórku przez emolienty i humektanty, wyparowuje i uszkadza barierę ochronną skóry. 

B:                                                                                                                                    


Behenyl Beeswax - Pochodzenia różnego. Składnik półsyntetyczny zawierający kwasy tłuszczowe wosku pszczelego. Substancja wygładzająca, stosowana głównie jako regulator lepkości w końcowym produkcie (zmniejsza lub podwyższa).

Behentrimonium chloride - Chlorek dokozylotrimetyloamoniowy (CAS: 17301-53-0). Konserwant będący jednocześnie antystatykiem,  ma więc również właściwości wygładzające włosy i ułatwiające spłukiwanie produktu, stąd najczęściej stosowany jest w szamponach i odżywkach do włosów. Może wywoływać podrażnienia oczu i błon śluzowych, kontaktowe zapalenie skóry, czasami uczulenia. Maksymalne dopuszczalne stężenie 0,1%, a pH produktu gotowego nie może być niższe niż 6

Benzotriazolyl Dodecyl p-Cresol – Substancja pochodzenia chemicznego. Jest sklasyfikowany jako absorber UV. Stabilizator zapobiegający blaknięciu produktu, gdy jest on narażony na działanie promieni słonecznych.

Benzyl Alcohol - Alkohol benzylowy. Pochodzenia chemicznego. Syntetyczny alkohol otrzymywany z ropy naftowej lub smoły węglowej. Najprostszy alkohol aromatyczny, występujący w postaci bezbarwnej, przejrzystej, oleistej cieczy, słabo rozpuszczalnej w wodzie. Substancja o lekko słodkawym, delikatnym, migdałowym zapachu. Składnik stosowany najczęściej jako rozpuszczalnik lub zmywacz do farb i lakierów, jego estry używane są w perfumerii do kompozycji zapachowych. Środek o działaniu lekko znieczulającym, w wysokich dawkach może podrażniać skórę. W postaci estrów występuje naturalnie w olejkach eterycznych, uniemożliwia rozwój i przetrwanie mikroorganizmów w czasie przechowywania produktu, pełni więc rolę konserwantu. Jest ważnym rozpuszczalnikiem dla innych substancji hydrofilowych zawartych w kosmetyku. Regulator lepkości, rozrzedza preparat kosmetyczny. Jako substancja konserwująca, jest dopuszczony przez instytucje certyfikujące kosmetyki naturalne.


Benzylparaben – Konserwant. Parabeny różnią się między sobą właściwościami grzybobójczymi, bakteriobójczymi oraz rozpuszczalnością. Substancja konserwująca pochodzenia chemicznego. Benzylparaben liczył się, poprzez swoje obszerne spektrum zastosowania i dobre działanie w szerokim przedziale pH, jako pierwszy w wyborze przy konserwacji kosmetyków. Dawniej stężenie jego w produkcie było o wiele wyższe, dlatego też uchodził jako składnik wywołujący alergie. W czasie obserwacji stwierdzono, że powodem alergii jest przekroczenie szczególnej wartości granicznej. Obecnie poprzez obniżenie stężenia, benzylparaben jest relatywnie pewny. Stosowanie tych substancji w pojedynczym produkcie ogranicza się zazwyczaj do niewielkiej dawki.
Stosowanie parabenów może spowodować uwrażliwienie skóry na działanie czynników zewnętrznych. Należą one do najczęściej uczulających substancji. Większą wrażliwość na ich działanie wykazują kobiety niż mężczyźni. Odczyn alergiczny może być szczególnie silny na skórze wystawionej na działanie promieni słonecznych i objawia się zaczerwienieniem, pokrzywką, wypryskami i towarzyszącemu tym podrażnieniom świądem. Parabeny to:
Methylparaben
Ethylparaben
Isopropylparaben
Propylparaben
Butylparaben
Benzylparaben
Glutaraldehyde
Hexamidine-Diisethionate
Phenol
Phenyl Mercuric Acetate
Phenyl Mercuric Borate
Benzetonium Chloride

Beta - Carotene – Beta-karoten, zwany również prowitaminą A, to żółty barwnik roślinny, który przekształca się do aktywnej witaminy A w organizmie człowieka. W kosmetologii beta-karoten i witamina A stosowane są w celu poprawienia funkcjonowania skóry. Odpowiedni poziom retinolu w skórze pełni funkcję ochrony przeciwsłonecznej słonecznej i sprzyja powstawaniu zdrowej opalenizny. Skórne zapasy retinolu korelują z poziomem ochrony słonecznej organizmu. Zwiększone przyjmowanie beta-karotenu lub witaminy A zwiększa ochronę skóry przez promieniami UV. Przy dobrej suplementacji ochrona skóry porównywalna jest z ochroną kosmetykiem o SPF 5 i zmniejsza zmiany zapalne wywołane przez promienie UV. Można stosować suplementy diety bogate w beta-karoten jako profilaktykę przeciwsłoneczną przed wakacyjnym urlopem.

Betaglucan- Beta-glukan jest polisacharydem, rozpuszczalnym błonnikiem zawartym w ziarnie owsa. Ma zdolność do niezwykle głębokiego wnikania w skórę i bardzo efektywnego działania przeciwzmarszczkowego, dzięki czemu stanowi największe odkrycie ostatnich lat. Jego skuteczność potwierdzona została licznymi badaniami. Najczęściej stosowany beta-glukan w kosmetyce pozyskiwany jest z drożdży, jednak właśnie betaglukan z owsa najskuteczniej pobudza aktywność makrofagów do wydzielania cytokiny, jednocześnie zwiększając odporność organizmu oraz jego zdolności regeneracyjne (makrofagi występują we wszystkich narządach organizmu – również w skórze).
Właściwości dobroczynne beta glucanu są wykorzystywane nie tylko w kosmetyce i dermatologii, ale także w suplementach diety. Składnik ten obniża ciśnienie krwi i poziom cukru, a nawet zwiększa skuteczność chemioterapii.


Beta-Sitosterol -β-sitosterol, popularny sterol roślinny, emolient, stabilizator emulsji. Strukturalnie podobny do cholesterolu, który jest składnikiem lipidów cementu międzykomórkowego warstwy rogowej skóry.

BetaineZwiązek hydrofilowy o działaniu silnie nawilżającym. Betaina wykorzystywana jest w kosmetykach do pielęgnacji ciała oraz w preparatach kondycjonujących włosy.

BetulinBetulina. Ekstrakt z kory brzozy to mieszanina betuliny (>95%), kwasu betulinowego oraz lupeolu. Zawiera ponadto kwas oleanolowy, kwasy fenolowe (chlorogenowy, kawowy) oraz skondensowane katechiny. Betulina należy do grupy triterpenów, jest jedną z pierwszych substancji wyodrębnionych z materiału roślinnego. Największe jej ilości znajdują się w zewnętrznej warstwie kory białych gatunków brzóz. Zawartość betuliny w korze brzozy może wahać się od 20 do 30% i jest ona zlokalizowana w postaci krystalicznych skupisk w warstwie korowej, w dużych cienkościennych komórkach powstających na wiosnę. To od obecności betuliny pochodzi białe zabarwienie tych drzew. Substancje aktywne ekstraktu z kory brzozowej chronią komórki i tkanki przed tzw. stresem oksydacyjnym, który prowadzi do uszkodzenia składników komórek, szczególnie białek, lipidów i DNA. Nadmiar wolnych rodników przyczynia się do rozwoju wielu chorób cywilizacyjnych (nowotwory, miażdżyca, choroby neurodegeneracyjne), powoduje szybsze starzenie się organizmu. Badania wykazały, że betulina i kwas betulinowy posiadają silnie właściwości przeciwutleniające, tzn. niszczą nadtlenki i reaktywne formy tlenu (wolne rodniki). W przypadku stosowania zewnętrznego preparat zawierający betulinę chroni skórę przed wolnymi rodnikami i czynnikami rakotwórczymi oraz przyspieszającymi starzenie (np. promieniowanie jonizujące, UV). Działanie przeciwnowotworowe betuliny zbadano na wielu różnych liniach komórek nowotworowych, m.in.: raka płuc, białaczki, raka wątrobowokomórkowego, raka żołądka i trzustki, raka okrężnicy, jamy ustnej i prostaty (zależnego hormonalnie). Kwas betulinowy wykazuje działanie cytotoksyczne w przypadku: czerniaka skóry, białaczki, białaczki limfoblastycznej, raka jelita grubego, piersi, szyjki macicy, prostaty, nerwiaka niedojrzałego, glejaka, raka jajnika i tarczycy. Mechanizm działania substancji aktywnych, występujących w ekstrakcie z kory brzozy, opiera się na wywołaniu procesu apoptozy, czyli samobójczej śmierci, komórek nowotworowych. Badania farmakokinetyczne kwasu betulinowego pokazały, że największa koncentracja tego związku występuje właśnie w tkance objętej zmianami nowotworowymi. Jest to związane m.in. z kwasowością środowiska wewnątrz komórki nowotworowej, którego pH (6.8) jest niższe niż w komórkach zdrowych. Innym mechanizmem działania samej betuliny, odgrywającym szczególną rolę w profilaktyce chorób nowotworowych, jest zwiększenie produkcji cytokin we krwi, w szczególności czynnika martwiczego nowotworów (TNF-alfa). Cytokiny wpływają na pobudzenie komórek biorących udział w odpowiedzi immunologicznej organizmu. Ekstrakt z kory brzozy wykazuje działanie ochronne w przypadku ryzyka wystąpienia nowotworów skóry (czerniak, rak podstawnokomórkowy BCC, rak kolczystokomórkowy SCC). Patogeneza tego typu nowotworów jest związana szczególnie z uszkodzeniem komórek naskórka wskutek chronicznego promieniowania ultrafioletowego. Badania kliniczne potwierdzają wysoką skuteczność betuliny w redukowaniu znamion dysplastycznych oraz zmian typu rogowacenia słonecznego, które są stanami przedrakowymi (ponad 10% takich zmian przekształca się w nowotwór). Działanie przeciwzapalne betuliny i kwasu betulinowego opiera się na hamowaniu wydzielania prostaglandyn, odpowiedzialnych za proces zapalny, powstawanie obrzęków i reakcję bólową. Badania wykazały, że substancje aktywne wyciągu z kory brzozy są również immunomodulatorami, tzn. regulują funkcje układu odpornościowego, wzmacniają odpowiedź immunologiczną i stymulują czynności samonaprawcze organizmu]. Przeciwwskazaniem są przeszczepy obcych tkanek. Przy stosowaniu preparatu zawierającego ekstrakt z kory brzozy w atopowym zapaleniu skóry oraz łuszczycy można zaobserwować zmniejszenie zmian skórnych, obrzęków oraz objawów świądu. Zbadano, że betulina działa przeciwwirusowo w przypadku następujących wirusów: opryszczki (HSV-1 i HSV-2), ECHO 6 (wywołujących m.in.: zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, zakażenie górnych dróg oddechowych, biegunki), grypy FPV. Trwają badania nad działaniem antywirusowym betuliny i jej pochodnych na komórkach brodawczaka (wirus HPV, który może wywołać raka szyjki macicy i krtani). Kwas betulinowy jest obecnie szczegółowo badany pod kątem silnego działania przeciwwirusowego w kierunku HIV. Pozytywne rezultaty otrzymano również w testach przeciwko wirusom: EMCV (wywołującego m.in.: zapalenie mózgu i mięśnia sercowego), zapalenia wątroby typu A i C, VSV (odpowiedzialnego za pęcherzykowate zapalenie jamy ustnej). Kwas betulinowy i lupeol wykazują działanie przeciwgrzybicze i przeciwbakteryjne w stosunku do następujących szczepów: Sporothrix schenckii, Microsporum canis, Aspergillus fumigatus, Candida albicans, Cryptococcus neoformans, Candida guilliermondi, Candida spicata. Kwas oleanolowy i betulinowy hamują rozwój takich szczepów bakterii, jak: Escherichia coli, Staphylococcus aureus, Enterococcus faecalis, Enterococcus faecium, Pseudomonas aeruginosa, Mycobacterium tuberculosi.
Czysta betulina wykazuje również działanie przeciwgrzybicze w kierunku Fusarium oxysporum. Dodatkowo udowodniono, że kwas betulinowy ma działanie antymalaryczne. Jak pokazały badania, ekstrakt brzozowy (składający się z betuliny, kwasu betulinowego i lupeolu) nie ujawnia właściwości immunotoksycznych i wywołujących alergię. Powoduje znaczną redukcję zmian skórnych i zmniejszenie objawów świądu]. W przeprowadzonych doświadczeniach wykazano, że betulina wchodząca w skład ekstraktu doprowadziła do zmniejszenia poziomu immunoglobulin typu E w surowicy krwi. Większe stężenie ekstraktu brzozowego może nawet zahamować wstrząs anafilaktyczny, będący najcięższą formą reakcji alergicznej organizmu. Bardzo istotny jest fakt, że standaryzowany ekstrakt z kory brzozy, zawierający wyizolowane substancje czynne, nie wywołuje reakcji alergicznych nawet u osób uczulonych na pyłki. Ekstrakt taki pozbawiony jest cząsteczek białek budujących ziarna pyłków roślin (np. brzozy), czy niektórych grzybów pleśniowych. Z tego względu preparaty zawierające betulinę i kwas betulinowy są całkowicie bezpieczne dla alergików. Betulina reguluje proces wytwarzania i dystrybucji melaniny w skórze na drodze inhibicji enzymu tyrozynazy (który odpowiada za przekształcenie tyrozyny w barwnik – melaninę). Właściwość ta ma zastosowanie w profilaktyce i pielęgnacji skóry z zaburzoną syntezą melanin (piegi, znamiona barwnikowe, ostuda, bielactwo). Preparaty z betuliną skutecznie zapobiegają pojawianiu się nieprawidłowych zmian barwnikowych w skórze, które mogą prowadzić do rozwoju czerniaka. Jak wykazały badania kwas betulinowy hamuje enzym elastazę (który rozkłada elastynę) i skutecznie chroni skórę przed utratą sprężystości. Ponadto stymuluje syntezę kolagenu, głównego białka tkanki łącznej, posiadającego bardzo dużą odporność na rozciąganie, stąd odpowiadającego za elastyczność skóry. Produkty, w składzie których występują betulina i kwas betulinowy, zapobiegają wiotczeniu skóry ni powstawaniu cellulitu.


Betulinic Acid - Kwas betulinowy - pentacykliczny triterpen występujący w wielu gatunkach roślin. Najczęściej jest on otrzymywany z betuliny pozyskiwanej z kory brzozowej (Betula alba). Badania aktywności kwasu betulinowego wykazały, że działa on selektywnie na komórki czerniaka ludzkiego (melanoma), przy równoczesnym braku wpływu na zdrowe komórki. Późniejsze badania wykazały, że jest on również skuteczny w leczeniu nowotworów neuroektodermalnych (neuroblastoma, glioblastoma, medulloblastoma) oraz innych nowotworach złośliwych – m.in. głowy, szyi, okrężnicy, płuca, prostaty, nerki, jajnika, białaczkach i raku wątrobowokomórkowym. Udowodniono również skuteczność kwasu betulinowego w stosunku do linii nowotworów, które wykształciły lekooporność na standardowo stosowane cytostatyki. Udowodniono również, że stosowanie kwasu betulinowego w połączeniu ze standardowymi cytostatykami (doxorubicyną, etopozydem, cisplatyna, paklitakselem lub actinomycyną D) zwiększa efektywność terapii, co może być wykorzystane w politerapii nowotworów.

BHT – Butylohydroksytoulen - to antyutleniacz dla preparatów kosmetycznych (głównie typu W/O) zawierających roślinne i zwierzęce tłuszcze. Tłuszcze te reagują z tlenem już w temperaturze pokojowej - reakcję inicjuje światło oraz śladowe ilości metali ciężkich. BHT stosowany jest jako substancja opóźniająca ich autooksydację. Działa synergistycznie z sekwestrantami - EDTA, kwas cytrynowy. Obecnie, BHT jest z powodzeniem zastępowny przez naturalny antyoksydant w postaci olejowego ekstraktu z rozmarynu. Aplikacja: głównie w preparatach kosmetycznych zawierających ekstrakt z zielonej herbaty - stabilizuje polifenole. Pochodzenie: syntetyczne. Postać fizyczna: białe kryształy. Stabilność: substancja wrażliwa na nadtlenki, zasady, silne kwasy. Sugerowane stężenie: 0,01-0,1 %. W wyższych stężeniach i w przypadku wrażliwości – podrażniają skórę.

Biotin – Biotyna, czyli naturalna witamina H (nazywana również wit. B7) to najbardziej pożądany związek w kosmetyce i dermatologii. Jej nazwa pochodzi od greckiego bios, czyli życie. Jest witaminą rozpuszczalną w wodzie, będącą koenzymem wielu enzymów biorących udział w metabolizmie komórkowym. Reguluje pracę tarczycy i wpływa na przemianę dwutlenku węgla. W dermatologii jest wykorzystywana ze względu na korzystny wpływ na funkcjonowanie skóry, włosów i paznokci. Biotynę stosuje się głównie w szamponach, maseczkach czy odżywkach przeciw łojotokowemu zapaleniu skóry, łysieniu plackowatemu, rozwarstwianiu paznokci czy wypadaniu włosów.

BisabololAlfa-Bisabolol. Alfa-Bisabolol to główna substacja czynna rumianku. Rumiankowy olejek eteryczny zawiera okolo 45% bisabololu. Jest on jednak bardzo drogi, dlatego produkuje się syntetyczny bisabolol, który jest identyczny z naturalnym i ma takie samo działanie. Występuje w postaci klarownej, najczęściej bezbarwnej cieczy, rozpuszczalnej w olejach, która ma skłonność do lekkiego, niebieskawego zabarwienia. Bisabolol nie wywoluje alergii, jak może to się zdarzyc w przypadku stosowania wyciągu z rumianku z wszystkimi substancjami czynnymi tej rosliny. Bisabolol działa antybateryjnie, przeciwzapaleniowo, jest bardzo dobrze tolerowany przez skórę. Ze względu na swoje łagodne działanie na skórę może być używany w preparatach pielęgnacyjnych dla niemowląt. Jego bakteriostatyczne cechy mogą być zastosowane do leczenia podrażnień, jednak lecznicze działanie preparatów z bisabololem widoczne jest dopiero po dłuższym czasie stosowania. Intensywność działania nie jest wprost proporcjonalna do ilości bisabololu użytego w produkcie. To znaczy zbyt dużo bisabololu (2-3%) zmniejsza działanie substancji. Optymalne stężenie w produkcie: 0,8%.

Butylene Glycol - Glikol butylenowy, alkohol wielowodorotlenowy, hydrofilowy składnik nawilżający, często występuje jako rozpuszczalnik ekstraktów roślinnych. Wg Różańskiego: Zatykają pory w skórze, wywołują wysięki wokół gruczołów łojowych oraz apokrynowych. Stan zapalny i wysięk uwidacznia się w pachwinach i na twarzy. Powodują pokrzywkę, świąd i pękanie głębokie naskórka. Jeśli są zanieczyszczone dioksanem (1,4-dioxane) wówczas nabierają właściwości kancerogenne (rakotwórcze). Nie stosować w czasie laktacji i ciąży.

Butylparaben - Ester kwasu p-hydroksybenzoesowego. Parabeny różnią się między sobą właściwościami grzybobójczymi, bakteriobójczymi oraz rozpuszczalnością. Substancja konserwująca pochodzenia chemicznego, która uniemożliwia rozwój i przetrwanie mikroorganizmów w czasie przechowywania produktu. Chroni również kosmetyk przed nadkażeniem bakteryjnym, które możemy wprowadzić przy codziennym użytkowaniu produktu (np.nabierając krem palcem). Stosowanie tych substancji w pojedynczym produkcie ogranicza się zazwyczaj do niewielkiej dawki. 
Stosowanie parabenów może spowodować uwrażliwienie skóry na działanie czynników zewnętrznych. Należą one do najczęściej uczulających substancji. Większą wrażliwość na ich działanie wykazują kobiety niż mężczyźni. Odczyn alergiczny może być szczególnie silny na skórze wystawionej na działanie promieni słonecznych i objawia się zaczerwienieniem, pokrzywką, wypryskami i towarzyszącemu tym podrażnieniom świądem. Znajduje się na liście substancji konserwujących dozwolonych do stosowania z ograniczeniami w produktach kosmetycznych. Jego dopuszczalne maksymalne stężenie w gotowym produkcie to 0,4 % w przeliczeniu na kwas hydroksybenzoesowy dla pojedynczego estru i 0,8 % w przeliczeniu na kwas hydroksybenzoesowy dla mieszaniny estrów. Parabeny znajdują się na liście konserwantów dozwolonych do stosowania w kosmetykach zawartej w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 30 marca 2005 r.
Parabeny to:
Methylparaben
Ethylparaben
Isopropylparaben
Propylparaben
Butylparaben
Benzylparaben
Glutaraldehyde
Hexamidine-Diisethionate
Phenol
Phenyl Mercuric Acetate
Phenyl Mercuric Borate
Benzetonium Chloride

Butylphenyl Methylpropional – Aldehyd propionowy, Lilial. Składnik kompozycji zapachowej. Aldehyd aromatyczny. Znajduje się na liście potencjalnych alergenów. Obecność substancji musi być uwzględniona w wykazie składników (INCI), gdy jej stężenie przekracza: 0,001 % w produkcie niespłukiwanym; 0,01 % w produkcie spłukiwanym.

Butyrospermum parkii – Inne nazwy: Masło Shea, Masło Karité, Masłosz Parka. Pochodzenia roślinnego. Afrykańskie drzewo Butyrospermum Parkii Kotschy, z którego owoców (orzechów) otrzymywany jest, poprzez tłoczenie, tłuszcz. Owoce te zawierają do 50% cennego tłuszczu. Surowe masło shea ma wygląd zielono-żółtawy, masa ta jest miękka, ciągnąca, o typowym nieprzyjemnym zapachu, dlatego też w takiej formie jest nie do użycia. Do celów kosmetycznych używane jest masło shea w postaci rafinowanej, które ma wygląd biały lub delikatnie żółtawy, lekko uziarniony. Masło Shea bogate jest w naturalną alantoinę, witaminę E, prowitaminę A, posiada lekki (3-4) filtr ochronny (UVB). Jest tłuszczem, który daje konsystencję w emulsjach, dzięki czemu stwarza śmietankowy, stabilny produkt kosmetyczny. Jego bogaty skład czyni go również substancją aktywną. Masło Shea ma właściwości wygładzające, natłuszczające, nawilżające, sprawia, ze skóra jest elastyczna, miękka i gładka. Znajduje zastosowanie w emulsjach wszelkiego rodzaju, balsamach, maściach przy suchej, wrażliwej, dojrzałej skórze, do kremów ochronnych, przy chorobach skóry jak np. łuszczyca. Jako czysty produkt można używać do pielęgnacji suchych, łamliwych, kruchych włosów.
"Butyrospermumm parkii unsaponifibles" - tak określany składnik oznacza, że produkt zawiera tłuszcz o właściwościach "niezmydlających się", tzn. taki, który przez wodę (czy mydło) nie jest łatwo zmywalny. Im więcej posiada (nawet do 17%) "niezmydlających się" tłuszczy tym lepiej (głębiej) wchłania się w skórę i dłużej ją pielęgnuje. Masło Shea zawierające mniej jak 8% "niezmydlającego się" tłuszczu, nie posiada tak dobrych właściwości ochronnych i pielęgnujących.

C:                                                                                                                                    


Calcium Sodium Borosilicate - Borokrzemian sodowo-wapniowy. Pochodzenia zwierzęcego, otrzymywany z jedwabiu. Pozwala uzyskać efekt nabłyszczający.

Calendula Officinalis Flower Extract - Ekstrakt z nagietka lekarskiego. Ekstrakt z nagietka (Calendula Officinalis Flower Extract) to wyciąg z kwiatów nagietka lekarskiego. Jest źródłem olejku lotnego, flawonoidów, karotenoidów, alkoholi trójterpenowych, śluzu, związków żywicowych, goryczy, kwasu jabłkowego i innych. Wykazuje działanie przeciwzapalne poprzez hamowanie infiltracji leukocytów, stosowany jest w oparzeniach, odmrożeniach, wykwitach skórnych, liszajach, stłuczeniach, na miejsca po ukąszeniach owadów, przyspiesza proces ziarninowania, bliznowacenia i gojenia ran, ma właściwości antypierwotniakowe, przeciwgrzybicze i antybiotyczne (zwłaszcza na bakterie ropotwórcze), działa ściągająco i oczyszcza pory, chroni przed podrażnieniami, stymuluje proces odnowy i przeciwdziała nadmiernemu złuszczaniu się naskórka, pielęgnuje skórę szorstką, popękaną i zniszczoną.

Camellia Sinensis (Green Tea) Leaf Extract – Olej (macerat) z liści zielonej herbaty. Pochodzenie: roślinne – Chiny. Emolient, substancja aktywna, antyoksydant. Płynny olej o zielonym kolorze. Substancje aktywne: 80-90% nienasycone kwasy tłuszczowe, witamina E, fitosterole (kampesterol, stigmasterol, beta-sitosterol), minerały (selen, cynk, miedź, żelazo), garbniki (taniny), kofeina (teina), polifenole, katechiny (antyoksydanty), cukry, związki białkowe, olejek eteryczny, żywice, kwasy organiczne, enzymy, pektyny, glikozydy. Właściwości i działanie na skórę Oleju z zielonej herbaty:
- Dzięki obecności tanin działa antybakteryjnie.
- Zarówno polifenole (katechiny), taniny i kofeina z zielonej herbaty, działają antyoksydacyjnie, walczą z wolnymi rodnikami i wspomagają ochronę skóry przeciw promieniowaniu UVB/UVA; chronią komórki skóry przed zniszczeniami powodowanymi przez promieniowanie UV.
- Posiada własności antyzapalne i łagodzące; zmniejsza podrażnienie, łuszczenie i zaczerwienienie.
- Wspomaga gojenie oparzeń słonecznych, zastosowany przed ekspozycją na słońce, hamuje poparzenie posłoneczne powodowane przez UVB.
- Stymuluje regenerację i podziały komórkowe, tym samym wspomaga gojenie drobnych uszkodzeń skóry.
- Dzięki własnościom antyoksydacyjnym i regeneracyjnym jest polecany także jako produkt przeciwzmarszczkowy.
- Hamuje utlenianie tłuszczy; zarówno polifenole jak i taniny działają porównywalnie do syntetycznego antyoksydanta-BHT (butyl-hydroxytoluene).
Olej (macerat) z zielonej herbaty jest lekkim olejem, który szybko wchłania się w skórę.
Jest on polecany w pielęgnacji każdego typu cery, zarówno tłustej i trądzikowej, dojrzałej, naczynkowej, cery podatnej na podrażnienia i suchej. Jest to dość stabilny olej, który przedłuża trwałość innych, delikatnych olejów roślinnych, jednak nie powinien być ogrzewany do wysokich temperatur, gdyż obniża to jego właściwości.

Caprylic/Capric Triglycerides - Triglicerydy kwasu kaprylowego i kaprynowego - odpowiadają za zmiękczenie i wzmocnienie naskórka, uelastyczniają skórę, uzupełniają niedobór lipidów w warstwie rogowej.

Caprylyl/Capric Glucoside - Glukozyd kaprynowy. Łagodna substancja powierzchniowno czynna otrzymywana z cukru.

Caprylyl / Capryl Glucoside -  Glukozyd kaprylowo kaprynowy. Łagodny i skuteczny detergent otrzymywany z cukru. W pełni naturalny, zgodny z ekologicznymi normami, polecany do stosowania w kosmetykach ekologicznych. 

Carbomer – Karbomer. Polimer, pochodna kwasu akrylowego. Modyfikator reologii (wpływa na konsystencję preparatu) - zagęstnik, zwiększa lepkość preparatu, tworzy film na skórze. Przy stosowaniu karbomeru w kosmetykach należy pamiętać, że rozwija się w odpowiednim pH, a więc żeby karbomer mógł zwiększyć lepkość preparatu należy doprowadzić kosmetyk do odpowiedniego pH, w którym on się rozwinie i zagęści preparat.

Cellulose – Celuloza, nazywana inaczej błonnikiem to polisacharyd - cukier zbudowany z wielu (powyżej 1000) pierścieni glukozy. Celuloza jest białą masą o strukturze włóknistej, nierozpuszczalną w wodzie. Jest odporna na działanie większości czynników chemicznych. Naturalnie występuje w tkankach roślinnych, spełniając funkcję budulcowe. Otrzymuje się ją m.in. z włókien drewna, bawełny, słomy, konopii, lnu lub juty poprzez oddzielenie od innych składników. Wykonuje się to działając na nie np. tlenkiem siarki (IV) i wodorosiarczanem (IV) wapnia. Celulozę wykorzystuje się w przemyśle do produkcji m.in. papieru, tkanin oraz tworzyw sztucznych. Stanowi również bazę do wytwarzania farb, lakierów, klejów, bawełny strzelniczej i fibry. Jest stosowana w kosmetyce do zagęszczania kremów i innych wyrobów oraz w farmaceutyce do powlekania kapsułek i tabletek.

Centaurea Cyanus Flower Extract - Ekstrakt z chabru bławatka. Ekstrakt pozyskuje się z kwiatów chabru bławatka, które zawierają antocyjany, m.in. cyjaninę, gorycze i sole mineralne. Niebieski barwnik jest wyodrębniany i używany w kosmetyce. Ekstrakt ma działanie łagodzące podrażnienia, delikatnie rozjaśniające skórę. Jest składnikiem o właściwościach przeciwalergicznych. W medycynie ludowej wierzono, że kto używa tej rośliny, nie potrzebuje okularów. Ekstrakt z chabra bławatka wykazuje szczególnie dobroczynne działanie na nasze oczy. 

Cera Alba - Wosk pszczeli. Wosk pochodzenia zwierzęcego wydzielany przez pszczołę. Biały wosk pszczeli otrzymywany poprzez oczyszczanie żółtego wosku (Cera flava). Ciało stałe, nierozpuszczalne w wodzie. Używany często w kremach i sztyftach jako baza. Emolient tzw. tłusty. Jeśli jest stosowany na skórę w stanie czystym, może być komedogenny, czyli sprzyjać powstawaniu zaskórników. Zastosowany w preparatach do pielęgnacji skóry i włosów tworzy na powierzchni warstwę okluzyjną (film). Emulgator W/O, składnik umożliwiający powstanie emulsji. Pełni rolę stabilizator emulsji, czyli chroni np.krem przed rozwarstwianiem, przedłuża trwałość kosmetyków. Ponadto stosowany jest jako lepiszcze, czyli substancja wiążąca składniki kosmetyków. Stosowany w kosmetykach nadaje im perłotwórczy (mętny, opalizujący) kolor. U osób z alergią na pyłki mogą wystąpić podrażnienia.

Cera Candelilla (Euphorbia Cerifa (Candelilla) Wax) - Wosk candelilla. Pochodzenia roślinnego. Roślina wywodząca się z USA i Południowej Ameryki. Z liści drzewa Pedilanthes Pavonis otrzymuje się poprzez ekstrakcje wosk, który ma wygląd brązowawej do żółtej masy, twardszej od wosku pszczelego. Substancja nierozpuszczalna w wodzie, dobrze rozpuszczalna w benzolu i w acetonie. Rozgrzany wosk candelilla pachnie jak wosk pszczeli, w stanie zimnym jest bezzapachowy. Składnik stabilizujący emulsje. Substancja natłuszczająca, dająca ochronny film. Sprawia, że skóra jest miękka, elastyczna i gładka. W kosmetyce główne zastosowanie znajduje w szminkach.

Cera CarnaubaWosk Carnauba. Wosk carnauba jest bardzo twardą żywicą o wysokiej stabilności. Jest to naturalna żywica roślinna pozyskiwana z liści palmowych Copernicia cerifera. Ma postać miodowożółtych płatków o charakterystycznym zapachu. Na powierzchni skóry tworzy warstwę ochronną. Zapobiega ona wysuszaniu skóry, a tym samym sprawia, że cera jest zmiękczona i nawilżona. Dodatkowo nadaje skórze połysk i elastyczność. Polecany jest do kosmetyków do ust: pomadek, błyszczyków, balsamów do ust itp.

Cera Flava - Wosk pszczeli (Cera Flava, Beeswax) otrzymuje się z plastrów woskowych wytwarzanych przez pszczoły Apis mellifica. Stanowi on wydzielinę gruczołów znajdujących się po stronie brzusznej odwłoka owada. Wosk jest żółtą masą stałą, w jego skład wchodzą głównie estry kwasów tłuszczowych, alkohole woskowe, sterole i karotenoidy. Właściwości wosku: jest częstym składnikiem pomadek i ochronnych balsamów do ust, uelastycznia, wygładza i zmiękcza skórę, nadaje włosom połysk, wykazuje działanie bakteriobójcze, doskonale natłuszcza, stanowi barierę ochronną i zapobiega wysuszaniu skóry.

Cera microcristallina - Krystaliczny mineralny wosk otrzymywany z ropy naftowej. Krystaliczny wosk mineralny. Rafinowany wosk ziemny, mieszanina parafin. Biała (lub bezbarwna), bezwonna substancja, wyglądem przypominająca wosk pszczeli, środek nierozpuszczalny w wodzie. Stosowany głównie w kosmetykach do układania włosów, a także w kosmetyce kolorowej. Emolient tzw. tłusty. Jeśli jest stosowany na skórę w stanie czystym, może być komedogenny, czyli sprzyjać powstawaniu zaskórników. Lepiszcze, czyli substancja wiążąca składniki kosmetyków w suchych pudrach i cieniach do powiek. Pełni również rolę stabilizatora emulsji (np. kremów), czyli zapobiega przed rozwarstwieniem się kosmetyku, przedłuża jego trwałość. Jest także modyfikatorem reologii, wpływa na konsystencję, powodując wrost lepkości kosmetyków.

Ceramide 3, ceramide 6-11, ceramide 1- W warstwie rogowej skóry ludzkiej zidentyfikowano siedem ceramidów i oznaczono je cyframi arabskimi (1, 2, 3, 4, 5, 6I, 6II). Aminy izolowane z tych ceramidów różnią się między sobą długością łańcucha oraz stopniem jego nienasycenia. Badano także zawartość kwasów tłuszczowych w ceramidach skóry ludzkiej i zidentyfikowano ich około 15. Ceramidy naturalnie występujące w skórze są kompleksową mieszaniną ponad 100 różnorodnych związków. Wyjątkową budowę posiada ceramid typu 1, dzięki której może łączyć się z sąsiednią podwójną warstewką lipidową, co wzmaga "scementowanie" naskórka. Ponadto obecny w ceramidach kwas linolowy zaliczany jest do niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT), które zapobiegają łuszczeniu się skóry, a także utracie wody poprzez naskórek.
Coraz więcej wiemy też o wpływie ceramidów na kondycję włosów. Lipidy te są bowiem naturalnym składnikiem "spoiwa", które wypełnia przestrzenie pomiędzy komórkami osłonki włosa. Ceramidy decydują tu, podobnie jak w skórze, o zawartości tego spoiwa, a więc o właściwym nawilżaniu włosów, ich elastyczności i sprężystości. Spoiwo międzykomórkowe jest bardzo wrażliwe na działanie zewnętrznych czynników atmosferycznych, szczególnie promieni UV oraz agresywnych zabiegów upiększających, takich jak trwała ondulacja, utlenianie, farbowanie. Od chwili odkrycia funkcji biologicznej, jaką pełnią ceramidy w skórze, przemysł kosmetyczny i farmaceutyczny czyni wysiłki dla uzyskania związków odpowiadających tym, jakie w postaci naturalnej występują w ludzkiej skórze.
Ceramidy do celów kosmetycznych można pozyskiwać z różnych źródeł, m.in. poprzez wielostopniową ekstrakcję materiału zwierzęcego (rdzenia kręgowego lub z mózgu zwierząt). Glikoceramidy można także pozyskiwać z surowców roślinnych np. lecytyny sojowej; występują one jednak w niewielkich ilościach, więc źródło to jest mało opłacalne ekonomicznie.
Ceramidy wytwarza się również syntetycznie. Otrzymane wówczas związki mają strukturę podobną do ceramidów naturalnych, ale nie zawierają tak charakterystycznego układu jak sfingozyna czy fitosfingozyna. Noszą one nazwę pseudoceramidów i mają właściwości podobne do ceramidów. Tworzą strukturę ciekłych kryształów i mogą być składnikiem "cementu" międzykomórkowego. Ponieważ użyte do ich uzyskania odczynniki są relatywnie tanie, pseudoceramidy są tańsze od ich naturalnych odpowiedników.
Działanie ceramidów stosowanych w preparatach kosmetycznych nie jest jeszcze dokładnie poznane, ale aktualny stan badań pozwala na stwierdzenie, że są one cennym surowcem kosmetycznym. Prowadzone pod mikroskopem obserwacje skóry wykazały, że traktowanie jej preparatami sfingolipidowymi może powodować formowanie lipopodobnych struktur w warstwie rogowej. Dzięki stosowaniu kosmetyków zawierających ceramidy, uzyskuje się lepsze nawilżanie skóry – co zdaniem lekarzy – związane jest z wytworzeniem przez miejscowo stosowane lipidy warstwy okluzyjnej, ograniczającej odparowywanie wody ze skóry. Jej działanie podobne jest do działania wazeliny.

Cetearyl alcohol - Pochodzenia różnego. Alkohol cetearylowy jest mieszaniną alkoholi tłuszczowych, składa się z alkoholu cetylowego i alkoholu stearylowego. Biała, woskowata substancja używana jako zmiękczacz i regulator lepkości, stabilizator emulsji oraz dodatek do przezroczystych składników kosmetycznych w celu zmętnienia, aby utrudnić przenikanie światła. Substancja natłuszczająca, nadająca skórze miękkość, elastyczność i gładkość.

Cetyl Alcohol - Alkohol cetylowy - alkohol tłuszczowy, jest pozyskiwany w wyniku redukcji wodorem kwasu palmitynowego pochodzącego z olejów roślinnych. W kosmetykach pełni funkcję emulgatora i stabilizatora emulsji. Ponadto zmiękcza naskórek, ogranicza transepidermalną utratę wody z naskórka (TEWL), przyspiesza wchłanianie innych składników. Podobnie jak alkohol cetylostearylowy, tworzy na powierzchni skóry i włosów warstwę okluzyjną, która zapobiega nadmiernemu odparowywaniu wody (jest to pośrednie działanie nawilżające), przez co kondycjonuje, czyli zmiękcza i wygładza.

Cetyl palmitate – Palmitynian cetylowy. Wosk, emolient pochodzenia różnego. Półsyntetyczny składnik uzyskiwany z kwasów tłuszczowych. Substancja dająca konsystencję w emulsji. Środek natłuszczający, wygładzający, nadający skórze miękkość, elastyczność i gładkość. Jeśli jest stosowany na skórę w stanie czystym, może być komedogenny, czyli sprzyjać powstawaniu zaskórników.

Chamomilla Recutita Flower Extract – Wyciąg z kwiatów rumianku pospolitego. Pochodzenia roślinnego. Jednoroczna roślina występująca w całej Europie o delikatnej, górą rozgałęzionej łodydze, która zakończona jest koszyczkami kwiatów. One to są surowcem wykorzystywanym do produkcji olejków eterycznych, maceratów jak i ekstratów. Najważniejszym składnikiem kwiatów jest olejek lotny (1%), zawierają także związki flawonoidowe, kumarynę, gorycze, śluz, kwasy organiczne (salicylowy i walerianowy), sole mineralne, żywicę. Olejek eteryczny otrzymuje się poprzez destylację kwiatów. Posiada intensywnie słodki zapach z ziołową nutą i delikatnym, kwiatowym niuansem. Hamuje on zapalenia, uspokaja nerwy, rozluźnia napięcie mięśni. Stosowany jest przy wrażliwej, dojrzałej, suchej, zanieczyszczonej skórze, przy podrażnionej skórze głowy, przy stanach zapalnych, ukąszeniach owadów, także w olejkach do kąpieli i masażu dla odprężenia, do kompresów przy bólach głowy. Kwiaty rumianku służa także do macerowania w oleju roślinnym (najczęściej w oleju jojoba lub w oliwie z oliwek), dzięki czemu otrzymuje się oleisty wyciąg, który nie zawiera chamazulenu, tak jak olejki eteryczne. Olej ma żółtawe zabarwienie i wspaniały rumiankowy zapach. Polecany dla skóry tłustej, zanieczyszczonej, suchej, dojrzałej, wrażliwej i mieszanej (z tendencją do zanieczyszczeń). Stosowany przy suchych włosach, łupieżu, w kremach ochronnych, produktach After-Sun. Olej z rumianku działa leczniczo, uspokajająco i łagodząco. Ekstrakt rumiankowy otrzymywany jest poprzez moczenie kwiatów w wodzie (do natychmiastowego użycia), alkoholu lub mieszaninie alkoholu z dodatkiem glikolu propylenowego czy parabenów (konserwanty). Zawiera on: alfa-bisabolol, olejki eteryczne, chamazulen i substancje gorzkie. Stosowany przy delikatnej, wrażliwej, suchej, dojrzałej, zanieczyszczonej, trądzikowej skórze, w pastach do zębów i w preparatach do higieny jamy ustnej, w wodach po goleniu, w dezodorantach. Hamuje zapalenia, leczy, uspokaja skórę, łagodzi podrażnienia. Płukanka z ekstraktem z rumianku (w stężeniu ok. 20-30%) lub herbatka z rumianku rozjaśniają blond włosy. Otrzymuje się dzięki temu świetlne, jasne refleksy. Uwaga! Przy stosowaniu rumianku mogą wystąpić u niekórych osób reakcje alergiczne!

Chamomila Recutita Oil - Olejek rumiankowy (Chamomilla recutita Oil, Chamomile Oil) to olejek eteryczny pozyskiwany z kwiatostanu rumianku pospolitego. Charakteryzuje się ciemnoniebieskim zabarwieniem. Zawiera takie substancje czynne jak chamazulen, α-bisabolol, mircen, spiroeter. Substancje te warunkują działania terapeutyczne olejku. Właściwości olejku: wykazuje silne działanie przeciwzapalne i przeciwobrzękowe polegające na hamowaniu wyzwalania endogennej histaminy, pobudzaniu czynności układu siateczkowo-śródbłonkowego oraz fagocytarnej aktywności leukocytów, jest pomocny w przypadku zranień, owrzodzeń, żylaków, odleżyn, wyprysków, podrażnień błon śluzowych, posiada właściwości przeciwbakteryjne i przeciwgrzyicze, działa na skórę oczyszczająco, pielęgnuje skórę wrażliwą, czerwoną i spękaną, bardzo pomocny przy alergii, egzemie, pokrzywkach, suchej skórze, łuszczącej się i swędzącej lub gdy pojawiają się zaczerwienienia albo plamy, wcierany we włosy hamuje odczyny autoimmunologiczne w obrębie cebulek, powstrzymując wypadanie włosów.

Chitin - Chityna, chroni skórę przed czynnikami drażniącymi, zapewnia natychmiastowe i długotrwałe łagodzenie podrażnień. Wzmacnia też delikatną, rozciągniętą skórę. Wykazuje działanie bakteriobójcze, przyspiesza proces ziarninowania i gojenia ran.

Chitosan – Chitozan. Polisacharyd, pochodna chityny. Stosowany w produktach do pielęgnacji i stylizacji włosów. Wykazuje duże powinowactwo do keratyny włosów, działa kondycjonująco (zmiękcza i wygładza). W preparatach do twarzy i ciała działa nawilżająco - tworzy na powierzchni naskórka hydrofilowy film, zatrzymujący wodę. Ze względu na właściwości higroskopijne (wiąże wodę) może być stosowany jako zagęstnik (wpływa na konsystencję kosmetyku), czyli może powodować wzrost lepkości kosmetyku. W kosmetyce znalazł zastosowanie kopolimer chityny i beta-glukanu. Badania wykazały, że związek ten jako dodatek do kosmetyków nie wywołuje podrażnień, poprawia jędrność, pomaga utrzymać odpowiedni poziom nawilżenia i zmniejsza nierówności skóry.

Chlorophyllin Copper Complex – Kompleks miedziowo-chlorofilowy. Naturalny barwnik otrzymywany z pokrzywy, nadaje zielonkawy kolor.

Cholesterol - składnik ludzkiego sebum i cementu międzykomórkowego warstwy rogowej naskórka. Można go pozyskać z frakcji niezmydlanej tłuszczów i olejów roślinnych oraz lanoliny. Jest głównym emulgatorem typu W/O i pomocniczym O/W. Stosowany ponadto jako regulator konsystencji.

Cinnamonum Cassia Oil - Olejek cynamonowy (Oleum Cinnamomi, Cinnamonum Cassia Oil). Olejek eteryczny uzyskuje się z cynamonowca wonnego. W jego skład wchodzą głównie aldehyd cynamonowy (do 75%), aldehyd benzoesowy, aldehyd dihydrocynamonowy, octan cynnamylu, eugenol, kuminol. Aldehyd cynamonowy szybko utlenia się do kwasu cynamonowego. Właściwości olejku: niszczy bakterie, grzyby i roztocze, przyśpiesza eliminację toksyn ze skóry, działa rozjaśniająco i odkażająco, ściąga pory skóry, reguluje wydzielanie sebum, silnie pobudza krążenie zwiększając ukrwienie skóry, przez co wykazuje silne właściwości rozgrzewające, a także przeciwbólowe – jest wykorzystywany w preparatach zwalczających nadmiar tkanki tłuszczowej i cellulit, jest częstym składnikiem pomadek powiększających usta

Citral – Cytral. Składnik kompozycji zapachowych. Alifatyczny aldehyd terpenowy. Imituje zapach cytryny. Znany także pod nazwą geranial (citral a) lub neral (citral b), występuje w olejkach eterycznych trawy cytrynowej, cytryn, pomarańcz, limetki i ziela angielskiego. Po limonenie, należy do głównych związków zapachowych charakterystycznych dla rodziny owoców cytrusowych. Citral jest także stosowany do chemicznej syntezy witaminy A, ale nie wykazuje żadnej aktywności charakterystycznej dla witamin.
Citral jest nierozpuszczalny lub słabo rozpuszczalny w wodzie, ale łatwo rozpuszcza się w alkoholu i olejach. Znajduje się na liście potencjalnych alergenów. Obecność substancji musi być uwzględniona w wykazie składników (INCI), gdy jej stężenie przekracza: 0,001 % w produkcie niespłukiwanym i 0,01 % w produkcie spłukiwanym.

Citric acid - Kwas cytrynowy. Pochodzenia roślinnego. Naturalny ekstrakt owoców cytrusowych. Szeroko stosowany w kosmetyce jako środek wspomagający działanie innych składników aktywnych. Składnik pomocniczy w ustawieniu wartości pH. Substancja maskująca (związki organiczne), którą dodaje się do środków kosmetycznych, aby mogła wytworzyć z jonami metali kompleks (całość) przez co może wpłynąć na stabilność i/lub wygląd kosmetyków. Citric Acid należy do kwasów AHA i wykazuje działanie keratolityczne, czyli złuszczające, dzięki czemu usuwa przebarwienia i rozjaśnia skórę. W kosmetykach pełni rolę regulatora pH, a także kompeksuje jony metali, dzięki czemu zwiększa trwałość kosmetyku.

Citronellol – Cytronellol. Alifatyczny alkohol terpenowy. Imituje zapach róży i geranium. Znajduje się na liście potencjalnych alergenów. Składnik kompozycji zapachowych. Obecność substancji musi być uwzględniona w wykazie składników (INCI), gdy jej stężenie przekracza:
0,001 % w produkcie niespłukiwanym
0,01 % w produkcie spłukiwanym

Citrus Aurantifolia OilOlejek limonkowy - limetkowy, otrzymuje się ze skórek owoców, przez mechaniczne wytłaczanie. Charakteryzuje się świeżym, intensywnym zapachem cytrusów, ma odcień od żółtego do zielonego. Ma działanie odświeżające, poprawia nastrój i dodaje energii. Posiada właściwości bakteriobójcze, jest wykorzystywany w leczeniu stanów zapalnych skóry. (np. czyraki). Wspomaga pielęgnację cery tłustej, ze skłonnością do wyprysków. Zastosowanie: kominek aromaterapeutyczny, inhalacje, kąpiel, masaż, pielęgnacja (twarz).

Citrus Aurantium Amara(Bitter Orange) Flower Water - Hydrolat z kwiatu pomarańczy (neroli). Metoda otrzymywania: destylacja z parą wodną świeżych kwiatów drzewa gorzkiej pomarańczy z rodzaju Citrus Aurantium L.var Amara. Postać: bezbarwny lub słomkowy, przezroczysty płyn, z możliwym osadem. Zapach: świeży, kwiatowy, zupełnie nie przypomina zapachu owocu pomarańczy. Nazwa 'neroli' wywodzi się z XVI wieku, od imienia włoskiego księcia Nerola, który wszelkimi siłami starał się zdobywać i zwozić piękne zapachy,w tym esencje z kwiatów pomarańczy dla swej żony Anny-Marii de la Tremoille, zakochanej w perfumach i aromatach. Jego aromat wpływa na organizm relaksująco, zmniejszając stany napięcia i stresu. Stosowany na skórę działa przeciwzapalnie i łagodząco, regenerująco, lekko ściągająco, zmniejsza zaczerwienienie, wspomaga walkę z przedwczesnymi zmarszczkami, chroniąc przed rozkładem kolagenu. Działanie hydrolatu neroli:
- Działa antybakteryjnie i lekko ściągająco.
- Reguluje pracę gruczołów łojowych i wydzielanie sebum.
- Zmniejsza zaczerwienienie, wybroczyny, uszczelnia naczynka, reguluje krążenie, dlatego polecany jest także do cery naczynkowej.
- Działa łagodząco, antyzapalnie, promuje gojenie, polecany dla cery delikatnej, podrażnionej i wrażliwej.
- Dzięki obecności bioflawonoidów działa antyoksydacyjnie oraz korzystnie na cerę naczynkową.
- Regeneruje, wspomaga walkę z przedwczesnymi zmarszczkami, chroniąc przed rozkładem kolagenu, polecany jest dla cery dojrzałej. Hydrolat z kwiatów pomarańczy polecany jest do cery tłustej, trądzikowej, naczynkowej, zaczerwienionej, wrażliwej, delikatnej i dojrzałej.

Citrus Aurantium Dulcis (Orange) Oil - Olejek neroli. Wykazuje działanie oczyszczające i kondycjonujące skórę. Wzmacnia ścianki naczyń krwionośnych.

Citrus Grandis (Grapefruit) Peel Oil - Olejek grejpfrutowy pobudza mikrokrążenie i działa przeciwzapalnie.

CI 15985 – Barwnik pochodzenia chemicznego. Żółto-pomarańczowy barwnik azowy. Może zawierać pozostałości aniliny i jej pochodnych.

CI 16255Czerwień koszenilowa, E 124, Pąs kwasowy 4R. Syntetyczny barwnik. Czerwony, azowy barwnik rozpuszczalny w wodzie. Substancja stabilna w wysokich temperaturach i przeciwko kwasom owocowym. Może wywoływać alergie. Czerwień koszenilowa jest wymieniona w Tabelach dodatków i składników chemicznych jako substancja kancerogenna. Wg kryteriów RTECS jej działanie nowotworowe (guzy wątroby) jest niejednoznaczne. Natomiast wg IARC związek ten nie jest prawdopodobnym, możliwym ani potwierdzonym czynnikiem rakotwórczym dla ludzi.

CI 19140 – Tartrazyna, barwnik. Stosowana w kosmetyce, w przemyśle spożywczym jak i do farbowania lekarstw. Składnik mocno alergizujący. Najczęściej wywołuje alergie u osób, które nie tolerują aspiryny (kwas acetylosalicylowy) lub są alergikami. Mogą wystąpić objawy takie jak wysypka, złuszczenie skóry, problemy z oddychaniem i wzrokiem. Może tworzyć fenylohydrazynę.

CI 26100 (D&C Red No.17) – Pochodzenia chemicznego. Czerwony barwnik azowy.

CI 42090 - Błękit brylantowy FCF. Pochodzenia chemicznego. Barwnik niebieski. Czerwono-fioletowe granulki z połyskiem metalicznym rozpuszczalne w wodzie i etanolu (nierozpuszczalne w olejach roślinnych). Barwnik, który stosowany jest m.in. w kosmetykach (z wyjątkiem okolic oczu). Może wywoływać astmę, pokrzywkę, katar sienny oraz reakcje alergiczne. Może spowodować nasilenie objawów nietolerancji salicylanów (np. aspiryny).Błękit brylantowy FCF wykazuje niejednoznaczne działanie rakotwórcze według kryteriów RTECS, natomiast nie został zaklasyfikowany przez IARC jako czynnik rakotwórczy dla ludzi.


CI 47000 (D&C Yellow 11) – Barwnik pochodzenia syntetycznego.

CI 77007 – Ultramarine, ultramaryna. Pigment mineralny. Łacińska nazwa ultramarinus powstała w średniowieczu i oznacza "z za morza", gdyż pigment trafiał do Europy z Azji drogą morską. To jeden z najpiękniejszych i jeden z najbardziej pożądanych w czasach historycznych pigmentów. Dawniej był otrzymywany przez szlifowanie naturalnego minerału lazurytu (znanego również jako kamień półszlachetny lapis-lazuri). Najsłynniejsza kopalnia lazurytu znajduje się w Afganistanie i jest eksploatowana od ponad 6000 lat. Ze względu na wysoką czystość występującego tam minerału otrzymywany pigment ma najczystszą i najintensywniejszą barwę, jest nadal stosowany m.in. do otrzymywania farb artystycznych. Ultramaryny stosowane obecnie w kosmetyce są jednak otrzymywane syntetycznie w warunkach laboratoryjnych i dzięki temu pozbawione naturalnych aczkolwiek niebezpiecznych zanieczyszczeń. Błękit ultramarynowy jest klasycznym niebieskim pigmentem podstawowym. Najczęściej wykorzystuje się go w podkładach i cieniach. Barwnik nie jest stabilny w środowisku kwaśnym. Kosmetyki mineralne, w których można zastosować błękit ultramarynowy to głównie podkłady, pudry, róże, cienie itp. Zastosowanie w mydłach: stabilny. Nie stosować w kosmetykach do ust! Dopuszczony do użytku w kosmetykach do: oczu, twarzy i paznokci.

CI 77019 - Mika, naturalnie występujący minerał

CI 77742 – Manganese Violet. Fiolet manganowy, pigment mineralny. Nadaje różowy kolor, używany w kosmetykach kolorowych.

CI 77891 - Titanium Dioxide. Pigment mineralny. Dwutlenek tytanu (biel tytanowa) jest używany przede wszystkim jako pigment, ma silny efekt wybielający, rozjaśnia inne pigmenty. Silnie kryjący. Jest doskonałym filtrem UV. Można go stosować w podkładach, pudrach, cieniach, różach itp. Polepsza przyczepność. Dopuszczalne maksymalne stężenie: 25%. Dopuszczony do użytku w kosmetykach do: ust, oczu, twarzy i paznokci.

Cocamide DEA - Niejonowa substancja powierzchniowo czynna. Substancja umiarkowanie lipofilowa, słabo rozpuszcza się w wodzie. Niestabilna chemicznie. Substancja myjąca, pianotwórcza, stabilizująca i poprawiająca jakość piany w mieszaninie z anionowymi substancjami powierzchniowo czynnymi. Znajduje się na liście substancji dozwolonych do stosowania w kosmetykach wyłącznie w ograniczonej ilości, zakresie i warunkach stosowania. Maksymalne stężenie amin drugorzędowych w produkcie gotowym nie powinno przekraczać 0,5%, także maksymalne stężenie amin drugorzędowych nie powinno przekraczać 5% (dotyczy surowców). Ponadto substancji nie należy stosować z substancjami nitrozującymi. Maksymalna zawartość nitrozoaminy nie powinna przekraczać 50 mikro g/kg. Substancja nie powinna być przechowywana w pojemniku zawierającym azotyny. Jest substancją szkodliwą chemicznie dla środowiska. 

Coco-Caprylate/Caprate - Mieszanina estrów kwasów kaprylowego i kaprynowego z alkoholami z oleju kokosowego. Zastosowany w preparatach do pielęgnacji skóry tworzy na powierzchni warstwę okluzyjną (film), która zapobiega nadmiernemu odparowywaniu wody z powierzchni (jest to pośrednie działanie nawilżające), przez co kondycjonuje, czyli zmiękcza i wygładza skórę. Plastyfikator sztyftu - nadaje elastyczność sztyftom, zapobiega ich kruszeniu. Poprawia właściwości aplikacyjne kosmetyku, ułatwia rozsmarowywanie np. na ustach.

Cocoglycerides - Mieszanina monoglicerydów oleju kokosowego. Zawiera kwasy tłuszczowe takie jak: laurynowy, mirystynowy, kaprylowy, oleinowy, kaprynowy, linolowy. Emolient tzw. tłusty. Jeśli jest stosowany na skórę w stanie czystym, może być komedogenny, czyli sprzyjać powstawaniu zaskórników. Plastyfikator sztyftu - nadaje elastyczność sztyftom, zapobiega ich kruszeniu. Poprawia właściwości aplikacyjne kosmetyku, ułatwia rozsmarowywanie np. na ustach.Emulgator W/O, składnik umożliwiający powstanie emulsji.

Cocamidopropyl Betaine – Kokamidopropylobetaina. Amfoteryczna substancja powierzchniowo czynna otrzymywana z kokosa. Główne zastosowanie to preparaty myjące. Substancja myjąca, pianotwórcza, stabilizująca i poprawiająca jakość piany w mieszaninie z anionowymi substancjami powierzchniowo czynnymi. Jest to detergent anionowy, podstawa płynów kąpielowych, żeli do kąpieli, szamponów i mydeł w płynie. Aprobowany przez ECOCERT do stosowania w kosmetykach naturalnych.

Coco-Glucoside - Poliglukozyd kwasów oleju kokosowego. Niejonowa substancja powierzchniowo czynna. Substancja hydrofilowa, bardzo dobrze rozpuszczalna w wodzie. Bezpieczna dla środowiska - biodegradowalna. Stabilna chemicznie. Niewrażliwa na zmiany pH. Substancja bardzo łagodna dla skóry i błon śluzowych. Łagodzi ewentualne działanie drażniące wywołane przez anionowe substancje powierzchniowo czynne. Substancja myjąca - usuwa zanieczyszczenia z powierzchni skóry i włosów. Emulgator O/W, składnik umożliwiający powstanie emulsji.

C12-15 Alkyl Lactate - Ester kwasu mlekowego i alkoholi tłuszczowych C12-15. Substancja aktywna. Może wnikać w głąb naskórka. W naskórku rozkłada się do kwasu mlekowego. Hydrofobowa – nie rozpuszcza się w wodzie. Emolient. Zastosowany w preparatach do pielęgnacji skóry i włosów tworzy na ich powierzchni warstwę okluzyjną (film), która zapobiega nadmiernemu odparowywaniu wody (jest to pośrednie działanie nawilżające), przez co kondycjonuje skórę i włosy, czyli wygładza i zmiękcza. Substancja keratolityczna, złuszcza naskórek.

C20-40 alkyl stearate - Ester kwasu stearynowego i alkoholi C20-40. Emolient tzw. tłusty. Jeśli jest stosowany na skórę w stanie czystym, może być komedogenny, czyli sprzyjać powstawaniu zaskórników. Zastosowany w preparatach do pielęgnacji skóry i włosów tworzy na powierzchni warstwę okluzyjną (film). Wpływa na konsystencję kosmetyków, powodując wzrost lepkości. Stabilizator emulsji typu w/o, środek konsystencjotwórczy.

D:                                                                                                                                    


Decylene Glycol – 1,2-Decanediol. Sklasyfikowany jako emolient i substancja kondycjonująca skórę.

Dehydroacetic Acid - Kwas dehydrooctowy - konserwant dopuszczony do stosowania w kosmetykach naturalnych. Jest to układ wyjątkowo efektywny przeciwko grzybom, wykazuje pewną aktywność przeciwbakteryjną.

Diethylamino Hydroxybenzoyl Hexyl Benzoate - Ester heksylowy kwasu benzoesowego (Uvinul A Plus). Filtr UVA, występując w niewielkim stężeniu nie wykazuje efektu ochrony skóry, lecz stabilizuje formę kosmetyku, chroniąc jego konsystencję przed pogarszaniem. Jeden z najnowszych filtrów (zaaprobowany przez EU w styczniu 2005) na razie rzadko spotykany, używany m.in. przez RoC (Johnson & Johnson). Znajduje się na liście substancji promieniochronnych dozwolonych do stosowania z ograniczeniami w produktach kosmetycznych. Jego maksymalne dopuszczalne stężenie to 10%.


Dicaprylyl Ether - Eter dikaprylowy. Emolient suchy. Zastosowany w preparatach do pielęgnacji skóry i włosów tworzy na powierzchni warstwę okluzyjną (film), która zapobiega nadmiernemu odparowywaniu wody (jest to pośrednie działanie nawilżające). Powstały film kondycjonuje, czyli zmiękcza i wygładza skórę i włosy. Nie pozostawia uczucia tłustości na skórze, pozostawia matowy film. Poprawia właściwości aplikacyjne kosmetyku - bardzo dobrze rozprowadza się na skórze. Ponadto pełni rolę rozpuszczalnika dla innych substancji hydrofobowych (nierozpuszczalnych w wodzie) stosowanych w kosmetykach. 

Dicaprylyl Carbonate składnik tłuszczowy, emolient, nawilża, zmiękcza i wygładza naskórek poprzez tworzenie warstwy okluzyjnej

Dihydroxyacetone (DHA) - Dihydroksyaceton, DHA. Cukier. Niestabilny chemicznie. Dobrze rozpuszczalny w wodzie i etanolu. Substancja stosowana głównie w samoopalaczach, kosmetykach solaryjnych i kosmetykach do opalania. Substancja barwiąca skórę. Powoduje zabarwienie skóry na skutek reakcji z aminokwasami zawartymi w naskórku. W jej wyniku tworzą się barwne nierozpuszczalne w wodzie pigmenty. Reakcja przebiega z wydzieleniem charakterystycznego zapachu. Intensywność koloru zależy m.in. od zawartości DHA w kosmetykach oraz od grubości warstwy rogowej. Powrót skóry do jej własnego koloru zależy od szybkości złuszczania komórek górnej warstwy naskórka.

Dipalmitoyl Hydroxyproline - Dipalmitynian hydroksyproliny, substancja czynna otrzymywana z roślin o działaniu przeciwzmarszczkowym i nawilżającym. Pochodna hydroksyproliny (głównego składnika kolagenu) przeciwdziała osłabieniu kolagenowej sieci, hamuje enzymatyczny rozkład elastyny oraz zabezpiecza fibroblasty przed wolnymi rodnikami. Badania naukowe wskazują, że w przypadku ochrony włókien kolagenowych i elastynowych lipidowa pochodna hydroksyproliny jest skuteczniejsza od witamny C a pod względem wymiatania wolnych rodników jej dorównuje.
 
E:                                                                                                                                    


Erythrulose - Naturalny sacharyd; aprobowany przez EcoCert do stosowania w kosmetykach naturalnych. Substancja aktywująca opaleniznę i brązująca.

Ethoxydiglycol - Pochodzenia chemicznego. Środek rozpuszczający dający się mieszać z wodą. Bardzo ciężko ulatniający. Dla kosmetyków zakwalifikowany jako pewny. Używany jako substancja ekstrakcyjna dla roślin, do produkcji ekstraktów roślinnych.

Ethylhexylglycerin - konserwant pochodzenia naturalnego, humektant, działanie nawilżające.

Ethylhexyl Methoxycinnamate – Inne nazwy: Parsol MCX, Octinoxate, Uvinul MC. Pochodzenia chemicznego. UV-absorbent, substancja przeciwsłoneczna, filtrująca promieniowanie UVB, dzięki czemu chroni kosmetyk przed pogarszaniem się jego jakości pod wpływem światła. Znajduje się na liście substancji promieniochronnych dozwolonych do stosowania z ograniczeniami w produktach kosmetycznych. Jego maksymalne dopuszczalne stężenie to 10%.

Ethylhexyl Stearate -  Stearynian etyloheksylu. Ester kwasów tłuszczowych. Środek zmiękczający opracowany specjalnie dla higieny osobistej i użytku farmaceutycznego.Nieokluzyjny emolient o dobrych właściwościach dyspergowania. Doskonały środek re-tłuszczający w układachdetergentowych i mydłach. Zwiększa połysk włosów. Najczęściej stosowany: olejki do kąpieli, środki czyszczące skóry, szampony i odżywki.

Ethylparaben - Ester kwasu p-hydroksybenzoesowego. Parabeny różnią się między sobą właściwościami grzybobójczymi, bakteriobójczymi oraz rozpuszczalnością. Substancja konserwująca pochodzenia chemicznego, która uniemożliwia rozwój i przetrwanie mikroorganizmów w czasie przechowywania produktu. Chroni również kosmetyk przed nadkażeniem bakteryjnym, które możemy wprowadzić przy codziennym użytkowaniu produktu (np.nabierając krem palcem). Stosowanie tych substancji w pojedynczym produkcie ogranicza się zazwyczaj do niewielkiej dawki. 
Stosowanie parabenów może spowodować uwrażliwienie skóry na działanie czynników zewnętrznych. Należą one do najczęściej uczulających substancji. Większą wrażliwość na ich działanie wykazują kobiety niż mężczyźni. Odczyn alergiczny może być szczególnie silny na skórze wystawionej na działanie promieni słonecznych i objawia się zaczerwienieniem, pokrzywką, wypryskami i towarzyszącemu tym podrażnieniom świądem. Znajduje się na liście substancji konserwujących dozwolonych do stosowania z ograniczeniami w produktach kosmetycznych. Jego dopuszczalne maksymalne stężenie w gotowym produkcie to 0,4 % w przeliczeniu na kwas hydroksybenzoesowy dla pojedynczego estru i 0,8 % w przeliczeniu na kwas hydroksybenzoesowy dla mieszaniny estrów. Parabeny znajdują się na liście konserwantów dozwolonych do stosowania w kosmetykach zawartej w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 30 marca 2005 r.
Parabeny to:
Methylparaben
Ethylparaben
Isopropylparaben
Propylparaben
Butylparaben
Benzylparaben
Glutaraldehyde
Hexamidine-Diisethionate
Phenol
Phenyl Mercuric Acetate
Phenyl Mercuric Borate
Benzetonium Chloride

Euphrasia Officinalis ExtractWyciąg ze świetlika lekarskiego ma działanie uspokajajace, ściągające i wygładzające. Ekstrakt pozyskuje się z całego ziela świetlika łąkowego, które zawiera następujące substancje czynne: glikozyd aukubinę, garbniki, olejek eteryczny, gorycze i barwniki. Posiada właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne, zmniejsza obrzęki i opuchliznę. Okłady są skuteczne w przypadku łzawienia oczu, zapalenia spojówek, nadmiernej wrażliwości na światło i ogólnego zmęczenia oczu.

Equisetum Arvense Extract - ekstrakt ze skrzypu polnego, zawiera głównie krzem, potas i wapń, a także flawonoidy i saponiny. Substancja aktywna o działaniu antyoksydacyjnym i przeciwzapalnym. Działa ściągająco, poprawia mikrokrążenie krwi, dzięki czemu wpływa na prawidłowe funkcjonowanie skóry i zapobiega wypadaniu włosów.

Equae Lac - Mleko klaczy charakteryzuje się wysoką zawartością naturalnych, niezbędnych skórze witamin A, C i F w odpowiednich proporcjach.Taką harmonię składników trudno uzyskać w sztucznej produkcji. Mleko klaczy jest bogate w laktoferynę, wielofunkcyjne białko działające między innymi immunomodulująco, przeciwbakteryjnie, przeciwwirusowo i przeciwzapalnie. Rola, jaką pełni w organizmie jest udokumentowana w badaniach naukowych. Właśnie dzięki laktoferynie mleko klaczy posiada uzdrawiającą moc i działanie kosmetyczne. Ponadto wolne aminokwasy z mleka klaczy regenerują komórki skóry. Mleko klaczy neutralizuje aktywność wolnych rodników i opóźnia proces starzenia się skóry.

F:                                                                                                                                    

FEOG - Phenoxyethanol, Ethylhexylglycerin. FEOG, konserwant. Składa się z:
Ethylhexylglycerin:
Etyloheksylogliceryna. Alkilowa pochodna eteru gliceryny. Surowiec ten to wielofunkcyjny związek powodujący nawilżenie i natłuszczenie skóry, a także zapewnia dobre odczucia dermalne.  Stosowany w recepturze kosmetycznej podwyższa skuteczność tradycyjnych konserwantów. 
Phenoxyethanol:
Fenoksyetanol. Półsyntetyczny środek konserwujący. Eter glikolowy, mający postać oleistego, bezbarwnego płynu. Ma działanie bakteriobójcze, stosowany jest jako konserwant, utrwalacz w perfumach, substancja odstraszająca owady, zewnętrzny środek odkażający, rozpuszczalnik. Wykazuje silne właściwości antybakteryjne w szerokim spektrum, jak również właściwości przeciwgrzybicze. 

Farnesol - Alifatyczny alkohol z grupy sekswiterpenów. Imituje zapach konwalii. Znajduje się na liście potencjalnych alergenów. Naturalny związek organiczny, występujący w postaci bezbarwnej cieczy, nierozpuszczalny w wodzie. Składnik kompozycji zapachowych. Obecność substancji musi być uwzględniona w wykazie składników (INCI), gdy jej stężenie przekracza: 0,001 % w produkcie niespłukiwanym oraz 0,01 % w produkcie spłukiwanym.

G:                                                                                                                                    

Galium Verum Plant Extract - Ekstrakt z przytulii, stosuje się ją jako środek przywracający jędrność skóry. Zewnętrznie jest stosowany do przemywania ran i wyprysków, cery tłustej i ze zmianami ropnymi, ponadto zasobny w krzemionkę i związki fenolowe. Wzmacnia ścianki naczyń krwionośnych. Bułgarzy używali jej do leczenia raka skóry (sok ze świeżej rośliny). Rosyjska medycyna ludowa stosowała przytulię (papka roztartej rośliny lub odwary) do leczenia opuchlizny, ropni, wrzodów, wyprysków, innych chorobach skóry, ranach.

Garcinia Cambogia Fruit Extract - znana także jako Malabar tamarind, Brindal Berry, Gambooge i Vrikshamla jest rośliną z rodziny Cucurbitaceae, pochodzącą z południowej Azji. Głównym składnikiem rośliny jest kwas hydroksycytrynowy (HCA), który znajduje się w skórce owoców tej rośliny. Ekstrakt wspomagający odchudzanie.

Geraniol - Geraniol, C10H17OH, nienasycony alkohol alifatyczny, bezbarwna ciecz o zapachu róży, występuje w olejkach eterycznych wielu kwiatów (głównie różanym, geraniowym i cytronelowym). Geraniol stosowany jest w przemyśle perfumeryjno-kosmetycznym oraz jako składnik składnik kompozycji zapachowych. Może wywoływać reakcje alergiczne.

Glucose - glukoza, cukier prosty, wykazuje działanie nawilżające. W kosmetyce znajduje on zastosowanie jako składnik preparatów nawilżających do skóry. Glukoza pomimo słabych właściwości higroskopijnych efektywnie ogranicza dyfuzję i odparowywanie wody. Wykorzystywana jest również do pielęgnacji włosów, gdyż łatwo wiąże się z keratyną włókna włosowego, nawilża je, zapobiega rozdwajaniu końcówek. Działa ochronnie, wzmacniająco, zmniejsza wypadanie włosów, nadaje połysk.

Glucose Glutamate - Glutaminian glukozy. Kombinacja cukruz aminokwasami. Nawilża i pokrywa filmem skórę i włosy.

Glukonolakton - D-Glucono delta-lactone. Glukonolakton jest kwasem nowej generacji i należy do grupy kwasów hydroksylowych zwanych polihydroksykwasami (PHA). Kwasy te posiadają wszystkie cechy i właściwości charakterystyczne dla AHA, a dodatkowo wykazują łagodniejsze działanie, nie powodując efektów ubocznych w postaci intensywnego łuszczenia, pieczenia, szczypania lub zaczerwienienia skóry, co jest wynikiem budowy ich cząsteczek (większe rozmiary, a przez to utrudnione szybkie przenikanie w głąb skóry). Dodatkowo polihydroksykwasy ze względu na obecność licznych grup hydroksylowych, posiadają silne właściwości nawilżające, wiążą wodę w naskórku. Kwasy te są również skutecznymi antyoksydantami, chroniącymi skórę przed wolnymi rodnikami w stopniu porównywalnym do witaminy C i E. Dla skutecznego działania PHA wymagane jest min. 5% stężenie tych kwasów w kosmetyku oraz kwasowość czynna w granicach pH 3-4. W odróżnieniu od kwasów AHA, kwasy PHA nie zwiększają wrażliwości skóry na promieniowanie UV i związku z tym mogą być stosowane także latem, bez zachowania rygorystycznej ochrony przeciwsłonecznej. Stosowany zewnętrznie nie wykazuje działania toksycznego. Działa szkodliwie po połknięciu. Działa drażniąco na drogi oddechowe i skórę. Ryzyko uszkodzenia oczu.

Glycerin – Gliceryna. Alkohol trójwodorotlenowy. Głównym źródłem gliceryny w przemyśle są tłuszcze roślinne i tłuszcze zwierzęce, które w reakcji z roztworami zasad ulegają reakcji hydrolizy do gliceryny i mydeł. Hydrofilowa substancja nawilżająca. Ma zdolność przenikania przez warstwę rogową naskórka, dzięki czemu pełni rolę promotor przenikania - ułatwia w ten sposób transport innych substancji w głąb skóry. Humektant - zapobiega krystalizacji (wysychaniu) masy kosmetycznej przy ujściu butelki, tuby itp. Wspomaga działanie konserwujące poprzez obniżenie aktywnośći wody, która jest doskonałą pożywką dla drobnoustrojów. Efekt nawilżający uzyskuje się tylko wtedy, gdy wilgotność powietrza nie jest mniejsza niz 65%. Jeśli jest ona mniejsza, gliceryna nie przyciąga cząsteczek wody z powietrza, ale pobiera ją z dolnych warstw skóry, czyli silnie ją wysusza!

Glyceryl Caprylate - Monogliceryd kwasu kaprylowego (oktanowego) otrzymywany z kokosa. Niejonowa substancja powierzchniowo czynna. Nierozpuszczalny lub słabo dyspergowalny w wodzie. Stabilny w kwaśnym pH, niestabilny w silnie alkalicznym. Kompatybilny z twardą wodą, zawierającą głównie jony wapnia i magnezu. Emolient tzw. tłusty - stosowany w formie nierozcieńczonej może powodować powstawanie zaskórników. Zastosowany w preparatach do pielęgnacji skóry i włosów tworzy na ich powierzchni warstwę okluzyjną (film). Emulgator W/O, składnik umożliwiający powstanie emulsji.

Glyceryl Oleate - Naturalny emulgator na bazie oliwy z oliwek, posiada silne właściwości nawilżające. Posiada certyfikat EcoCert.

Glyceryl Stearate - Stearynian glicerolu - składnik pochodzenia roślinnego. Jest to ester kwasu stearynowego i gliceryny. W kosmetykach pełni rolę emulgatora, ponadto zastosowany w preparatach do pielęgnacji skóry i włosów tworzy na powierzchni warstwę okluzyjną, czyli działa pośrednio nawilżająco (zapobiega nadmiernemu odparowywaniu wody).

Glycine Soja Oil - Olej sojowy (Glycine Soja (Soybean) Oil) jest wytwarzany z nasion soi zwyczajnej. Stanowi cenne źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych, ponadto zawiera dużą ilość flawonoidów, lecytyny, fitosteroli i witaminy E. Właściwości oleju: odbudowuje naturalną barierę ochronną skóry, przywraca jej poziom właściwego nawilżenia, jest dobrze wchłaniany, wygładza i uelastycznia, zalecany jest do każdego rodzaju skóry, dzięki zawartości witaminy E posiada właściwości silnie antyutleniające, łagodzi stany zapalne skóry (AZS, łuszczyca, egzemy), przyspiesza gojenie podrażnień, reguluje nadmierne wydzielanie łoju oraz zmniejsza rozszerzone pory.

Glycyrrhiza Glabra Root Extract - ekstrakt z lukrecji gładkiej. Dowiedziono,że korzeń lukrecji posiada silne właściwości łagodzenia podrażnienia, swędzenia i stanów zapalnych skóry, zmniejsza obrzmienia pod oczami, łagodzi podrażnienia i objawy alergii skórnej i atopowego zapalenia skóry. Działa przeciwbakteryjnie, przeciwgrzybiczo i antywirusowo. Wzmacnia naczynka krwionośne i zmniejsza zaczerwienie skóry. Wspomaga regenerację komórkowką oraz przyśpiesza gojenie drobnych uszkodzeń skóry i wyprysków. Zmniejsza negatywne skutki działania promieni słonecznych. Dzięki obecności flawonoidów wykazuje silne działanie antyoksydacyjne. Zwiększa zdolność regeneracji komórek skóry, która naturalnie obniża się wraz z wiekiem, dlatego jest polecany także jako składnik przeciwzmarszczkowy. Hamuje aktywność tyrozynazy, enzymu, który przyczynia się do tworzenia brązowego barwnika skóry.

 
H:                                                                                                                                    


Hamamelis Virginiana (Witch Hazel) Water - Hydrolat z liści oczaru. Synonimy: Oczar wirginijski, Witch Hazel, Hamamelis, Orzech czarnoksięski. Metoda otrzymywania: destylacja z parą wodną liści oczaru wirginijskiego z rodzaju Hamamelis Virginiana L. Postać: słomkowy płyn, z możliwym osadem. Zapach: leśno-ziołowy. Substancje aktywne: taniny tj.garbniki (8-10%), w tym taniny galusowe (7% hamamelitanina, elagotanina), kwasy fenolowe (galusowy, elagowy i kofeinowy), saponiny, olejek eteryczny do 1% (alfa-terpineol, geraniol, nerol, linalol). Oczar wirginijski to krzew należący do rodziny oczarowatych (Hamamelidaceae), charakteryzujący się żółtymi, drobnymi kwiatami, które pojawiają się późną jesienią lub zimą, ożywiając nagie gałązki. Oryginalnie wywodzi się z terenów USA i Kanady, obecnie rośnie także w Europie. Cenne właściwości oczaru odkryli już setki lat temu Indianie Północno-Amerykańscy, wykorzystując napar z liści oczaru do leczenia trudno gojących się ran, zadrapań i owrzodzeń. Nazywano go wówczas 'Świętą rośliną Indian' lub w nawiązaniu do koloru kwiatów 'Złotem Indian'. Stosowany zewnętrznie posiada silne działanie ściągające, przeciwkrwotoczne, antybakteryjne, poprawia ukrwienie skóry, wzmacnia i zwęża naczynka krwionośne, pobudza i przyśpiesza gojenie i regenerację podrażnionej skóry oraz zanikanie siniaków i drobnych wybroczyn, łagodzi oparzenia słoneczne, zapobiega infekcjom.
Działanie hydrolatu oczarowego:
- Posiada silne właściwości gojące i przeciwzapalne, porównywalne z pantenolem.
- Stymuluje podziały komórkowe, dzięki czemu działa kojąco i regenerująco; pomocny przy gojeniu ran i drobnych uszkodzeń skóry.
- Aplikowany przed kontaktem ze słońcem, zmniejsza zaczerwienie i podrażnienie powodowane poparzeniem promieniowaniem słonecznym UVB; w badaniach już 10% stężenie hydrolatu oczarowego powodowało zmniejszenie występowania rumienia posłonecznego o 20-30%.
- Wspomaga ochronę UV; substancja aktywna - hamamelitanina chroni komórki skóry przed zniszczeniami powodowanymi przez promieniowanie UV, jej działanie i efektywność są porównywane do katechin, obecnych w zielonej herbacie.
- Jest hydrolatem o silnych właściwościach antyoksydacyjnych; zwalcza wolne rodniki w tym: anionorodnik ponadtlenkowy, rodnik wodorotlenowy, tlen singletowy.
- Polecany jako składnik przeciwzmarszczkowy.
- Łagodzi stany zapalne skóry, przy mało nasilonych zmianach może zastępować środki steroidowe.
- Polecany jako środek wspomagający leczenie zmian atopowych skóry, egzemy, łuszczycy.
- Wspomaga walkę z trądzikiem; zmniejsza produkcję sebum, poprzez hamowanie działania enzymu 5-LOX (5-lipooksygenazy).
- Taniny obecne w dużej ilości w hydrolacie, działają porównywalnie do syntetycznego antyoksydanta – BHT (butyl-hydroxytoluene).
Hydrolat oczarowy jest polecany dla cery naczynkowej, zaczerwienionej, podrażnionej, tłustej, trądzikowej, dojrzałej i zniszczonej.

Hexyl Cinnamal -  2-benzylidenooktanal, aldehyd heksylocynamonowy. Nienasycony aldehyd aromatyczny. Imituje zapach jaśminu. Znajduje się na liście potencjalnych alergenów.

Hippophae Rhamnoides Fruit Extract - Ekstrakt z rokitnika, stanowi on cenne źródło witamin A, D i E, flawonoidów i nienasyconych kwasów tłuszczowych. Znajduje zastosowanie głównie w preparatach do skóry suchej, dojrzałej, łuszczącej się, wspomagaj jej regenerację i dba o odpowiednie nawilżenie. Sprawdza się również przy cerze naczynkowej i trądzikowej oraz pomaga zapobiegać rozstępom.

Hippophae Rhamnoides Oil - Olej rokitnikowy (Hippophae rhamnoides Oil, Seabuckthorn Berry Oil) pozyskuje się z owoców „ananasa syberyjskiego”, czyli rokitnika zwyczajnego. Jest to ciemnopomarańczowy olej o charakterystycznym zapachu i smaku – prawdziwe bogactwo witamin i mikroelementów. Wśród aktywnych biologicznie składników znajdują się flawonoidy (kwercetyna i rutyna), karotenoidy (beta-karoten) w ilości 189 mg/100 g, kwas foliowy, witaminy A, C, E, K, prowitamina D, garbniki, sole żelaza, boru, manganu, kwasy owocowe i tłuszczowe. Zawartość witaminy C jest aż 15-krotnie wyższa niż w owocach pomarańczy (średnio ok. 695 mg/100 g oleju). Zastosowanie oleju: stymuluje procesy regeneracji i ziarninowania naskórka, co ma szczególnie znaczenie w przypadku oparzeń i odmrożeń, posiada właściwości uśmierzające ból, przyspiesza gojenie się ran - wspomaga leczenie odleżyn, owrzodzeń, egzem i wyprysków powstałych na tle alergicznym, dzięki wysokiej zawartości karotenoidów oraz witaminy E posiada zdolność częściowej absorpcji promieniowania słonecznego, a także eliminowania wolnych rodników, z uwagi na intensywne zabarwienie nadaje skórze zdrowy koloryt, jest zaliczany do składników przeciwzmarszczkowych – zalecany jest zwłaszcza do pielęgnacji skóry zniszczonej, przesuszonej, ze zmarszczkami, łuszczącej się, podrażnionej, poprawia stan włosów dodając im połysku, zapobiega ich wypadaniu.

Hordeum Vulgare Extract - wyciąg z jęczmienia, stymuluje funkcje komórek skóry, łagodzi stany zapalne, działa kojąco. Szczególnie polecany w przypadku skóry podrażnionej i zaczerwienionej

Hydrogenated polydecene - Uwodorniony polidecen, czyli polidekan. Homopolimer. Substancja stabilna chemicznie w szerokim zakresie pH. Emolient. Lipofilowa substancja filmotwórcza, tworzy na powierzchni skóry i włosów lipofilowy film. Jest odpowiedzialna za ograniczanie transepidermalnej utraty wody, dzięki czemu nawilża, a także zmiękcza i wygładza naskórek. Substancja poprawia właściwości aplikacyjne, w tym rozprowadzanie kosmetyku, a także nadaje uczucie jedwabistości na skórze. Substancja bezpieczna do stosowania w kosmetykach, łagodna dla skóry i błon śluzowych. Nie wykazuje działania toksycznego, a także nie podrażnia skóry i błon śluzowych.

Hydrolyzed Wheat Protein - Hydrolizowane białko pszenicy. Poprawia strukturę włosów i ułatwia rozczesywanie, działa nawilżająco. Proteiny, czyli białka to podstawowy składnik wszystkich żywych organizmów. Białka proste to duże cząsteczki, zbudowane z pojedynczych, połączonych ze sobą w łańcuchy „ogniw” zwanych aminokwasami. Proteiny stosowane są w produktach kosmetycznych zarówno do pielęgnacji skóry i włosów. Główna ich funkcja w kosmetyce to działanie nawilżające i zmiękczające, poza tym dzięki własnościom filmotwórczym i powinowactwu do keratyny odpowiadają między innymi za efekt napinający skórę - wykorzystywany w tzw. produktach o chwilowym działaniu liftingującym. Aminokwasy, głównie seryna są ponadto jednym ze składników NMF (natural moisturizing factor), czyli naturalnego czynnika nawilżającego występującego w warstwie rogowej naskórka, który to po części odpowiada za stopień nawilżenia skóry. Większość protein stosowanych w preparatach kosmetycznych to produkty częściowej lub całkowitej hydrolizy białek naturalnych. Proces hydrolizy, czyli rozkładu pozwala uzyskać mniejsze cząsteczki białek o lepszym stopniu przyswajalności przez skórę i włosy. W zależności od stopnia hydrolizy, białka różnią się między sobą właściwościami nawilżającymi i stopniem zatrzymywania wody oraz zdolnościami tworzenia trwałego filmu ochronnego na skórze i włosach. W przypadku włosów, hydrolizowane proteiny stosowane w odżywkach do włosów mają zdolność wnikania w drobne uszkodzenia włókna włosa na zasadzie tymczasowego cementu, który utrzymuje się do czasu następnego mycia, dzięki temu włosy stają się nawilżone i wygładzone. W tym wypadku efektywność reperującego działania protein na włosy nie zależy tyle od ich źródła, ile od stopnia hydrolizy i wielkości ich cząsteczek.

Hydroxycitronellal – Hydroksycytronellal. Składnik kompozycji zapachowej. Alifatyczny aldehyd terpenowy. Imituje zapach konwalii. Znajduje się na liście potencjalnych alergenów. Obecność substancji musi być uwzględniona w wykazie składników (INCI), gdy jej stężenie przekracza: 0,001 % w produkcie niespłukiwanym 0,01 % w produkcie spłukiwanym.


Hydroxyethyl Urea – Hydroksyetylomocznik. Pochodna mocznika. Substancja hydrofilowa (rozpuszczalna w wodzie) substancja nawilżająca, mająca zdolność przenikania przez warstwę rogową naskórka. Działa keratoplastycznie (zmiękcza warstwę rogową), a w wyższych stężeniach działa keratolitycznie (złuszcza zrogowaciały naskórek). Humektant - substancja zapobiegająca wysychaniu kosmetyku oraz krystalizacji przy ujściu butelki. 

Hydroxypropyl Guar Hydroxypropyltrimonium Chloride - Guar hydroksypropylowy. Otrzymywany z ziaren indiańskiego drzewka, sproszkowany. Wzmacnia włosy, uelastycznia i ułatwia ich rozczesywanie.



I:                                                                                                                                    


Inulin - Inulina to substancja zwiększająca objętość, naturalny kondycjoner. Roślinny polisacharyd od dawna stosowany w przemyśle farmaceutycznym. Ma właściwości prebiotyczne, tzn. wzmacnia naturalną florę bakteryjną, hamując wzrost patogenów (zwiększa odporność skóry na niekorzystne działanie konserwantów). Jest bardzo przyjazny dla skóry, działa nawilżająco i łagodząco, a także ma doskonałe właściwości kondycjonujące (poprawia kondycję i wygląd włosów, nadając im puszystość i blask). Jest białym proszkiem bez smaku, przypomina skrobię. Rośliny wytwarzające inulinę to m.in: Łopian, cykoria, dalia, słonecznik bulwiasty, cebula zwyczajna, czosnek pospolity, agawa W roślinach inulina magazynowana przede wszystkim w bulwach, kłączach i dolnych częściach łodyg oraz w mniejszych ilościach w liściach.

Isononyl isononanoate - izononanonian izononatylu (3,5,5- trimetyloheksanian 3,5,5- trimetyloheksylu). Lekki, nietłusty, dobrze rozprowadzający się emolient. Nadaje skórze delikatną, nietłustą miękkość.
Isopropyl Myristate - Mirystynian izopropylu. Pochodzenia różnego. Składnik otrzymywany z kwasów tłuszczowych. Ester kwasu palmitynowego z alkoholem izopropylowym. Ten syntetycznie otrzymywany ester występuje w postaci rzadkiego oleju, który zastępuje w kosmetyce miejsce naturalnych lipidów. Jest środkiem rozpuszczającym, zmniejszającym lepkość kosmetyków i emolientem. Substancja stabilna chemicznie. Emolient tzw. suchy. Jeśli jest stosowany na skórę w stanie czystym, może być komedogenny, czyli sprzyjać powstawaniu zaskórników. Zastosowany w preparatach do pielęgnacji skóry i włosów tworzy na powierzchni warstwę okluzyjną (film). Wpływa na właściwości aplikacyjne kosmetyków - daje dobry poślizg przy rozsmarowywaniu (np. pomadek na ustach), zmniejsza lepienie i tłustość kosmetyku. Plastyfikator sztyftu - nadaje elastyczność sztyftom, zapobiega ich kruszeniu. Pełni rolę rozpuszczalnika dla innych substancji hydrofobowych zawartych w kosmetykach. Lepiszcze substancja wiążąca składniki kosmetyków. Składnik przyczyniający się do powstawania wągrów i trądziku, w dużych dawkach może powodować podrażnienia.

Isopropyl Palmitate - Palmitynian izopropylu. Ciekły wosk pochodzenia roślinnego, dopuszczony do stosowania w kosmetykach naturalnych. Substancja stabilna chemicznie. Emolient tzw. suchy. Jeśli jest stosowany na skórę w stanie czystym, może być komedogenny, czyli sprzyjać powstawaniu zaskórników. Zastosowany w preparatach do pielęgnacji skóry i włosów tworzy na powierzchni warstwę okluzyjną (film). Wpływa na właściwości aplikacyjne kosmetyków - daje dobry poślizg przy rozsmarowywaniu (np. pomadek na ustach), zmniejsza lepienie i tłustość kosmetyku. Plastyfikator sztyftu - nadaje elastyczność sztyftom, zapobiega ich kruszeniu. Pełni rolę rozpuszczalnika dla innych substancji hydrofobowych zawartych w kosmetykach. Lepiszcze - substancja wiążąca składniki kosmetyków.

Isopropylparaben - Ester kwasu p-hydroksybenzoesowego. Parabeny różnią się między sobą właściwościami grzybobójczymi, bakteriobójczymi oraz rozpuszczalnością. Substancja konserwująca pochodzenia chemicznego, która uniemożliwia rozwój i przetrwanie mikroorganizmów w czasie przechowywania produktu. Chroni również kosmetyk przed nadkażeniem bakteryjnym, które możemy wprowadzić przy codziennym użytkowaniu produktu (np.nabierając krem palcem). Stosowanie tych substancji w pojedynczym produkcie ogranicza się zazwyczaj do niewielkiej dawki.
Stosowanie parabenów może spowodować uwrażliwienie skóry na działanie czynników zewnętrznych. Należą one do najczęściej uczulających substancji. Większą wrażliwość na ich działanie wykazują kobiety niż mężczyźni. Odczyn alergiczny może być szczególnie silny na skórze wystawionej na działanie promieni słonecznych i objawia się zaczerwienieniem, pokrzywką, wypryskami i towarzyszącemu tym podrażnieniom świądem. Znajduje się na liście substancji konserwujących dozwolonych do stosowania z ograniczeniami w produktach kosmetycznych. Jego dopuszczalne maksymalne stężenie w gotowym produkcie to 0,4 % w przeliczeniu na kwas hydroksybenzoesowy dla pojedynczego estru i 0,8 % w przeliczeniu na kwas hydroksybenzoesowy dla mieszaniny estrów. Parabeny znajdują się na liście konserwantów dozwolonych do stosowania w kosmetykach zawartej w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 30 marca 2005 r.
Parabeny to:
Methylparaben
Ethylparaben
Isopropylparaben
Propylparaben
Butylparaben
Benzylparaben
Glutaraldehyde
Hexamidine-Diisethionate
Phenol
Phenyl Mercuric Acetate
Phenyl Mercuric Borate
Benzetonium Chloride



J:                                                                                                                                    

K:                                                                                                                                    

L:                                                                                                                                    


Lactic Acid - Kwas mlekowy należy do grupy kwasów alfa-hydroksylowych (AHA), o działaniu złuszczającym, nawilżającym i przeciwstarzeniowym. W naturze kwas ten występuje w kwaśnym mleku, jogurtach, żurach i kiszonkach. W kosmetyce wykorzystuje się głównie kwas L-mlekowy, który można otrzymać wyłącznie podczas naturalnego procesu fermentacji cukrów z udziałem bakterii mlekowych z rodzaju Lactobacillus. Naturalny konserwant i regulator pH.

Lactobionic Acid - Kwas laktobionowy otrzymywany w wyniku utleniania laktozy jest złożonym polihydroksykwasem. W kosmetyce i kosmetologii znalazł zastosowanie jako substancja działająca powlekająco, osłaniająco, zmiękczająco, oraz przeciwzapalnie. Łagodzi podrażnienia i stany zapalne skóry. Posiada działanie złuszczające i wygładzające, zmniejszając widoczność drobnych zmarszczek; wzmacnia barierę naskórkową i wspomaga proces odnowy komórkowej. Wiąże wodę tworząc na powierzchni skóry film, ograniczający utratę wody. Dodatkowo kwas laktobionowy wykazuje silne właściwości przeciwrodnikowe.
Kwas laktobionowy pobudza syntezę kolagenu. Nie podrażnia skóry, może być więc stosowany u osób ze skórą suchą, wrażliwą i naczyniową, a także ze skłonnością do trądziku lub innych schorzeń skórnych (egzema, łuszczyca, łojotok).

Lanolin Alcohol - Pochodzenia najczęściej zwierzęcego. Półsyntetyczny składnik otrzymywany z lanoliny (wydzielina gruczołów łojowych owiec). Jest to substancja natłuszczająca, nawilżająca, wygładzająca, zapewniająca prawidłową ochronę. Sprawia, że skóra jest miękka, elastyczna i gładka. W produktach do pielęgnacji włosów ma za zadanie ułatwiać rozczesywanie i zapobiegać elektryzowaniu się włosów. Jedynym problemem mogą być pozostałości pestycydów.

Laureth-2 - Alkohol laurylowy oksyetylenowany 2 molami tlenku etylenu. Niejonowa substancja powierzchniowo czynna. Substancja umiarkowanie lipofilowa, nierozpuszczalna w wodzie. Wrażliwa na zmiany pH - w niskim pH jest stabilna, w wysokim ulega rozpadowi (hydrolizie). Odporna na twardą wodę, zawierającą głównie jony wapnia i magnezu. Substancja zwilżająca - ułatwia kontakt mytej powierzchni z roztworem myjącym. Emulgator W/O, składnik umożliwiający powstanie emulsji. 

Lauroyl Lysine - kombinacja naturalnego kokosowego kwasu tłuszczowego (oleju kokosowego) i kwasu aminowego (oleju roślinnego); daje uczucie gładkości i miękkości. Nie jest składnikiem mineralnym.


Lauroyl Sarcosine - Substancja powierzchniowo czynna otrzymywana z kombinacji naturalnego kokosowego kwasu tłuszczowego i sarkozynowych roślinnych kwasów tłuszczowych.

Laurus Nobilis Oil - Olej laurowy (Oleum Lauri, Laurus nobilis Oil) wytwarzany jest z liści wawrzynu szlachetnego (drzewa laurowego). Posiada ciemnozieloną barwę oraz intensywny zapach. W temperaturze pokojowej ma stałą konsystencję, natomiast pod wpływem ciepła topi się. W składzie występują gównie związki z grupy terpenów (m.in. cyneol, geraniol, eugenol). Zastosowanie olejku: dzięki właściwościom rozgrzewającym zmniejsza bóle stawów i napięcie mięśni, rozszerza drobne naczynia krwionośne, może być stosowany w przypadku zwichnięć i opuchnięć ścięgien, jest pomocny w leczeniu trądziku i stanów zapalnych skóry - działa oczyszczająco, ściągająco, bakteriobójczo i bakteriostatycznie, skutecznie likwiduje łupież, świerzb i inne choroby grzybicze, zawarty w oleju chlorofil wspomaga gojenie raz i łagodzi objawy łuszczycy, pielęgnuje włosy i paznokcie.

Lauryl Glucoside - Poliglukozyd laurylowy. Niejonowa substancja powierzchniowo czynna. Substancja hydrofilowa, rozpuszczalna w wodzie. Bezpieczna dla środowiska - biodegradowalna. Trwała w środowisku zasadowym. Substancja łagodna dla skóry, łagodzi ewentualne drażniące działanie wywołane przez anionowe substancje powierzchniowo czynne na skórę. Substancja myjąca - usuwa zanieczyszczenia z powierzchni skóry i włosów. Emulgator O/W, składnik umożliwiający powstanie emulsji. Substancja pianotwórcza, stabilizująca i poprawiająca jakość piany w mieszaninie z anionowymi substancjami powierzchniowo czynnymi. Poprawia konsystencję powodując wzrost lepkości w preparatach myjących, zawierających anionowe substancje powierzchniowo czynne, dzięki tworzeniu tzw. mieszanych miceli. Ponadto pełni rolę solubilizatora, czyli umożliwia wprowadzanie do roztworu wodnego substancji nierozpuszczalnych lub trudno rozpuszczalnych w wodzie, np. kompozycje zapachowe, wyciągi roślinne, substancje tłuszczowe. W pełni naturalny, zgodny z ekologicznymi normami, zaaprobowany przez BDIH do stosowania w kosmetykach ekologicznych.


Lavandula Angustifolia (Lavander) Flower Water - Hydrolat lawendowy. Metoda otrzymywania: destylacja z parą wodną kwiatów lawendy z rodzaju Lavandula Angustifolia P.Miller. Postać: bezbarwny lub słomkowy, przezroczysty płyn, z możliwym osadem. Zapach: charakterystyczny dla kwiatów lawendy - kwiatowo-ziołowy, świeży, lekki. Najbardziej uniwersalny hydrolat polecany do każdego typu cery, zarówno tłustej, trądzikowej, suchej i dojrzałej, a także do skóry delikatnej i zniszczonej. Działa łagodząco, gojąco, antyoksydacyjnie, regenerująco i antyseptycznie. Ze względu na swój zapach wpływa relaksacyjnie i rewitalizacyjnie na cały organizm, dlatego szczególnie polecany jest do stosowania podczas wieczornej toalety tuż przed snem. Wpływa również wmacniająco na cebulki włosów, hamując ich wypadanie, stymulując do wzrostu oraz chroni również samo włókno włosa, zapobiegając płowieniu włosów pod wpływem słońca. Hydrolat lawendowy jest polecany dla każdego typu cery, również dla skóry podrażnionej, po goleniu, depilacji i opalaniu oraz jako płyn wzmacniający włosy, łagodzący stany zapalne skóry glowy i chroniący włosy przed płowieniem i niszczeniem.


Lecithin - Lecytyna powstaje z mieszaniny diglicerydów kwasów tłuszczowych takich jak: kwas stearynowy, palmitynowy i olejowy, powiązanych z estrem cholinowym kwasu fosforowego. Obecna w tkance nerwowej organizmów żywych. Wpływa na poprawę stopnia nawilżenia skóry. Emulgator W/O, składnik umożliwiający powstanie emulsji.

Limonene – Limonen. Składnik kompozycji zapachowej. Imituje zapach skórki cytrynowej. Znajduje się na liście potencjalnych alergenów. Obecność substancji musi być uwzględniona w wykazie składników (INCI), gdy jej stężenie przekracza:
0,001 % w produkcie niespłukiwanym
0,01 % w produkcie spłukiwanym

Linalool – Linalol. Składnik kompozycji zapachowej. Imituje zapach konwalii. Znajduje się na liście potencjalnych alergenów. Obecność substancji musi być uwzględniona w wykazie składników (INCI), gdy jej stężenie przekracza:
0,001 % w produkcie niespłukiwanym
0,01 % w produkcie spłukiwanym

Lupeol - Lupeol - naturalny kwas salicylowy, występujący w wielu owocach i roślinach (m.in. oliwki, mango, truskawki, winogrona, aloes). Badania naukowe pokazują, że związek ten zwalcza ludzkie i zwierzęce komórki rakowe. Ponadto ma właściwości antyoksydacyjne, przeciwmiażdżycowe i przeciwzapalne. Lupeol stymuluje biosyntezę kolagenu i zapewnia dobrą jakość kolagenu, a także pobudza namnażanie fibroblastów, poprawiając tym samym jędrność i elastyczność skóry.

M:                                                                                                                                    


Macadamia Integrifolia Seed Oil – Pochodzenia roślinnego. Olej otrzymywany w wyniku tłoczenia orzeszków makadamii (Macadamia Integrifolia). Olej tłusty, żółty do brązowego o charakterystycznym orzechowym zapachu. Odporny na ciepło. Zawiera 57% kwasu olejowego, 25% kwasu palmitynowego, 15% nasyconych kwasów tłuszczowych, bogaty w witaminy: A, B, E oraz składniki mineralne. O dużej przydatności w kosmetyce oleju Makadamia decydują zawarte w jego składzie nienasycone kwasy tłuszczowe. Wysoka koncentracja kwasu oleopalmitynowego sprawia, że olej ten jest efektywnym wymiataczem wolnych rodników. Jest odpowiedni dla wszystkich typów skóry ale w szczególności polecany przy suchej, łuszczącej się, wrażliwej i dojrzałej skórze, stosowany przy łamliwych, kruchych włosach. Kwas oleopalmitynowy ochrania skórę w ten sam sposób jak sebum wytwarzany przez skórę człowieka.
Olej dobrze się wmasowuje, szybko wchłania, działa regenerująco, odżywczo, wygładzająco, poprawia wygląd skóry.

Magnesium PCA - Pirolidynokarboksylan magnezu. Magnez jest pierwiastkiem śladowym. Dostarcza energii komórkom, regeneruje skórę, stanowi skuteczną barierę przed atakiem wolnych rodników. Substancja higroskopijna - łatwo absorbuje i zatrzymuje wodę. 

Malic Acid - Kwas jabłkowy - kwas alfa-hydroksylowy (AHA), obecny w wielu niedojrzałych owocach (np. jabłkach, winogronach). Hamuje procesy tworzenia się zaskórników, zmniejsza nadmierne rogowacenie naskórka, zapobiega rozwojowi patogennej mikroflory na skórze, łagodzi stany zapalne mieszków włosowych. Działa delikatnie rozjaśniająco i nawilżająco, zmiękcza i wygładza skórę. Stymuluje komórki do syntezy ważnych białek (kolagenu, elastyny), zapobiegając powstawaniu zmarszczek i pobudza skórę do naturalnej odnowy.

Mangifera Indica Fruit Extract – Pochodzenia roślinnego. Jest ekstraktem z owocu mango, Mangifera Indica. owoc mango zawiera wiele składników pozytywnie wpływających na zdrowie i urodę w postaci witamin, flawonoidów, polifenoli, minerałów i karotenoidów. Składniki te wykazują działanie antyoksydacyjne, odżywcze i przeciwzmarszczkowe. Szczególnie cenne w pielęgnacji skóry są witamina C i karotenoidy. Działa antyoksydacyjnie, czyli chroni skórę przed szkodliwym działaniem wolnych rodników; aktywuje procesy regeneracji skóry i przyspiesza gojenie podrażnień; nawilża, zwiększa elastyczność i jędrność skóry; odżywia i rewitalizuje skórę zmęczoną i przedwcześnie starzejącą się; działa przeciwzapalnie i delikatnie ściągająco; poprawia ukrwienie i koloryt skóry. Owoce mango u alergików mogą powodować podrażnienia skóry, polegające na puchnięciu warg i wysypce pojawiającej się na ciele.


Mannitol – Mannitol jest alkoholem cukrowym (sześciowodorotlenowym) występującym u zwierząt i roślin. Stanowi rodzaj materiału energetycznego i ochronnego, wchodzi w skład tkanek i jest substancją osmotycznie czynną. Dużo mannitolu produkują rośliny z rodziny trędownikowatych (Scrophulariaceae), oliwkowatych (Oleaceae), ponadto jest to metabolit glonów, bakterii i sinic. Pod względem chemicznym jest heksytolem odpowiadającym mannozie. Mannitol słabo przenika z jelit do krwi i limfy. Jedynie w 5% jest metabolizowany w wątrobie do glikogenu. Po podaniu pozajelitowym wydalany jest z ustroju z moczem w postaci niezmienionej w ciągu 6 h. Pobudza rozwój mikroflory symbiotycznej, a po zażyciu doustnym działa rozwalniająco. Ma słodki smak, dlatego może być używany jako substancja słodząca przez cukrzyków. Mannitol wchodzi w skład preparatów zwilżających oczy (zalecanych przy zespole suchego oka) oraz leków w postaci syropów. Syntetycznie mannitol jest uzyskiwany z mannozy lub fruktozy, przez redukcję. W przemyśle farmaceutycznym mannitol pełni rolę słodzika, wypełniacza i nośnika (tabletki, granulki, drażetki, tabletki matrycowe). Wiąże niektóre metale, przez co dodawany jako stabilizator do preparatów mineralno-witaminowych.
Mannitol ma spore zastosowanie w przemyśle spożywczym (pod symbolem E 421) i kosmetycznym. Z tego względu, że słodki smak mannitolu daje dodatkowy efekt chłodzenia – jest używany przy wyrobie niektórych słodyczy, a głownie gumy do żucia. Ponadto to dobry nośnik, wypełniacz, środek przeciwzbrylający, utrzymujący wilgotność produktu. Jest dodawany do dżemów, galaretek, marmolad, nadzienia i produktów mleczarskich (sery). Jest droższy niż pokrewny sorbitol. Mannitol podobnie jak inne alkohole cukrowe działa na skórę: nawilżająco, ochronnie przed czynnikami atmosferycznymi, przeciwświądowo i regenerująco. Zastosowany zewnętrznie hamuje rozwój bakterii patogennych na skórze i błonach śluzowych. Ponadto w kosmetykach zapobiega przedwczesnej utracie wody. Poprawia smak i konsystencję past do zębów i płynów do płukania jamy ustnej.


Melaleuca Alternifolia(Tea Tree) Water - Hydrolat drzewa herbacianego. Otrzymywany za pomocą destylacji drzewa herbacianego. Antyseptyczny, antybakteryjny, zapobiega tworzeniu się łupieżu.

Melissa Officinalis Water - Hydrolat z melisy. Destylat wodny z liści melisy. Wspaniały jako tonik i odświeżacz do twarzy. Łagodzi i nawilża wszystkie typy skóry. Stosowany też jako kompres przeciwzapalny dla skóry podrażnionej. Może być używany do całodziennego nawilżania cery i odświeżania makijażu zarówno latem jak i zimą. Postać: bezbarwny, przezroczysty płyn. Zapach charakterystyczny dla melisy. Eliksir wybielający przebarwienia i piegi. Wykazuje działanie przeciwzapalne, łagodzi podrażnienia. Pomocny w zwalczaniu egzemy. Posiada działanie ściągające i detoksykujące.

Mentha Piperita (Peppermint) Leaf Water - Hydrolat z mięty pieprzowej. Otrzymywany z rośliny Mentha Piperita, poprzez destylację parą wodną. Polecany do pielęgnacji cery wrażliwej i zmęczonej. Wykazuje właściwości antybakteryjne, detoksykujące i delikatnie, naturalnie konserwuje. Ma działanie pobudzające i jednocześnie usuwa zmęczenie. Łagodzi swędzenie i poparzenia. Neutralizuje reakcje alergiczne i ukąszenia. Znajduje zastosowanie w kosmetykach do pielęgnacji całego ciała. Szczególnie polecany jako składnik produktów na ukąszenia owadów (lotiony, kremy etc.), relaksujących i posłonecznych (dodatkowy przyjemny efekt chłodzący). Stanowi doskonałą podstawę do kosmetyków przeznaczonych do higieny intymnej.

Methylchloroisothiazolinone - Metylochloroizotiazolinon. Konserwant. Ma działanie alergizujące i oddziałują na układ nerwowy. Znajduje się na liście substancji konserwujących dozwolonych do stosowania z ograniczeniami w produktach kosmetycznych. Jego dopuszczalne maksymalne stężenie w gotowym produkcie to 0,0015%.


Methylglucose sesquistearate - Seskwistearynian metyloglukozy, emolient i Emulgator W/O.

Methylocelulose - Metyloceluloza. W wodzie tworzy lepki roztwór (koloidowy); stosowana m.in. jako emulgator w wyrobach kosmetycznych i farmaceutycznych (obojętna fizjologicznie), składnik preparacji włókienniczych, składnik syntetycznych środków piorących.

Methylparaben - Ester kwasu p-hydroksybenzoesowego. Parabeny różnią się między sobą właściwościami grzybobójczymi, bakteriobójczymi oraz rozpuszczalnością. Substancja konserwująca pochodzenia chemicznego, która uniemożliwia rozwój i przetrwanie mikroorganizmów w czasie przechowywania produktu. Chroni również kosmetyk przed nadkażeniem bakteryjnym, które możemy wprowadzić przy codziennym użytkowaniu produktu (np.nabierając krem palcem). Stosowanie tych substancji w pojedynczym produkcie ogranicza się zazwyczaj do niewielkiej dawki.
Stosowanie parabenów może spowodować uwrażliwienie skóry na działanie czynników zewnętrznych. Należą one do najczęściej uczulających substancji. Większą wrażliwość na ich działanie wykazują kobiety niż mężczyźni. Odczyn alergiczny może być szczególnie silny na skórze wystawionej na działanie promieni słonecznych i objawia się zaczerwienieniem, pokrzywką, wypryskami i towarzyszącemu tym podrażnieniom świądem. Znajduje się na liście substancji konserwujących dozwolonych do stosowania z ograniczeniami w produktach kosmetycznych. Jego dopuszczalne maksymalne stężenie w gotowym produkcie to 0,4 % w przeliczeniu na kwas hydroksybenzoesowy dla pojedynczego estru i 0,8 % w przeliczeniu na kwas hydroksybenzoesowy dla mieszaniny estrów. Parabeny znajdują się na liście konserwantów dozwolonych do stosowania w kosmetykach zawartej w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 30 marca 2005 r.
Parabeny to:
Methylparaben
Ethylparaben
Isopropylparaben
Propylparaben
Butylparaben
Benzylparaben
Glutaraldehyde
Hexamidine-Diisethionate
Phenol
Phenyl Mercuric Acetate
Phenyl Mercuric Borate
Benzetonium Chloride

Myristyl myristate - Mirystynian mirystylu. Lipidy, emolienty, środki zmętniające pochodzenia różnego. Składnik występujący w postaci od białych do kości słoniowej płatków, które w produkcie są częścią fazy tłuszczowej (tłustą woskową masą), zajmującą miejsce naturalnych lipidów. Substancja ta stosowana jest jako dodatek do przezroczystych składników kosmetycznych w celu zmętnienia, aby utrudnić przenikanie światła. Daje również konsystencję w emulsjach i szminkach. Jest składnikiem natłuszczającym, nawilżającym, wygładzającym, zapewniającym prawidłową ochronę. Sprawia, że skóra jest miękka, elastyczna i gładka.

N:                                                                                                                                    

Niacinamide - witamina PP/witamina B3/amid kwasu nikotynowego. Wykazuje właściwości  regulujące wytwarzanie sebum, zwężające pory, rozjaśniające, przeciwzmarszczkowe.
O:                                                                                                                                    

Oenothera Biennis (Evening Primrose) Seed Oil - Olej z wiesiołka otrzymuje się przez wytłaczanie na zimno nasion wiesiołka dwuletniego. To jeden z najcenniejszych olejów kosmetycznych o wysokiej zawartości biologicznie czynnych niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT): alfa-linolowego w ilości do 79% oraz gamma-linolenowego (GLA) w ilości do 12%. Olej z wiesiołka zawiera również saponiny, polifenole i glikolipidy. Ma zabarwienie lekko żółtawe do zielonkawego. Właściwości oleju: kwas GLA w skórze przekształca się w prostaglandyny, które wykazują działanie regulujące, przeciwzapalne, przeciwalergiczne i ochronne, jest naturalnym przeciwutleniaczem, zapobiega przedwczesnemu starzeniu się skóry, poprawia strukturę i wygląd skóry, zwiększa jej elastyczność i wyrównuje koloryt, wspomaga leczenie podrażnień skóry, AZS, łuszczycy, zawarte w oleju kwasy NNKT działają bakterio- i grzybostatycznie, dlatego polecany jest do pielęgnacji cery trądzikowej, wzmacnia włosy i paznokcie.

Octyldodecanol – Oktylododekanol. Rozgałęziony alkohol, wyglądem przypomina przezroczystą ciecz. Emolient. Zastosowany w preparatach do pielęgnacji skóry i włosów tworzy na ich powierzchni warstwę okluzyjną, która zapobiega nadmiernemu odparowywaniu wody (jest to pośrednie działanie nawilżające), przez co kondycjonuje skórę i włosy, czyli wygładza i zmiękcza. Poprawia właściwości aplikacyjne - ułatwia rozprowadzanie preparatu na skórze i włosach. Stabilizuje emulsję poprzez ochronę przed separacją składników. Dozowanie: 1-5%.

Oleanolic Acid - Kwas oleanolowy - związek z grupy triterpenów, wykazuje własności przeciwzapalne i antymikrobowe, ma kluczowe znaczenie dla pracy gruczołów łojowych (ogranicza wydzielanie łoju). Udowodniono, że kwas oleanolowy hamuje rozwój nowotworów poprzez wpływ na różne procesy związane z cyklem życiowym komórek, jak naprawa DNA, podziały komórek i ich samobójcza śmierć.

P:                                                                                                                                    


Palmitic Acid - Kwas palmitynowy. Pochodzenia najczęściej roślinnego. Kwas tłuszczowy pochodny od naturalnych olejów (jest częścią wielu naturalnych tłuszczów i wosków), najczęściej mieszany z kwasem stearynowym. Główne zastosowanie znajduje: w mydłach jako emulgator i środek pieniący, jest substancją aktywnie myjącą, odpowiedzialną za gruntowne oczyszczanie skóry, w preparatach do układania i pielęgnacji włosów, używany jako składnik wytwarzający pianę. Kwas palmitynowy jest także substancją natłuszczającą, nawilżającą, wygładzającą, zapewniającą prawidłową ochronę. Sprawia, że skóra i włosy są miękkie, elastyczne i gładkie.

Panthenol - Pantenol. Substancja pochodzenia syntetycznego. Nawilża, działa przeciwzapalnie, jest naturalnym prekursorem witaminy B5 (kwasu pantotenowego), substancji bardzo szeroko rozpowszechnionej w przyrodzie, obecnej w każdej żywej tkance. Pantenol może występować w postaci dwóch odmian (izomerów) określanych literami D- i L-. Tylko jedna z nich (D-pantenol) wykazuje aktywność biologiczną, izomer L- jest nieczynny i nie ulega przekształceniu w witaminę B5. Ma silne własności higroskopijne. Pantenol należy do silnie działających stymulatorów wzrostu i odnowy komórek, zarówno naskórka jak i skóry właściwej. Wykazuje silne działanie gojące przy różnych rodzajach uszkodzeń skóry i błon śluzowych, łagodzi podrażnienia i nieprzyjemne objawy wywołane czynnikami alergogennymi.

Parfum (Fragrance) - Związki zapachowe pochodzenia różnego.

Paraffinum Liquidum (Mineral Oil) - pochodna ropy naftowej. Nie przenika przez naskórek. Jest lżejsza od swojej siostry wazeliny, mniej nabłyszcza skórę i się nie klei. Jest obojętna chemicznie i nie wywołuje podrażnień ani alergii. Sama w sobie nie ma żadnych wartości odżywczych, ale jest tanią substancją natłuszczającą i ochronną. W zależności od frakcji można wyróżnić parafinę lekką (legere, White Mineral Oil). Substancja komedogenna, czyli sprzyja powstawaniu zaskórników i bakterii beztlenowych.


Paraffinum solidum - vel Paraffinum durum jest surowcem farmaceutycznym przeznaczonym do wytwarzania preparatów farmaceutycznych w zakresie receptury aptecznej.
Jest surowcem pomocniczym, stosowanym do wytwarzania maści (unguenta), kremów (cremores), niekiedy emulsji (emulsiones) oraz innych postaci leków.
Parafina stała używana jest zawsze w połączeniu z innymi surowcami pomocniczymi, np.Cholesterolum, Oleum Paraffini, Cera alba et Cera flava, Vaselinum album et Vaselinum flavum etc.

Parafina stała pod względem chemicznym jest mieszaniną stałych węglowodorów nasyconych, o temperaturze topnienia 50°– 57° C.
W odróżnieniu od cerezyny ( Ceresinum, czyli rafinowanego wosku ziemnego ) parafina stała otrzymywana jest w wyniku destylacji ropy naftowej, smoły węgla brunatnego, smoły łupkowej (jako produkt uboczny) lub syntetycznie. Nazwa pochodzi od łac. parum affinis – mało powinowaty.
Parafina stała poza lecznictwem stosowana jest m.in. w galanterii świecarskiej, w przemyśle papierniczym, tekstylnym, lakierniczym, do wyrobu produktów impregnacyjnych.
Parafina stała zastosowana w postaci przetworzonej na skórę odznacza się działaniem natłuszczającym, ochronnym i zmiękczającym, tworzy film okluzyjny. 
Wykorzystywana jest jako constituens do maści i kremów. Ponadto służy do wyrobu tzw. masek parafinowych oraz sztucznej wazeliny (Vaselinum artificialae). Zaletą węglowodorów alifatycznych jest ich mała reaktywność – są odporne na działanie kwasów i zasad oraz wysokiej temperatury.


Peat Extract - ekstrakt z torfu - torf to skała osadowa, powstaje z obumarłej roślinności bagiennej w warunkach wilgotnych. Rozłożone szczątki roślinne dostarczają substancji mineralnych takich jak: węgiel, krzemionka, brom, żelazo, potas, magnez, mangan, cynk i fosfor. Torf zawiera ponadto kwasy huminowe i ich sole, hemicelulozę, celulozę oraz ligninę. Torf działa przeciwzapalnie, bakteriobójczo i ściągająco. Kwasy huminowe, fenolokwasy i fitohormony zawarte w kosmetykach na bazie torfu to silne antyoksydanty, które w połączeniu z minerałami odmładzają, regenerują, nawilżają, łagodzą podrażnienia oraz zwalczają wolne rodniki. Stosowanie kosmetyków na bazie torfu ma także właściwości odchudzające. Torf jest także  stosowany w pielęgnacji cery mieszanej i tłustej, gdyż działa antybakteryjnie, przeciwzapalnie i ściągająco.

PEG-7 Glyceryl Cocoate - Polioksyetylenowany 7 molami tlenku etylenu monogliceryd kokosowy. Pochodzenie: naturalne - otrzymywany z oleju kokosowego i gliceryny. Postać: bezbarwny, przezroczysty, bezzapachowy, gęsty, lepki płyn. Rozpuszczalność: w wodzie, alkoholu, glikolu propylenowym, miesza się z tłuszczami. Niejonowa substancja powierzchniowo czynna. Substancja stosowana jako renatłuszczająca. Proces mycia powoduje usunięcie m.in. substancji tłuszczowych, dlatego stosuje się substancje renatłuszczające, które odbudowują barierę lipidową. PEG-7 Glyceryl Cocoate jest substancją używaną przede wszystkim w kosmetykach myjących, które nie pozostają na skórze, ale są spłukiwane. W produktach spłukiwanych nie powoduje żadnych efektów ubocznych takich jak prodrażnienia. Jednak w produktach pozostających na skórze stężenie substancji nie powinno przekraczać 10%, ponieważ w większej ilości może wywołać ewentualne podrażnienie skóry. 

PEG-8 - Glikol polietylenowy oksyetylenowany 8 molami tlenku etylenu. Polimer niejonowy. Substancja higroskopijna, łatwo wiążąca wodę, substancja nawilżająca.


PEG-12 Dimethicone - Kopolimer tlenku etylenu i dimetikonu. Wcześniej znany jako Dimethicone Copolyol. Wszechstronny, rozpuszczalny w wodzie silikon używany w preparatach do pielęgnacji skóry i włosów. Niejonowa substancja powierzchniowo czynna. Polimer.Emolient. Zastosowany w preparatach do pielęgnacji skóry i włosów tworzy na ich powierzchni warstwę okluzyjną, która zapobiega nadmiernemu odparowywaniu wody. Emulgator O/W, składnik umożliwiający powstanie emulsji.


PEG-40 Hydrogenated Castor Oil - Jest pochodną glikolu polietylenowego z uwodornionego oleju rycynowego na bazie ropy naftowej. Niejonowa substancja powierzchniowo czynna. Substancja hydrofilowa, rozpuszczalna w wodzie. Stabilna w obecności elektrolitów. Wrażliwa na zmiany pH - w niskim pH jest stabilna, w wysokim ulega rozpadowi (hydrolizie). Substancja odtłuszczająca usuwająca zanieczyszczenia tłuszczowe z powierzchni skóry. Emulgator O/W, składnik umożliwiający powstanie emulsji. Nie jest bezpieczny do stosowania na uszkodzoną skórę.

PEG/PPG-120/10 Trimethylolpropane Trioleate - Polimery tlenku etylenu, stosowane jako rozpuszczalniki, środki utrzymujące wilgoć, środki wiążące, stabilizatory emulsji i środki zwiększające lepkość w kosmetykach. Ograniczone w: kosmetykach, wykorzystaniu, koncentracji, lub ograniczenia produkcji. Nie jest bezpieczny do stosowania na uszkodzoną skórę.

Pentaerythrityl Tetraisostearate – Emolient, emulgator, zagęstnik, zaperlacz. Środek powierzchniowo czynny.

Pentylene Glycol - Glikol pentylenowy. Substancja nawilżająca. Humektant - zapobiega wysychaniu preparatu kosmetycznego oraz krystalizacji przy ujściu butelki. Ponadto pełni rolę rozpuszczalnika dla substancji hydrofilowych zawartych w kosmetykach.


Persea Gratissima Fruit Extract - Wyciąg z awokado. Owoce awokado zawierają lipidy (tj. kwasy tłuszczowe: oleinowy, palmitynowy i linolenowy), witaminy (A, E i D) oraz minerały takie jak potas, mangan, fosfor i krzem. Najstarsze świadectwa wykorzystywania owoców awokado do celów spożywczych pochodzą z Meksyku i są datowane na 10000 lat p.n.e. Aztekowie uznawali awokado za „owoc płodności" i wierzyli w jego zdolność zwiększania sprawności seksualnej. Ze względu na działanie zmiękczające, przeciwutleniające i opóźniające starzenie olej z owoców awokado stanowi powszechnie stosowany składnik produktów kosmetycznych, a zwłaszcza preparatów przeciwzmarszczkowych, nawilżających i zmiękczających szorstką skórę. Dzięki wysokiemu stężeniu witaminy E, olej awokado jest w stanie przenikać do najgłębszych warstw skóry, nadając jej gładkość i elastyczność oraz zapewniając odprężenie i zdrowy wygląd.Olej z awokado znajduje ponadto zastosowanie jako składnik odżywek do włosów. Zawarte w nim witaminy i kwasy tłuszczowe regenerują i odżywiają zniszczone włosy, a równocześnie pobudzają ukrwienie skóry głowy, zapobiegając wypadaniu włosów.

Petrolatum - Wazelina.Mieszanina węglowodorów syntetycznych otrzymywana z ropy naftowej. Substancja konsystencjotwórcza, wpływa na lepkość gotowego produktu i poprawia właściwości użytkowe.

Phytic Acid – kwas fitowy. Pochodzenia różnego. Najczęściej otrzymywany z łupiny/skorupki ryżu. Oprócz działania konserwującego jest również regulatorem pH. Środek chelatujący (związki organiczne), który dodaje się do produktów kosmetycznych, aby mógł wytworzyć z jonami metali kompleks (całość) przez co może wpłynąć na stabilność i/lub wygląd kosmetyków. Składnik o działaniu oczyszczającym i złuszczającym. Kwas fitowy nie jest uważany za typowy kwas hydroksylowy a jego potencjał złuszczający jest niewielki. Powodem, dla którego jest stosowany w połączeniu z innymi kwasami AHA / BHA są jego właściwości przeciwutleniające i przeciwzapalne. Zwrócono również uwagę na pewną niezwykłą właściwość kwasu fitowego a mianowicie niweluje on brzydkie zapachy. Zakres stosowania pozwala na aplikację, zarówno w dezodorantach jak i produktach do pielęgnacji jamy ustnej - zwiększa odporność zębów na choroby przyzębia, w tym paradontozę. Poza synergią działania ze wspomnianymi kwasami AHA i BHA, wykazano także, że kwas fitowy ma ogromny potencjał w połączeniu z innymi aktywnymi składnikami jak witaminy czy antyutleniacze, dając możliwość uzyskania bardzo skutecznych i aktywnych systemów w dziedzinie pielęgnacji skóry.  

Phytosphingosine – fitosfingozyna, ogranicza tworzenie zaskórników, łagodzi stany zapalne skóry trądzikowej

Piroctone olamine - Pirokton olaminy. Składnik antybakteryjny, przeciwgrzybiczy i przeciwzapalny. Stosowany w kosmetykach do pielęgnacji twarzy oraz produkrtach przeciwłupieżowych.

Polyglyceryl-3 diisostearate - Niejonowa substancja powierzchniowo czynna. Emulgator W/O, składnik umożliwiający powstanie emulsji.

Polyglyceryl-10 Laurate - Składnik pochodzenia chemicznego – emulgator otrzymywany z gliceryny i oleju palmowego. Substancja powierzchniowo czynna.

Polyglyceryl-3 Methylglucose Distearate - Emolient, surfaktant i emulgator, aprobowany do stosowania w kosmetykach naturalnych

Polysorbate 20 - Polioksyetylenowane 20 molami tlenku etylenu estry tłuszczowe sorbitanu. Niejonowa substancja powierzchniowo czynna, jest wytwarzany na bazie oleju kokosowego (jest pochodną kwasu laurowego). Polysorbate 20 powszechnie stosowany jest do „rozpuszczenia” olejków zapachowych (eterycznych) w wodzie (np. woda toaletowa, woda do pościeli, szampon, żel pod prysznic, mydło w płynie, krem). Substancja bezpieczna dla środowiska - biodegradowalna. Substancja hydrofilowa (rozpuszczalna w wodzie), dobrze tolerowana przez skórę i błony śluzowe, odporna na elektrolity zawarte w wodzie, w zasadowym pH ulega rozpadowi. Nie podrażnia i jest najłagodniejszy ze wszystkich polysorbate. Emulgator O/W.  

Polyquaternium-7 - Polyquaternium-7 jest przejrzystym płynem bezbarwnym do jasnożółtego. Powszechnie stosowany jako składnik aktywny szamponów, odżywek i areozoli do włosów. Działa antystatycznie, zmiękczająco, pozwala wyprostować niesforne włosy i zapobiec powstawaniu „kołtunów”. Dodatni ładunek cząsteczek neutralizuje ujemny ładunek białka włosów dzięki czemu włosy są gładkie, nie elektryzują się i łatwo się rozczesują. Tworząc ochronną warstwę zapobiega przesuszeniu skóry i włosów. Sprawia, że włosy są lśniące i jedwabiście miękkie w dotyku. Może być również używany do modyfikowania właściwości pieniących – zmniejsza wielkość pęcherzyków powietrza, poprawia stabilność piany i zwiększa poślizg, dzięki czemu tworzy bogatą, kremową piankę o doskonałym poślizgu, co jest istotne na przykład w produktach do golenia. 
Polyquaternium-7, w produktach do pielęgnacji włosów jest uważane za całkowicie bezpieczne i na ogół nie powoduje żadnych podrażnień. Może być stosowane w codziennej pielęgnacji zarówno u osób o wrażliwej skórze jak i dzieci. 
PQ7 bardzo dobrze rozpuszcza się w wodzie. Stosowany jest w wielu różnych produktach, w tym w szamponach, odżywkach i płynach płukania włosów, mydłach, płynach i żelach do kąpieli, w areozolach do włosów, w żelach pod prysznic, w produktach do golenia i innych.

Polyquaternium 10 - IV-rzędowa sól amoniowa, zmniejsza elektryzowanie się włosów, poprawia rozczesywalność. 

-Potassium Hydroxide - Wodorotlenek sodu, regulator pH.

-Potassium Cetyl Phosphate - Ester alkoholu cetylowego , jest stosowany jako emulgator.

Potassium Sorbate - Sorbinian potasu. Pochodzenia chemicznego. Sól potasowa kwasu sorbinowego, która działa tylko w kwaśnym zakresie (pH). Krystaliczny proszek lub łuszczynki, barwy białej do żółtawej rozpuszczalne w wodzie. Zawiera ponad 70% kwasu sorbowego. Kwas sorbowy ulega w organizmie człowieka procesowi beta-oksydacji typowemu dla kwasów tłuszczowych, dzięki temu jest zaliczany do najbezpieczniejszych ze znanych konserwantów. Środek dopuszczony w kosmetykach do maksymalnego stężenia 0,6%. Przy wyższych stężeniach (ponad 0,5%) może wywoływać alergie. Skutecznie hamuje rozwój pleśni i drożdży w produktach o pH 3-6, zaś w pH 7 wykazuje słabą aktywność. 

Propanediol - Propanediol jest nazywany „roślinnym glikolem”. To w 100% naturalna substancja nawilżająca, doskonały nośnik substancji aktywnych, naturalny konserwant (zwiększa skuteczność środków konserwujących), a także znacząco poprawia konsystencję kremów, toników, szamponów. Propanediol jest pozyskiwany z ziaren kukurydzy i certyfikowany przez europejską ECOCERT oraz amerykańską Natural Products Association. Nie zawiera konserwantów ani pochodnych ropy naftowej. Propanediol umożliwia wprowadzenie do kosmetyków kwasów, ekstraktów roślinnych oraz nierozpuszczalnych w wodzie składników aktywnych. Dzięki użyciu propanediolu możliwe jest rozpuszczenie kwasu salicylowego, kwasu alfa-liponowego, czy kwasu ferulowego, a także alantoiny. Zalecane stężenie: 2-75%. Uwaga : składniki do rozpuszczenia należy w pierwszej kolejności dobrze wymieszać z Propanediolem.

Propylene Glikol1,2 Propanodiol, glikol propylenowy. Substancja pochodzenia chemicznego - otrzymywana z ropy naftowej. Utrzymujące wilgoć produktu. Hydrofilowa substancja nawilżająca skórę. Ma zdolność przenikania przez warstwę rogową naskórka, dzięki czemu pełni rolę promotora przenikania - ułatwia w ten sposób transport innych substancji w głąb skóry.
Stosowane w wielu kosmetykach jako rozpuszczalnik. Ogólną tendencją w przemyśle jest zastępowanie glikolem propylenowym rakotwórczego glikolu etylenowego wszędzie tam, gdzie jest to możliwe. Poza wpływem na zdrowie pozostałe właściwości obu substancji są podobne. Glikol propylenowy może być używany do produkcji kosmetyków jako rozczynnik nadający kosmetykowi pożądaną konsystencję emulsji. Używany jest także jako nośnik zapachów w olejkach zapachowych oraz w olejkach do masażu. W elektronicznych papierosach jest składnikiem większości e-płynów. Pełni rolę rozczynnika nikotyny, a w trakcie czynności e–palenia zostaje rozpylony jako mgiełka, wraz z nikotyną, gliceryną, oraz dodatkami smakowymi imitując dym papierosowy. W odróżnieniu od glikolu polipropylenowego i glikolu etylenowego, glikol propylenowy nie jest toksyczny. W świetle polskich norm, glikol propylenowy nie jest uznawany za związek groźny dla zdrowia ludzkiego lub o bardzo niskiej szkodliwości. Przeprowadzono wiele badań, w tym szczegółowe badania na zwierzętach, które wykazały nikłe zagrożenie glikolu propylenowego dla zdrowia. Kontakt z nierozcieńczonym glikolem propylenowym może wywołać podrażnienia oczu i skóry, jednak niegroźne i łatwo ustępujące, zwykle wraz z ustaniem kontaktu. W zasadzie nie ma ryzyka takich podrażnień, przy powszechnie stosowanych dawkach i proporcjach. Podrażnienie oka glikolem propylenowym objawia się pieczeniem, łzawieniem. W przypadku podrażnienia skóry może to być zaczerwienienie oraz wysuszenie. Podrażnienie górnych dróg oddechowych – wysuszenie, pieczenie. Objawy te są lekkie i zwykle ustępują wraz z ustaniem kontaktu.
Inhalacja (wdychanie, przyjmowanie drogą wziewną) oparów glikolu propylenowego, w zwykle spotykanych dawkach wydaje się, w świetle dotychczasowej wiedzy, w zasadzie bez ryzyka. Tak jak w przypadku kontaktu dotykowego, istnieje możliwość lekkiego i szybko ustępującego podrażnienia górnych dróg oddechowych, także oczu. Dla skóry opary są bezpieczne. 
Glikol propylenowy jest bezpieczny do stosowania nawet w stężeniu 50% w gotowym preparacie. Może powodować podrażnienia, jeżeli nakładany jest na skórę chorobowo zmienioną. Informacje dotyczące bezpieczeństwa substancji znajdziesz również na stronie Amerykańskiej Agencji FDA oraz Komisji Europejskiej.

Propyl Gallate - Galusan propylu. Jest to syntetycznie produkowany przeciwutleniacz. Wytwarzany jest z propanolu i kwasu galusowego. Galusan propylu zapobiega jełczeniu produktów spożywczych, dodawany jest do tłuszczy, olejów spożywczych, ciast w proszku, mleka w proszku, zup w proszku, przypraw oraz gum do żucia. Maksymalna dzienna dawka tej substancji wynosi około 1,4 mg na 1kg masy ciała. Kwas galusowy może powodować egzemę, astmę, problemy z żołądkiem oraz podrażnienia skóry. Istnieje podejrzenie, że substancja ta utrudnia wchłanianie żelazo. Powinny unikać go osoby uczulone na aspirynę Jest nie dopuszczalny do żywności przeznaczonej dla niemowląt i małych dzieci.

Propylparaben - Ester kwasu p-hydroksybenzoesowego. Parabeny różnią się między sobą właściwościami grzybobójczymi, bakteriobójczymi oraz rozpuszczalnością. Substancja konserwująca pochodzenia chemicznego, która uniemożliwia rozwój i przetrwanie mikroorganizmów w czasie przechowywania produktu. Chroni również kosmetyk przed nadkażeniem bakteryjnym, które możemy wprowadzić przy codziennym użytkowaniu produktu (np.nabierając krem palcem). Stosowanie tych substancji w pojedynczym produkcie ogranicza się zazwyczaj do niewielkiej dawki.
Stosowanie parabenów może spowodować uwrażliwienie skóry na działanie czynników zewnętrznych. Należą one do najczęściej uczulających substancji. Większą wrażliwość na ich działanie wykazują kobiety niż mężczyźni. Odczyn alergiczny może być szczególnie silny na skórze wystawionej na działanie promieni słonecznych i objawia się zaczerwienieniem, pokrzywką, wypryskami i towarzyszącemu tym podrażnieniom świądem. Znajduje się na liście substancji konserwujących dozwolonych do stosowania z ograniczeniami w produktach kosmetycznych. Jego dopuszczalne maksymalne stężenie w gotowym produkcie to 0,4% w przeliczeniu na kwas hydroksybenzoesowy dla pojedynczego estru i 0,8 % w przeliczeniu na kwas hydroksybenzoesowy dla mieszaniny estrów. Parabeny znajdują się na liście konserwantów dozwolonych do stosowania w kosmetykach zawartej w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 30 marca 2005 r.
Parabeny to:
Methylparaben
Ethylparaben
Isopropylparaben
Propylparaben
Butylparaben
Benzylparaben
Glutaraldehyde
Hexamidine-Diisethionate
Phenol
Phenyl Mercuric Acetate
Phenyl Mercuric Borate
Benzetonium Chloride

Pullulan - do jego produkcji wykorzystuje się drożdże Aureobasidium pullulans występujące powszechnie w środowisku naturalnym. Można je znaleźć w glebie, wodzie, na rozmaitych materiałach roślinnych, na skałach, pomnikach. W ostatnich latach wyizolowano je ze środowisk o wysokim zasoleniu, m in. z przybrzeżnych wód morskich i z głębin mórz. Pullulan zawiera polisacharydy, co sprawia, że jest to dobry środek wiążący wodę, środek zagęszczający, przeciwzapalny i przeciwutleniacz

Punica Granatum Extract - Ekstrakt z granatowca właściwego (granatu), zawiera specyficzne związki polifenolowe, w tym antocyjanidyny, gallotaniny, elagotaniny, dodatkowo wysokie stężenia witamin C i z grupy B. Surowiec chroni skórę przed szkodliwym działaniem wolnych rodników, aktywuje procesy regeneracji skóry i przyspiesza gojenie podrażnień, stymuluje syntezę kolagenu i elastyny, poprawia ukrwienie i koloryt skóry, działa bakteriostatycznie.

Pyridoxine HCL - witamina B6, reguluje pracę gruczołów łojowych, zmniejsza wydzielanie sebum

Q:                                                                                                                                     

R:                                                                                                                                    


RE-FATCoco Glucoside, Glyceryl OleateRE-FAT jest środkiem zapobiegającym nadmiernemu przesuszeniu skóry i włosów. Składa się z: 
Poliglukozyd kwasów oleju kokosowego :
Niejonowa substancja powierzchniowo czynna. Substancja hydrofilowa, bardzo dobrze rozpuszczalna w wodzie. Bezpieczna dla środowiska - biodegradowalna. Stabilna chemicznie. Niewrażliwa na zmiany pH. Substancja bardzo łagodna dla skóry i błon śluzowych. Łagodzi ewentualne działanie drażniące wywołane przez anionowe substancje powierzchniowo czynne.
oraz m
ieszanina monoglicerydów kwasu oleinowego :
Naturalny emulgator na bazie oliwy z oliwek, posiadajacy silne właściwości nawilżające.
Mieszanka ta jest n
aturalnym środkiem zapobiegającym nadmiernemu przesuszeniu skóry i włosów. Może stanowić dodatek do własnoręcznie robionych szamponów bądź też może być stosowany jako czynnik kondycjonujący w szamponach gotowych. Surowiec jest dopuszczony przez BDIH do stosowania w kosmetykach ekologicznych.  

Ricinus communis – Olej rycynowy, znany także jako Castor Oil. Ze względu na niską cenę używany bardzo często. Jako najbardziej błyszczący spośród olejów, stosowany jest też w kosmetykach do włosów i dekoracyjnych. Korzyści dla skóry są mniejsze. Stosowany jako olej bazowy, często w postaci chemicznie zmienionej (uwodornionej, etoksylowanej). Stosowany samodzielnie na skórę może wysuszać. Olej rycynowy pielegnuje włosy, brwi i rzęsy. Mydło z olejem rycynowym w składzie bardzo dobrze się pieni. Olej rycynowy w kremie nadaje mu śnieżnobiały kolor.

Rosa Damascena Flower Water - Hydrolat z kwiatów róży damasceńskiej, z róży damascena. Destylacja z parą wodną kwiatów bułgarskiej róży damasceńskiej z rodzaju Rosa Damascena Mill. Postać: bezbarwny, przezroczysty płyn, z możliwym osadem. Zapach: charakterystyczny dla róży damascena - intensywny, słodko-miodowy, różany, głęboki. Stosowany zewnętrznie na skórę Hydrolat z róży damascena:
- Działa odświeżająco i aromatycznie.
- Delikatnie nawilża.
- Działa gojąco, przeciwzapalnie i łagodząco.
- Posiada działanie antyseptyczne, antybakteryjne i lekko ściągające; polecany jest przy drobnych ranach i poparzeniach oraz w formie okładów na podrażnione i zmęczone powieki.
- Dzięki antocyjaninom i olejkowi eterycznemu obecnym w płatkach róży - reguluje krążenie i wykazuje działanie wzmacniające wobec naczynek krwionośnych.
- Wykazuje działanie antyoksydacyjne i przeciwzmarszczkowe, poprawia elastyczność i gładkość skóry.
Od strony aromaterapeutycznej, zapach różany wykazuje działanie uspokajające, stosowany przed snem łagodzi napięcia, stresy i jest źródłem 'słodkich snów'. Hydrolat z róży damascena polecany jest dla cery suchej, naczynkowej, dojrzałej, wiotkiej, podrażnionej, także tłustej i trądzikowej (w tym z trądzikiem różowatym).

Rosmarinus Officinalis (Rosemary) Leaf Water - Hydrolat z liści rozmarynu. Metoda otrzymywania: destylacja z parą wodną liści rozmarynu lekarskiego z rodzaju Rosmarinus Officinalis L. Postać: bezbarwny, przezroczysty lub lekko mętny płyn. Zapach: charakterystyczny dla rozmarynu, ziołowy, delikatny, świeży. Substancje aktywne: flawonoidy (heterozydy luteololu, diosometolu), kwasy fenolowe (kwas rozmarynowy, chlorogenowy), terpenoidy (kwas karnozowy, kwas ursolowy, kwas oleanolowy, karnozol, rozmanol, rozmaridifenol, rozmarichinon), olejek eteryczny (alfa-pinen, 1,8-cineol, kamfora, kamfen, borneol, octan bornylu, alfa-terpineol). Ze względu na działanie bakteriobójcze, odkażające i przeciwzapalne - Hydrolat rozmarynowy polecany jest do pielęgnacji skóry tłustej, trądzikowej i podrażnionej. Własności ujędrniające, przeciwzmarszczkowe, antyoksydacyjne, czynią go również odpowiednim w pielęgnacji cery dojrzałej. Hydrolat rozmarynowy, na równi z oczarowym należy do grupy hydrolatów najbardziej trwałych o najintensywniejszych własnościach antyoksydacyjnych. Wspomaga walkę z wolnymi rodnikami oraz przeciwdziała zmianom nowotworowym skóry, z tego względu polecany jest również do stosowania w celach ochronnych na dzień oraz jako składnik prewencyjny, chroniący przed przedwczesnym starzeniem skóry. Ze względu na działanie stymulujące krążenie i przeciwobrzękowe - rozmaryn jest stosowany również w pielęgnacji okolic oczu oraz w produktach na cellulit. Hydrolat z rozmarynu polecany jest także do pielęgnacji włosów. Zarówno do wcierania w skórę głowy, działając przeciwłupieżowo, łagodząco, wzmacniając cebulki włosów, tym samym zapobiegając wypadaniu oraz stymulując do wzrostu, jak i w formie mgiełki na włosy chroniąc włókno włosa przed niszczeniem i płowieniem oraz nadając mu blasku i gładkości.
Zgodnie z japońskim badaniem przeprowadzonym w 2003 r., wodne ekstrakty z rozmarynu, zastosowane zewnętrznie na włosy, wykazały wysoki stopień ochrony włókna włosa przed niszczeniem powodowanym czynnikami zewnętrznymi np. promieniowaniem słonecznym, w tym również zabiegami koloryzacji i trwałej ondulacji. Rozmaryn dzięki silnym własnościom przeciwutleniającym chronił również kolor włosów przed płowieniem, zwiększał ich odporność na łamanie się oraz zapobiegał niszczeniu i rozdwajaniu końcówek włosów.

Rosmarinus Officinalis Oil - Olejek rozmarynowy (Oleum Rosmarini, Rosmarinus Officinalis Oil, Rosemary Oil) pozyskuje się z krzewu rozmarynu. Zawiera głównie eukaliptol, borneol, estry borneolu, kamforę, pinen, verbenon, terpineol, kamfen, eugenol. Właściwości olejku: hamuje rozwój bakterii i grzybów patogennych, powoduje przekrwienie skóry, jej rozgrzanie i miejscowe znieczulenie, co daje efekt przeciwbólowy i przeciwświądowy, przyspiesza regenerację chorych tkanek, usuwa z nich szkodliwe metabolity, jest silnych antyutleniaczem, posiada również właściwości przeciwzapalne, antymutagenne, przeciwhistaminowe, zmniejszając objawy alergii


S:                                                                                                                                    


Salicylic Acid - Kwas salicylowy jest zaliczany do grupy kwasów beta-hydroksylowych (BHA). Zastosowanie kwasu salicylowego w stężeniu 1%-2% w preparatach kosmetycznych do użytku domowego, warunkują jego właściwości komedolityczne (przeciwzaskórnikowe), bakteriostatyczne, przeciwgrzybicze, przeciwzapalne i keratolityczne. Działa łagodniej (min. łagodniej złuszcza) w porównaniu do kwasów AHA. Podczas jego stosowania rzadziej pojawiają się efekty uboczne w postaci pieczenia, szczypania i nadmiernego złuszczania się skóry. Może więc być alternatywą dla osób, które nie tolerują kwasów AHA.
Dzięki temu iż wykazuje zdolności bakteriostatyczne oraz przenikania przez warstwę sebum i wnikania w głąb mieszków włosowo-łojowych, jest szczególnie polecany osobom z trądzikiem i nadmiernym wydzielaniem sebum (zapobiega powstawaniu zmian trądzikowych) oraz osobom z suchą skorą do stosowania na zanieczyszczającą się strefę T. Uwaga!:
* preparaty z kwasem salicylowym nie mogą być stosowane przez osoby uczulone na salicylany oraz kobiety w ciąży i matki karmiące;
*w trakcie stosowania kuracji kwasem salicylowym nie należy korzystać z solarium i opalać się na słońcu. Obowiązkowe jest stosowanie stabilnych filtrów z wysokim poziomem protekcji.
Działa szkodliwie po połknięciu. Działa drażniąco na drogi oddechowe i skórę. Ryzyko poważnego uszkodzenia oczu.

Salvia Officinalis Leaf Extract - Wyciąg z liści szałwii lekarskiej. Szałwia jest uprawiana w wielu regionach Europy i powszechnie wykorzystywana w przemyśle kosmetycznym, farmaceutycznym oraz w produktach dla domu. Olejek eteryczny oraz wyciągi z szałwii znajdują zastosowanie w przemyśle perfumeryjnym ze względu na orzeźwiający zapach, natomiast sama kompozycja zapachowa jest wykorzystywana w środkach odstraszających owady. Zaleca się stosowanie wyciągu z szałwii w produktach do pielęgnacji włosów, a zwłaszcza w kosmetykach do włosów ciemnych. Wyciąg z szałwii wchodzi również w skład produktów przeznaczonych do higieny jamy ustnej jako doskonały dodatek smakowy do pasty do zębów, posiadający dodatkowo właściwości odkażające i gojące, zalecany przede wszystkim w przypadku zakażeń jamy ustnej i dziąseł. Olejek eteryczny z szałwii użyty jako składnik produktów do masażu łagodzi bóle reumatyczne oraz bóle mięśni i stawów. Słowo „szałwia" wywodzi się od łacińskiego czasownika „salvere", który oznacza „ocalić" lub „uzdrowić". W wielu częściach świata szałwię uznawano ponadto za talizman przynoszący szczęście. Bogata w minerały, witaminy, fitosterole i flawonoidy. Ma właściwości przeciwpotne, przeciwzapalne, zmniejsza przepuszczalność naczyń krwionośnych.

Sandalwood Oil - Olejek drzewa sandałowego, pochodzenie roślinne. Drzewo Sandałowe (Santalum) rośnie w południowo – wschodniej Azji , na wyspach pacyficznych i w Australii. Olejek roślinny z tego drzewa działa dezynfekująco i antyseptyczniemoże ale może uwrażliwiać skórę. W kosmetyce - wpływa bardzo korzystnie na różne rodzaje cery i łagodzi różne dolegliwości skóry. W postaci ciepłych kompresów stosowany do pielęgnacji cery suchej i odwodnionej. Nadaje się też do cery tłustej z trądzikiem ze względu na walory ściągające i antyseptyczne. Może być dodawany do płynów po goleniu zwłaszcza dla młodych mężczyzn z wysypkami spowodowanymi używaniem golarek - działa kojąco, łagodzi swędzenie skóry i zapobiega rozmnażaniu się bakterii powodujących pojawianie się wysypki. Ze względu na zapach posiada sławę afrodyzjaku. Zastosowanie: kąpiele, masaże, kompresy, aromatyzacja powietrza.

Saponaria Officinalis Root Extract - Ekstrakt z mydlnicy lekarskiej. Ekstrakt pozyskuje się z kłącza (korzenia) mydlnicy lekarskiej. Zawiera saponiny (około 5%), przede wszystkim glikozyd trójterpenowy saporubinę i glikozyd flawonowy saponarynę. Pozostałe składniki to głównie oligosachardy (do 30%), zwane laktozynami, które w wyniku hydrolizy przechodzą w cukier prosty - galaktozę. Ekstrakt z korzenia mydlnicy, zmniejszając napięcie powierzchniowe, ułatwia przenikanie składników aktywnych w skórze, przyspieszając w ten sposób ich dystrybucję. Na skórę działa zmiękczająco i oczyszczająco.


Sclerotium gum - Naturalny czynnik żelujący, polecany do różnego rodzaju produktów w tym emulsji, kosmetyków do makijażu i włosów, świetnie dyspergujący cząstki stałe i kompatybilny również z trudnymi składnikami jak kwasy AHA, etanol i olejki eteryczne.


Serine - Seryna występuje w wielu enzymach, w białkach (np. w kazeinie, jedwabiu naturalnym), fosfatydyloserynach i związkach pochodnych. Jest stosowana w kosmetyce jako naturalna substancja nawilżająca, która utrzymuje wilgoć i wygładza skórę.

Silk (Serica) – Jedwab. Puder jedwabny to biologicznie czynny składnik kosmetyków do makijażu. Chemicznie to sproszkowane białko jedwabiu naturalnego. Proteina jedwabna jest pod względem składu bardzo podobna do protein wstępujących w ludzkiej skórze i włosach. Ma właściwości elektrostatyczne co powoduje, że doskonale przywiera m.in. do powierzchni skóry, dzięki czemu makijaż staje się trwalszy. Czyni to puder jedwabny doskonałym półproduktem do wytwarzania pudrów, cieni do powiek, primerów czy podkładów. Można go również stosować w pomadkach i błyszczykach, gdzie zwiększa przyczepność, pielęgnuje i wygładza naskórek, oraz maskarach, w których dodatkowo powoduje efekt wydłużenia i pogrubienia rzęs. Naturalny puder jedwabny zawiera 18 aminokwasów łatwo przyswajalnych przez skórę. To właśnie one działają na nią odżywczo i pielęgnacyjnie. Dodatkowo ma zdolność zatrzymywania i utrzymywania wilgoci, co czyni go naturalnym regulatorem wilgotności skóry. Odbija lekko światło od powierzchni skóry optycznie rozjaśniając cerę i zmniejszając defekty skóry. Adsorbuje częściowo promieniowanie UV. Dodatkowo pochłania również sebum i chętnie jest wykorzystywany w kosmetykach do cery tłustej i mieszanej. Można jednak stosować go w kosmetykach do wszystkich rodzajów cer. Jego zawartość w kosmetykach mineralnych waha się od 1% do 20%. W kosmetykach opartych na perłowej mice, redukuje jej połysk. Jest idealny jako dodatek do pudrów wykańczających i cieni.

Silica - Żel krzemionkowy. Substancja czyszcząca i polerująca w pastach do zębów. W kosmetykach przeznaczonych do cer przetłuszczających się i mieszanych wykorzystywana jako substancja matująca. Popularny wypełnaicz. Poprawia właściwości aplikacyjne kosmetyków pudrowych, poprawia ich przyczepność oraz ułatwia rozprowadzenie. Stabilizator emulsji (np. kremów), przedłuża trwałość kosmetyków, zapobiega przed rozwarstwianiem. Wykorzystywany jako modyfikator właściwości reologicznych, wpływa na konsystencję kosmetyku, zwiększając lepkość

Simmondsia chinensisOlej jojoba. Pochodzenia roślinnego. Roślina wywodząca się z Meksyku i Południowej Kalifornii. Olej z jojoby nie jest właściwie olejem, tylko ciekłym woskiem. Otrzymywany poprzez tłoczenie nasion owoców krzewu Jojoba. Olej ten, koloru złoto-żółtego, jest jak mało który olej roślinny bardzo długo ważny, jest bardzo stabilny, nie jełczeje. Składa się on nie tylko z triglicerydów, ale również z estrów długołańcuchowych kwasów tłuszczowych i alkoholi. Bardzo wytrzymały na ciepło (do 300°C), przy niskich temperaturach (poniżej 7°C) krzepnie. Olej z jojoby nadaje się dla każdego typu skóry i włosów. Bardzo dobrze się wchłania, nie klei się, pozostawia delikatny, woskowy film. Posiada właściwości ochronne, działa na skórę odżywczo, wygładzająco, reguluje jej wilgotność. Polecany szczególnie przy skórze z zapaleniem, łupieżu, poparzeniach słonecznych i trądziku. Może być stosowany jako czysty. Wosk z jojoby działa w emulsjach jako składnik dający konsystencję i koemulgator, co oznacza, że emulsje z jego dodatkiem są trwalsze i mocniejsze jak z innymi olejami roślinnymi. Bardzo ważną właściwość jaką posiada olej jojoba: przedłuża trwałość innych olejów roślinnych. Z jojoby otrzymuje się także granulki, które znajdują zastosowanie w peelingach. Mają postać maleńkich, białych, woskowych ziarenek, które uzyskuje się poprzez zmielenie pozostałości jakie powstają po tłoczeniu wosku z nasion. Granulki te mają przewagę nad często używanymi w peelingach mielonymi pestkami, ponieważ są miększe, delikatniejsze, elastyczne i usuwają obumarły naskórek tak samo efektywnie. Szczególnie polecane dla suchej, wrażliwej skóry.

Sodium BenzoateBenzoesan sodu. Sól sodowa kwasu benzoesowego, jak i sam kwas benzoesowy to konserwanty, czyli substancje zabezpieczające kosmetyk przed skażeniem mikrobiologicznym. Są one dopuszczone przez organizacje certyfikujące do stosowania w kosmetykach naturalnych. Benzoesan sodu jest stosowany w kwaśnym pH (2-5.5) i jest odporny na działanie promieni UV. Jest bezpiecznym konserwantem, nie drażni skóry ani błon śluzowych. Znajduje się na liście substancji konserwujących dozwolonych do stosowania z ograniczeniami w produktach kosmetycznych. Jego dopuszczalne maksymalne stężenie to 0,5%.

Sodium Bicarbonate - Wodorowęglan sodu - czyli kwaśny węglan sodu (soda oczyszczona). Jest to biały, krystaliczny proszek, spełnia głównie funkcje pomocnicze w kosmetyku, tj. reguluje pH, zmiękcza wodę i zwiększa rozpuszczalność innych związków. Jako substancja aktywna wykazuje korzystne działanie przecwizapalne, oczyszczające i zmniejszające wydzielanie sebum w przypadku cery trądzikowej i przetłuszczającej się.

Sodium Cetearyl Sulfate – Surfaktant, środek powierzchniowo czynny stosowany w szamponach płynach kąpielowych, środek silnie pieniący.

Sodium Chloride – Chlorek sodu, sól kuchenna. Wpływa na konsystencję kosmetyków myjących - powoduje wzrost lepkość w preparatach zawierających anionowe substancje powierzchniowo czynne. Substancja stosowana w preparatach do higieny jamy ustnej jako substancja polerująca oraz redukująca nieprzyjemny zapach.

Sodium Cocoamphoacetate - Mieszanina soli sodowych glicynianów kwasów tłuszczowych oleju kokosowego. Delikatny, roślinny środek myjący. Amfoteryczna substancja powierzchniowo czynna, dobrze rozpuszcza się w wodzie. Współdziała z innymi substancjami powierzchniowo czynnymi. Substancja niewrażliwa na zmiany pH. Wykazuje ładunek dodatni lub ujemny w zależności od środowiska w jakim się znajduje. Sodium Cocoamphoacetate, Sodium Cocoamphopropionate, Disodium Cocoamphodiacetate i Disodium Cocoamphodipropionate są wytwarzane z kwasów tłuszczowych oleju kokosowego. Jest łatwo biodegradowalna. Bardzo łagodna dla skóry substancja myjąca. Usuwa zanieczyszczenia z powierzchni skóry i włosów. Wygładza włosy, nadaje połysk. Dodatek amfoterycznych substancji powierzchniowo czynnych w kosmetykach myjących powoduje łagodzenie ewentualnego działania drażniącego wywołanego przez anionowe substancje powierzchniowo czynne jak np. Sodium Laureth Sulfate. Stosowana z anionowymi substancjami powierzchniowo czynnymi powoduje wzrost ilości i stabilności tworzącej się piany.


Sodium Cocoate – sól sodowa oleju kokosowego. Choć produkowana z roślin, jest silnie przetwarzana i nie zachowuje swoich naturalnych właściwości/ naturalnych składników.  

Sodium Coco Sulfate – Inne nazwy: Sodium dodecyl sulfate; Sodium monododecyl sulfate; Sodium lauryl sulfate; Sodium monolauryl sulfate; Sodium dodecanesulfate; Sodium coco-sulfate; dodecyl alcohol, hydrogen sulfate, sodium salt; n-dodecyl sulfate sodium; Sulfuric acid monododecyl ester sodium salt. Sodium Coco Sulfate jest pozyskiwany z kokosa, natomiast Sodium Lauryl Sulfate jest otrzymywany sztucznie. Jest to jednak ciągle siarczan sodu Oba detergenty – SLS jak i SCS mają ten sam numer CAS: 151-21-3, co oznacza, że są praktycznie tym samym związkiem. (Numer CAS to oznaczenie numeryczne przypisane substancji chemicznej przez amerykańską organizację Chemical Abstracts Service (CAS), pozwalające na identyfikację substancji.Patrz: http://www.cas.org) 

Sodium Fluoride – Fluorek sodu. Krystaliczne ciało stałe. Stosowany w pastach do zębów jako substancja zapobiegająca powstawaniu próchnicy. Wzmacnia szkliwo. Dozwolony do stosowania w ograniczonym stężeniu (lista substancji dozwolonych do stosowania w kosmetykach wyłącznie w ograniczonej ilości, zakresie i warunkach stosowania): maksymalne dopuszczalne stężenie do stosowania w produktach do jamy ustnej to 0,15% jako fluor. W mieszaninie z innymi związkami fluoru dozwolonymi zgodnie z listą substancji dozwolonych z ograniczeniami do stosowania w kosmetykach, całkowite stężenie fluoru nie może przekraczać 0,15%. Ostrzeżenia, które powinny być umieszczone na opakowaniu produktów zawierających fluorek sodu to:
w produktach przeznaczonych do jamy ustnej - "Zawiera fluorek sodu"
w przypadku past do zębów zawierających 0,1 - 0,15% fluoru, jeżeli nie ma oznakowania wskazującego, że pasta nie jest przeznaczona dla dzieci (np."tylko dla dorosłych"), obowiązkowe jest następujące oznakowanie: " U dzieci poniżej sześciu lat stosować ilość pasty wielkości ziarnka grochu pod kontrolą dorosłych, aby zminimalizować ryzyko połknięcia. Przy przyjmowaniu fluoru z innych źródeł należy skonsultować się ze stomatologiem lub lekarzem".

Sodium gluconate - Glukonian sodu jest związkiem o wzorze NaC6H11O7. To jest sól sodowa kwasu glukonowego. Ma numer E E576. Glukonian sodu jest szeroko stosowany w przemyśle tekstylnym do barwienia, drukowania i oczyszczania powierzchni metalu. Jest on również stosowany jako środek chelatujący. Jest to biały proszek, który jest bardzo dobrze rozpuszczalny w wodzie.

Sodium Hyaluronate - Hialuronian sodu. Kwas hialuronowy to naturalny mukopolisachryd (glukozaminoglikan) uzyskiwany metodą biotechnologiczną z glukozy, peptonów sojowych i ekstraktu z drożdży. Kwas hialuronowy znajduje się w tkance łącznej, stawowej, w ścianach naczyń krwionośnych, płynach ustrojowych, jednak najwięcej, bo aż 50 % całkowitej ilości, znajduje się w skórze. Jego ilość zależna jest od wieku i w miarę upływu czasu ilość ta wyraźnie się zmniejsza. Spadek ilości kwasu hialuronowego w wyniku fotostarzenia skóry jest jedną z przyczyn wysuszenia i pomarszczenia starczej skóry. Unikalną właściwością hialuronianu sodu jest wysoka zdolność wiązania wody i jej zatrzymywania, również w kosmetyku. Jedna cząsteczka kwasu jest w stanie związać 200-500 cząsteczek wody. Kwas hialuronowy spełnia zasadniczą rolę w utrzymaniu prawidłowej wilgotności naskórka i skóry właściwej. W dermatologii estetycznej kwas hialuronowy jest wykorzystywany jako nośnik w tzw. wypełniaczach zmarszczek lub preparatach powiększających usta.

Sodium Hydroxide - Wodorotlenek sodu. Regulator pH. Dozwolony do stosowania w ograniczonym stężeniu (lista substancji dozwolonych do stosowania w kosmetykach wyłącznie w ograniczonej ilości, zakresie i warunkach stosowania): maksymalne stężenie dopuszczalne do stosowania
w produktach do usuwania skórek wokół paznokci to 5%,
w produktach ogólnych do prostowania włosów to 2%, w stosowaniu profesjonalnym to 4,5%,
jako regulator pH w depilatorach pH< 12,7,
w innych zastosowaniach jako regulator pH to pH<11,
Warunki i ostrzeżenia jakie powinny być umieszczone na opakowaniach kosmetyków zawierających wodorotlenek sodu to:
  • w produktach do usuwania skórek wokół paznokci - "Zawiera alkalia", "Unikać kontaktu z oczami", "Może spowodować utratę wzroku", "Chronić przed dziećmi".
  • w preparatach do prostowania włosów przy stosowaniu ogólnym powinno być umieszczone ostrzeżenie - "Zawiera alkalia"," Unikać kontaktu z oczami", "Może spowodować utratę wzroku", "Chronić przed dziećmi"; w użytku profesjonalnym - "Tylko do użytku profesjonalnego", "Unikać kontaktu z oczami", "Może spowodować utratę wzroku".
  • w depilatorach (wodorotlenek sodu jest stosowany jako regulator pH) przy pH<12,7 - powinna być umieszczona informacja - "Chronić przed dziećmi", "Unikać kontaktu z oczami".
Sodium Lactate - Sól sodowa kwasu mlekowego, mleczan sodu. Hydrofilowa substancja nawilżająca, mająca zdolność przenikania przez warstwę rogową naskórka. Działa keratoplastycznie (zmiękcza warstwę rogową), a w wyższych stężeniach działa keratolitycznie (złuszcza zrogowaciały naskórek). Sodium Lactate stosowany jest głównie w balsamach do pielęgnacji skóry suchej, przesuszonej, a w wyższysz stężeniach np. do zrogowaciałej skóry stóp. Aprobowany do stosowania w kosmetykach naturalnych. Otrzymywanie: Otrzymywana z pszenicy, na drodze fermentacji.

Sodium Laureth Sulfate = SLES - Anionowa substancja powierzchniowo czynna. Często stosowana również w chemii gospodarczej, ze względu na niski koszt produkcji. U osób ze skórą wrażliwą, lub uczulonych na ten detergent, a także stosowany często i w nadmiarze może wykazywać właściwości drażniące i silnie wysuszające skórę.

Sodium Lauroyl Lactylate - to produkt wyjątkowo łagodny dla skóry i oczu, stosowany m.in. w mydłach w płynie i w kostkach, w szamponach, lotionach i balsamach do ciała.

Sodium Lauroyl Sarcosinate - Anionowy surfaktant o bardzo dobrych właściwościach pianotwórczych, zaliczany do delikatnie myjących.

Sodium Lauryl Sulfate = SLS - Surfaktant, środek powierzchniowo czynny, silnie pieniący. Typowe detergenty syntetyczne, stosowane od dawna w przemyśle do odtłuszczania i mycia urządzeń oraz pomieszczeń.  U osób ze skórą wrażliwą, lub uczulonych na ten detergent, a także stosowany często i w nadmiarze może wykazywać właściwości drażniące i silnie wysuszające skórę.
Sodium Palmate – sól sodowa oleju palmowego. Baza mydlana, czyli składnik myjący. Składnik pochodzenia roślinnego jednak silnie przewtarzany, przez co nie zachowuje swoich naturalnych właściwości.

Sodium PCA - 5-okso-2-pirolidynokarboksylan sodu, którego zwyczajowa nazwa to sól sodowa kwasu piroglutaminowego. Jeden z najbardziej efektywnych czynników nawilżających. Stosowany nawet w dużych stężeniach nie wykazuje działania drażniącego. Ma zdolność penetrowania w głąb warstwy rogowej, zapobiegając wysuszeniu skóry. Sodium PCA to substancja hydrofilowa, bardzo dobrze rozpuszczalna w wodzie. Ze względu na jej wysoka higroskopijność, łatwo wiąże duże ilości wody. Ogranicza transepidermalną utratę wody TEWL, trwale nawilża naskórek oraz głębsze warstwy skóry, zmiękcza ją i wygładza.

Sodium Phytate - Sól sodowa kwasu fitowego, związek chelatujący

Sodium SaccharinSacharynian sodu jest jednym z dodatków do żywności E i znajduje się w wielu produktach spożywczych. W technologii żywności kryje się on pod symbolem E954 II. Jest to sól sodowa sacharyny o wzorze C7H4NNaO3S·H2O. W przemyśle spożywczym pełni ona rolę substancji słodzącej.
Sacharynian sodu jest związkiem chemicznym, który ma postać białego proszku o strukturze krystalicznej. Nie posiada on charakterystycznego zapachu. Czasami wydaje się jedynie, że ma on mdły aromat. Jego cechą charakterystyczną jest natomiast duża słodycz. Sacharynian sodu jest bowiem bardzo słodki, od 300 do 500 razy słodszy od cukru. Poza tym nie jest on wysoko stabilnym pod względem działania na niego wysokich temperatur. Mało stabilna woda krystalizacyjna może wywoływać zbrylanie. Takie działanie może wywołać spadek stopnia słodkości. Sacharynian sodu jest związkiem, który bardzo łatwo rozpuszcza się w wodzie. Natomiast w etanolu jest związkiem trudno rozpuszczającym się.

W kosmetyce jest stosowany w produktach do ust a także w pastach do zębów, w których poprawia i właściwości smakowe i maskuje smak innych składników.

Sodium Stearate - Stearynian sodu - sól sodowa kwasu stearynowego (mydło). Pełni funkcję emulgatora.

Sorbitan Stearate and Sucrose Cocoate - Naturalny emulgator z oleju kokosowego, bardzo dobrze tolerowany przez skórę, ma również zastosowanie w produkcji żywności.

Sodium Stearoyl Glutamate - Stearyloglutaminian sodu. Emulgator i promotor przenikania. Składnik pochodzenia naturlanego. Otrzymywany z oleju kokosowego i kwasu glutaminowego.  Składnik dobrze tolerowany przez skórę alergiczną i wrażliwą.

Sorbitol – D-glucytol. Alkohol heksahydroksylowy o wzorze C6H14O6, otrzymywany z glukozy. Substancja hydrofilowa dobrze rozpuszczalna w wodzie. Jest bardzo higroskopijna - absorbuje i wiąże wodę z otoczenia. Substancja o słodkim smaku, stosowana również w żywności. Sorbitol pierwszy raz został znaleziony w dojrzałych owocach jarzębiny Pyrus aucuparia. Substancja hydrofilowa, nawilżająca. Wiąże wodę na powierzchni naskórka, dzięki czemu odpowiednio nawilża. Zmiękcza i wygładza skórę i włosy. Sorbitol posiada słodki smak, dlatego stosowany jest w produktach do higieny jamy ustnej w celu polepszenia smaku. Humektant - zapobiega wysychaniu kosmetyku. W przypadku kosmetyków ciekłych zapoboega krystalizacji przy ujściu z butelki. Wpływa na właściwości aplikacyjne kosmetyku - zwiększa kleistość preparatów. Ponadto pełni rolę rozpuszczalnika dla innych substancji hydrofilowych zawartych w kosmetyku.

Soybean Glyceride - Gliceryd sojowy. Otrzymywany z oleju sojowego. Wspomaga procesy naprawcze skóry.

Squalane - Ważną funkcją skwalanu jest zwiększanie przeznaskórkowego transportu składników aktywnych w głąb skóry. Skwalan jako drobna cząsteczka, o wysokim powinowactwie do lipidowych struktur naskórka, dobrze penetruje do głębszych warstw skóry i stanowi bardzo dobry nośnik dla składników biologicznie aktywnych rozpuszczalnych w tłuszczach. Skwalan to również antyoksydant, chroniący lipidowe struktury skóry przed utlenianiem i wolnymi rodnikami.

Stearic Acid - Kwas stearynowy - organiczny związek chemiczny, należy do nasyconych kwasów tłuszczowych. Pełni funkcję emulgatora i stabilizatora emulsji. Dodatkowo stosuje się go w preparatach myjących jako tzw. substancję renatłuszczającą, która odbudowuje barierę lipidową i częściowo hamuje proces wymywania lipidów z warstwy rogowej naskórka.

Stearyl Beeswax - Ester alkoholu stearylowego i kwasów tłuszczowych wosku pszczelego. Substancja lipofilowa nierozpuszczalna w wodzie. Charakteryzuje się wysoką temperaturą topnienia. Emolient tzw. tłusty - stosowany w formie nierozcieńczonej może powodować powstawanie zaskórników. Zastosowany w preparatach do pielęgnacji skóry i włosów tworzy na ich powierzchni warstwę okluzyjną (film). Modyfikator właściwości reologicznych - wpływa na konsystencję kosmetyku, powoduje wzrost lepkości. Stosowany jako baza w sztyftach (np. pomadkach). Pełni również rolę stabilizatora emulsji, czyli chroni np.krem przed rozwarstwianiem, przedłuża trwałość kosmetyków. Ponadto stosowany jest jako lepiszcze, czyli substancja wiążąca składniki kosmetyków bezwodnych (np. pudrów, cieni do oczu).

Styrene/Acrylates Copolymer - Zmętniacz (opacifier) do kosmetyków, wyrobów chemii gospodarczej. Pochodzenia różnego. Składnik używany jako dodatek do przezroczystych składników kosmetycznych w celu zmętnienia, aby utrudnić przenikanie światła.

Sweet Almond (Prunus Amygdalus Dulcis) Oil – Olej migdałowy. Pochodzenia roślinnego. Roślina wywodząca się z Kalifornii, z której nasion owoców, poprzez mechaniczne tłoczenie na zimno, otrzymywany jest olej. Olej ten jest jasnożółtą, dosyć rzadką cieczą o lekkim orzechowym zapachu i smaku. Migdał zawiera 80% kwasu olejowego (oleinowego), 15% kwasu linolowego, 3-5% kwasu palmitynowego, 20% białka, składniki mineralne takie jak: potas, wapń, żelazo, fosfor, magnez, witaminy: E, PP, z grupy B. Olej z migdałów jest jednym z uniwersalnych olejków używanych w kosmetyce, nadaje się dla każdej skóry. Stosowany we wszelkiego rodzaju preparatach kosmetycznych, począwszy od kremów, lotionów, mleczek, skończywszy na mydłach, szamponach. Jest substancją natłuszczającą, nawilżającą, zapewniającą ochronę. Rozprowadzony na skórze nie daje efektu ciężkości, jest dobrze wchłaniany, nie lepi się. Polecany szczególnie do pielęgnacji skóry dziecka. Działa łagodnie, nie drażni i uspokaja. Może być stosowany jako czysty. Olej migdałowy nie wytrzymuje temperatury powyżej 70°C, nie jest odporny na światło, dlatego też najlepiej przechowywać go w ciemnych butelkach.

Squalene – Skwalen. Węglowodór wielonienasycony; jest zaliczany do lipidów (nie jest jednak tłuszczem). Nie może być produkowany syntetycznie, więc naturalne oleje są jedynym jego źródłem. Jego inne nazwy to spinacen lub supraen. Jest składnikiem płaszcza lipidowego ludzkiej skóry oraz tłuszczu wątroby rekina. Jest metabolicznym prekursorem cholesterolu i innych steroli. Opisano szereg właściwości prozdrowotnych skwalenu. Ma on działanie przeciwbakteryjne, przeciwgrzybiczne.

Sucrose - sacharoza, cukier. W kosmetyce znajduje on zastosowanie jako składnik preparatów nawilżających do skóry. Glukoza pomimo słabych właściwości higroskopijnych efektywnie ogranicza dyfuzję i odparowywanie wody. Wykorzystywana jest również do pielęgnacji włosów, gdyż łatwo wiąże się z keratyną włókna włosowego, nawilża je, zapobiega rozdwajaniu końcówek.



T:                                                                                                                                    


Tetrasodium Glutamate Diacetate - Substancja pochodzenia chemicznego. Środki chelatujące reagują z jonami metali mających wpływ na trwałość kosmetyku. Pomaga stabilizować i uniknąć przebarwień w płynnych mydłach i innych produktach. Nie znalazłam więcej informacji na temat jego działania czy skutków ubocznych wynikających z jego stosowania.

Thymus Vulgaris Extract - Ekstrakt z tymianku pospolitego - działa przeciwzapalnie i antyseptycznie, dzięki zawartości garbników również ściągająco i oczyszczająco na skórę.

Thymus vulgaris (Thyme) Oil - Olejek tymiankowy - jego głównymi składnikami są tymol i karwakrol. Posiada bardzo silne właściwości przeciwwirusowe i przeciwgrzybicze. Hamuje rozwój bakterii chorobotwórczych (m.in. Staphylococcus aureus i Propioniobacterium acnes, które odpowiadają za rozwój zmian trądzikowych). Łagodzi stany zapalne, działa na skórę oczyszczająco i tonizująco. Jest zaliczany do antyoksydantów.

Theobroma Cacao Seed Butter - Masło kakaowe uzyskuje się przez wytłoczenie tłuszczu z nasion kakaowca. Jest twarde, kruche, o charakterystycznym, przyjemnym kakaowym zapachu. Topi się pod wpływem ciepła ciała. Obecne w maśle kwasy tłuszczowe są niemal identyczne z tymi znajdującymi się w warstwie rogowej naskórka, dlatego jest ono doskonale wchłaniane i tolerowane przez skórę. Zawiera ponadto witaminy, mikroelementy, takie jak potas, magnez, wapno i żelazo, a także antyoksydanty neutralizujące działanie wolnych rodników. Właściwości: pomaga w zredukowaniu rozstępów oraz rozjaśnieniu blizn, jest bardzo skutecznym emolientem, wykazuje działanie natłuszczające, nawilżające oraz ochraniające, zawarte w nim witaminy i minerały odżywiają i regenerują skórę, nadają jej gładkość, może być stosowane do opalania, pozwala osiągnąć ładny, zdrowy koloryt cery, likwiduje stany zapalne skóry, przyspiesza procesy gojenia się uszkodzeń i oparzeń, ma właściwości odmładzające i chroni skórę przed powstawaniem zmarszczek.

Titanium Dioxide - CI 77891. Pigment mineralny. Dwutlenek tytanu (biel tytanowa) jest używany przede wszystkim jako pigment, ma silny efekt wybielający, rozjaśnia inne pigmenty. Silnie kryjący. Jest doskonałym filtrem UV. Można go stosować w podkładach, pudrach, cieniach, różach itp. Polepsza przyczepność. Dopuszczalne maksymalne stężenie: 25%. Dopuszczony do użytku w kosmetykach do: ust, oczu, twarzy i paznokci.

Tocopherol - Wit. E. Substancja o działaniu antyoksydacyjnym (przeciwutleniającym), hamuje procesy starzenia się skóry wywoływane np. promieniowaniem UV lub dymem papierosowym. Jest doskonałym czynnikiem hamującym rodnikowe utlenianie lipidów w naskórku i skórze właściwej. Witamina E wykazuje zdolność wbudowywania się w struktury lipidowe błon komórkowych i cementu międzykomórkowego warstwy rogowej, dzięki czemu wzmacnia barierę naskórkową. Wzmocnienie bariery naskórkowej nie tylko utrudnia wnikanie substancji obcych i zapobiega podrażnieniom, ale także hamuje TEWL (transepidermalną utratę wody) dzięki czemu wpływa na poprawę nawilżenia skóry. Zapobiega powstawaniu stanów zapalnych, wzmacnia ściany naczyń krwionośnych i poprawia ukrwienie skóry. Zapobiega lub w znaczny sposób ogranicza szybkość zachodzenia procesu utleniania zawartych w kosmetyku składników tłuszczowych, np. niektórych cennych olejów roślinnych.

Tocopheryl acetate - Pochodzenia różnego. Witamina E otrzymywana najczęściej syntetycznie, związana z estrem kwasu octowego (dla lepszej stabilności). Występuje w postaci przejrzystej, lekko zielono-żółtawej, bezzapachowej, lepkiej cieczy, która rozpuszcza się w oleju i w alkoholu. Tokoferol acetat jest w przeciwieństwie do czystej witaminy E stabilniejszy wobec ciepła i tlenu. Ceniony za swoje właściwości wolnorodnikowe (zwalcza wolne rodniki), które powstają np. poprzez promieniowanie UV, zatem zapobiega niszczeniu cząsteczek komórek tłuszczowych. Wygładza zmarszczki (zapobiega ich pogłębianiu), sprawia, że skóra jest elastyczna i dobrze nawilżona. Tokoferol acetat jest bardzo często stosowany w produktach kosmetycznych (właściwie powinien zawierać go każdy kosmetyk). Przeznaczony jest dla każdego typu skóry i włosów, ale szczególnie polecany przy bardzo suchej, uszkodzonej przez słońce, dojrzałej skórze. Działa hamująco na zapalenia, leczniczo, posiada lekki, naturalny faktor ochronny (1,5-2), zapobiega oksydacji emulsji i olejów przez co przedłuża ich ważność. Działanie lecznicze, ochronne w porównaniu z czystą witaminą E jest jednak słabsze.

Trehalose - Trehaloza, dwucukier, humektant. Ma działanie silnie nawilżające. Naturalnie występuje w róży jerychońskiej. Usprawnia odnowę i zwiększa elastyczność skóry. Pochłania zapachy wydzielane przez ludzką skórę. Usprawnia odnowę i zwiększa elastyczność skóry.

Triethanolamine – (TEA). Pochodzenia chemicznego. Składnik występujący w postaci ciągliwej cieczy, w kolorze od bezbarwnej do jasnożółtej lub jako białe ciało. Wrażliwy na powietrze i światło, nie dający się połączyć z oksydującymi środkami i kwasami. Substancja ta wykorzystywana jest w kosmetyce do ustawienia określonej wartości pH i jej stabilizacji. W połączeniu z innymi związkami azotowymi (np. obecnymi także w kosmetykach) tworzą rakotwórcze (kancerogenne) nitrozoaminy. Działają drażniąco na błony śluzowe i skórę w pachwinach wywołując pokrzywkę i świąd. Nie stosować w czasie laktacji i ciąży.

Trifolium Pratense Flower Extract - ekstrakt z kwiatów czerwonej koniczyny. Bogaty w izoflawony. Działa przeciwstarzeniowo. Aktywizuje odnowe komórkową, regeneruje, wygładza i pojędrnia skórę.

U:                                                                                                                                    


Urea - Mocznik to substancja występująca naturalnie w naszym organizmie. Jest on jedną z istotnych składowych NMF (Natural Moisturizing Factor) - naturalnego czynnika nawilżającego skóry, który odpowiada za odpowiednie nawodnienie warstwy rogowej naskórka. W kosmetyce i farmaceutyce związek ten stosowany jest już od dawna jako składnik o właściwościach silnie nawilżających i lekko złuszczających. Mocznik zastosowany w stężeniu poniżej 10% pełni funkcję składnika nawilżającego, zmiękczającego oraz zwiększającego przenikanie składników aktywnych w głąb skóry.Mocznik zastosowany w stężeniach powyżej 10% działa złuszczająco, reguluje rogowacenie naskórka, zmiękcza skórę oraz zwiększa przepuszczalność warstwy rogowej naskórka, dzięki czemu ułatwia wnikanie składników aktywnych w głębsze warstwy skóry.Mocznik stosowany jest w preparatach nawilżających, likwidujących szorstkość skóry, zmiękczających i złuszczających, wykorzystywany jest również w specyfikach do leczenie chronicznie suchej skóry, łuszczycy oraz rogowacenia przymieszkowego. Ze względu na niestabilność mocznika w obecności wody, w produktach jest on zwykle łączony z kwasem mlekowym lub jego solami (mleczanen sodu). Mocznik stosowany w recepturach kosmetycznych ma postać bezwonnego, białego, krystalicznego proszku. Zgodnie z badaniami, jest to składnik nietoksyczny i dobrze tolerowany nawet przez osoby skłonne do alergii i podrażnień.

Urtica Dioica (Nettle) Extract - Ekstrakt z pokrzywy. Otrzymywany poprzez ekstrakcję z liści i łodyg pokrzywy. Ziele pokrzywy będące surowcem do produkcji wyciągów kosmetycznych zawiera liczne kwasy organiczne (m.in. kwas mrówkowy), flawonoidy, karotenoidy, fitosterole, związki aminowe, różne pierwiastki śladowe. Wyciąg ze świeżego ziela pokrzywy wykazuje działanie tonizujące, regenerujące i przeciwłupieżowe. Działa też lekko drażniąco na owłosioną skórę głowy, sprzyjając wzrostowi włosów. Wyciąg ze świeżego ziela pokrzywy występuje w szamponach odżywczych i przeciwłupieżowych.


V:                                                                                                                                    


Vanilla Planifolia Extract - ekstrakt z wanilii, źródło polifenoli, działających silnie antyoksydacyjnie, antyrodnikowo i przeciwzapalnie.

Vaccinium Myrtillus Fruit Extract - Ekstrakt z soku borówki czarnej, świeży sok z borówki czarnej zawiera znaczne ilości garbników katechinowych, antocjany, kwasy organiczne (bursztynowy, cytrynowy, jabłkowy), pektyny,związki cukrowe, karotenoidy, witaminy C i z grupy B. Sok z owoców borówki czarnej stosowany zewnętrznie przyspiesza gojenie się ran i stanów zapalnych, zapobiega niekorzystnym zmianom w ścianach naczyń, działa przeciwobrzękowo. Działa odżywczo, antyoksydacyjnie wygładza, rozjaśnia, ujędrnia suchą zwiotczałą cerę. Zalecany jest także przy pielęgnacji cery trądzikowej, surowiec ma bowiem także działanie bakteriobójcze, odtruwające i antyseptyczne.

Verbena Officinalis Water - Hydrolat z werbeny. Otrzymywana metodą destylacji parą wodną liści i kwiatów werbeny Verbena officinalis L. Werbena posiada właściwości ściągające i oczyszczające. Woda kwiatowa z Werweny zalecana jest do skóry mieszanej i tłustej ( ożywia i odświeża). Może być stosowana jako balsam oczyszczający.

Vitis Vinifera Seed Oil - Olej z pestek winogron (Vitis Vinifera Oil, Grapeseed Oil) otrzymywany jest z nasion winorośli właściwej. Posiada bardzo wysoki poziom nienasyconych kwasów tłuszczowych (powyżej 90%), jest bogatym źródłem witaminy E, zwanej witaminą młodości (do 120 mg/100 g). Ponadto zawiera również flawonoidy, witaminy A i B6, resweratrol, minerały i lecytynę. Olej ten jest całkowicie przyjmowany i wchłaniany przez skórę, nie pozostawia nieprzyjemnie tłustej powierzchni. Zastosowanie oleju: dzięki wysokiej zawartości witaminy E wykazuje działanie przeciwrodnikowe, hamuje procesy starzenia skóry, polecany jest szczególnie do skóry dojrzałej, ma właściwości kojące i łagodzące, przyspiesza regenerację naskórka i rozświetla cerę, jako delikatny emolient wygładza, lekko natłuszcza i nawilża skórę, przeciwdziała powstawaniu zaskórników, ma działanie tonizujące i przeciwzapalne, poprawia napięcie i jędrność skóry, z uwagi na to, że jego skład przypomina strukturę lipidową skóry, wzmacnia jej naturalną barierę ochronną.

VP/eicosene copolymerPochodzenia syntetycznego. Polimer zapewniający wodoodporność produktom, popularny w kosmetykach promieniochronnych.

VP/hexadecene copolymer - Polimer zapewniający wodoodporność produktom, popularny w kosmetykach promieniochronnych. Żółta, lepka ciecz. Działa filmotwórczo, daje dobrą dyspersję pigmentu. Rozpuszczalny w olejach. Charakteryzuje się dobrą odpornością na ścieranie, jest stabilizatorem emulsji w kosmetykach kolorowych (np. maskary). Sugerowane stężenie: do 10%. 

W:                                                                                                                                    

X:                                                                                                                                    

Xanthan Gum - Guma ksantanowa. Polisacharyd otrzymywany w procesie fermentacji bakteryjnej. Otrzymuje się ją w wyniku fermentacji cukrów przez bakterie Xanthomonas campestris. Po fermentacji powstaje substancja koloidalna zbudowana z glukozy, mannozy i kwasu glukuronowego oraz częściowo zestryfikowanych kwasów: octowego i pirogronowego. Po oczyszczeniu ksantan jest suszony i mielony. Guma ksantanowa tworzy roztwory, których lepkość jest w małym stopniu zależna od pH, temperatury i dodatku soli, oraz czynników mechanicznych-mieszania. Jest też odporna na kwaśne środowisko. Układy zagęszczone gumą ksantanową wytrzymują zarówno ogrzewanie jak i zamrażanie oraz ponowne rozmrażanie. Obecność soli zwiększa lepkość układu. Dzięki chemicznej i fizycznej stabilności gumy ksantanowej jest ona szczególnie przydatna do zagęszczania silnie kwaśnych lub zasadowych roztworów. W kosmetykach stosuje się od 0.1 do 10% w zalezności od wymaganej konsystencji. Z łatwością rozpuszcza się w wodzie w temperaturze pokojowej. Pozwala otrzymać przejrzyste żele wodne. Guma ksantanowa w wodzie pęcznieje, tworzy z nią kleiste roztwory, o dużej lepkości. Posiada spore właściwości wiążące. W żołądku ksantan pęcznieje, dając uczucie pełności żołądka, co zmniejsza poczucie głodu. Ksantan utrudnia wchłanianie cholesterolu. Peczniejąc ułatwia pasaż treści pokarmowej, regulując wypróżnienia.
Ksantan nie tworzy żelu, ale w połaczeniu z mączką chleba świętojańskiego wytwarza elastyczny żel.
Guma ksantanowa jest szeroko wykorzystywana w przemyśle spożywczym, kosmetycznym i farmaceutycznym. Dodany do tabletek, pełni rolę substancji wiążącej i zapewniającej stopniowy rozpad tabletki oraz powolne uwalnianie składników czynnych. W produktach spozywczych pełni rolę zagęstnika, np. w jogurtach. W przemyśle kosmetycznym jest stabilizatorem emulsji. Zwiększa lepkość preparatów, np. w pastach do zębów.
Istnieje wiele suplementów i leków zawierających ksantan, zalecanych w terapii otyłości i zaburzeń defekacji.
W żywności ksantan ma symbol E 415. Dodawany jest do napojów, soków, sosów, produktów mlecznych, zup w proszku, kremów, deserów, lodów i in.

XylitolKsylitol - jest alkoholem cukrowym, w organizmie ludzkim występuje jako produkt przemian glukozy. W stanie wolnym występuje w niewielu gatunkach roślin (m.in. brzoza). Wykorzystuje się go od dawna jako środek słodzący w pastach do zębów, ponieważ dodatkowo sprzyja remineralizacji zębów. Stosowany w preparatach przeznaczonych do pielęgnacji skóry działa nawilżająco, powodując jednocześnie wzmocnienie funkcji ochronnych skóry. Hamuje rozwój obcych szkodliwych mikroorganizmów, nie szkodząc przy tym istniejącej, rodzimej florze bakteryjnej.

Y:                                                                                                                                    

Z:                                                                                                                                    

Zinc gluconate – glukonian cynku, składnik antyoksydacyjny, kondycjonujący i przeciwbakteryjny. Stymuluje syntezę kolagenu i elastyny, chroni włókna kolagenowe przed degradacją.
Glukonian cynku to także naturalny i skuteczny antyandrogen. Ogranicza wydzielanie sebum i zwęża pory. Hamuje 5-alfa reduktazę, dzięki czemu działa przeciwtrądzikowo i minimalizująco na łysienie androgenowe. Wzmacnia skuteczność kuracji kwasem salicylowym, azelainowym i wit.B6. Wspomaga gojenie ran, zmniejsza skłonność do tworzenia blizn. Działa jak naturalny dezodorant niwelując przykry zapach potu.
Glukonian cynku jest solą cynkową kwasu glukonowego - formą stabilną, łatwo rozpuszczalną w wodzie i dobrze penetrującą skórę.


Zinc PCA - Pirolidynokarboksylan cynku, Cynk aktywnie przeciwdziała nadmiernej produkcji łoju i reguluje wydzielanie sebum. Działa antybakteryjnie, wysuszająco i ściągająco, hamuje wzrost bakterii odpowiedzialnych za rozwój trądziku i powstawanie stanów zapalnych.

INNE:                                                                                                                                    

(2s)-2-amino-5-guanidinopentanoic acid – L-arginina. Aminokwas o działaniu nawilżającym, gojącym, wzmacniającym włosy i przyspieszającym ich porost. Arginina jest aminokwasem pozyskiwanym na potrzeby kosmetyki z brązowego cukru. W organizmie odgrywa zasadniczą rolę w cyklu mocznikowym, wspomaga prawidłowe funkcjonowanie wątroby i układu krążenia. Od kilkunastu lat trwają intensywne badania nad argininą i jej potencjalnymi leczniczymi właściwościami, które wydają się coraz szersze.
Arginina w środowisku wodnym pod wpływem obecnego w skórze enzymu arginazy przekształca się do mocznika i ornityny, podnosząc poziom mocznika w skórze silniej niż robi to aplikowany zewnętrznie mocznik. Jako jego prekursor jest szczególnie polecana osobom cierpiącym na atopowe zapalenie skóry, które charakteryzuje się między innymi mocznikowymi deficytami. Zwiększa nawilżenie naskórka, wzmacnia barierę i łagodzi obraz choroby.
Naprawa uszkodzonej bariery skórnej ma związek także z wewnątrzkomórkowym poziomem jonów potasu i kanałami potasowymi. Ich blokery powodują opóźnienie procesu naprawczego i na odwrót - otworzenie kanałów potasowych przyspiesza naprawę bariery i to już po jednokrotnej aplikacji substancji, która działa na kanały potasowe. Arginina jest jednym z niewielu składników kosmetycznych, które te kanały otwierają. Ten fakt w połączeniu ze znacznym zwiększaniem poziomu mocznika w skórze powoduje, że arginina ma unikalne właściwości gojąco-regeneracyjne. Z powodzeniem może być polecana wszędzie tam, gdzie skóra została uszkodzona - czy to w przypadkowy sposób skutkujący utworzeniem rany czy w celowy w postaci aplikacji kwasowego peelingu. Nawet medycyna korzysta z tych właściwości argininy, zalecając często suplementację tym aminokwasem osobom przed i po zabiegach chirurgicznych.

43 komentarze:

  1. Przyda mi się:D :* Dziękować

    OdpowiedzUsuń
  2. świetny pomysł :D
    wielbię Cię za to *_*

    pozdrawiam! :D

    OdpowiedzUsuń
  3. Dokonując głębokich analiz 2 rzeczy znalazłam takich "kilka" składników: Dicaprylyl Ether, Xanthan Gum, PEG-7 Glyceryl Cocoate, Hydroxyethyl Urea, Acrylates/C10-C30 Alkyl Acrylate Crossopolymer, Mannitol, Hydroxypropyl Methycellulose, Isostearyl Isostearate, Methylisothiazolinone

    OdpowiedzUsuń
  4. Ja znalazłam parę składników moich ulubionych kosmtyków, których nie ma, chętnie bym się coś o nich dowiedziała : undecane, tridecane, talc, mica, kaolin. A bazę od razu dodaję do zakładek :)

    Pozdrawiam:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. talk, mika i kaolin znajdziesz w opisach sklepów z półproduktami kosmetycznymi, jak np. Kolorowka.com - szukaj tam informacji. To są składniki tak powszechne, że nie przyszło mi do głowy, że talk może potrzebować odzierania go z tajemnicy, podobnie jak mika ;)
      Undekan, tridekan to ciekłe węglowodory, te związki są obecne w olejkach eterycznych.

      Usuń
  5. Hej, Bardzo podoba mi sie ta baza, jest bardzo czytelna i konkretna:) Dzieki za wlożona prace, napewno pomoze wielu "biochemiczno zainteresowanym". Aprzy okazji, czy możesz dopisac cos o "sodium myreth sulfate" ? Mam ten skladnik myjacy w szamponie i zastanawiam się czy jest tak samo mocny jak SLS ?
    Pozdrawiam:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Siarczan sodu - sodium sulfate - pozostaje siarczanem sodu niezależnie od odmiany. Sodium Myreth Sulfate, o którym piszesz, to tak samo tani i drażniący detergent syntetyczny, który ze środków do odtłuszczania, mycia urządzeń i pomieszczeń wylądował w kosmetykach dla ludzi.

      Inne podobne związki:
      Sodium Lauryl Sulfate = SLS

      Sodium Laureth Sulfate = SLES

      Ammonium Lauryl Sulfate

      Sodium Myreth Sulfate

      Laurylosiarczany sodu


      Tak więc zmiana "pod wpływem opinii konsumentów" nazwy detergentu w składzie dotyczy wyłącznie ... nazwy. Brawo dla firmy za dobry PR.

      Usuń
  6. Myślę że dobrym pomysłem było by ocenienie tych składników w sensie na dobre, złe i pośrednie, bo czasami sam opis jest dość dwuznaczny. Np chciałam sprawdzić isopropyl palmitate (który jest na drugim miejscu w składzie krem do rąk isany) po tym jak Angel dodała posta o glicerynie w kremach do rąk. No i teraz zagadka, bo z jednej strony jest to emolient (czyli chyba dobrze?, nie znam się na składach, dopiero zaczynam swoją przygodę z ich rozpracowywaniem) ale z drugiej tylko tworzy na powierzchni warstwę okluzyjną, daje dobry poślizg przy rozsmarowywaniu czyli wynikałoby że nie nawilża, tylko po prostu 'jest'.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie można w ten sposób klasyfikować składników (dobre, złe, cholerawiejakie), bo w każdym składzie mogą pełnić inną funkcję. Weźmy parafinę - czy uważasz, że jest zła, czy dobra?
      Ja uważam, że to ZALEŻY - w kosmetykach do twarzy czy włosów raczej bym jej nie chciała widzieć, ale kuracja parafinowa do dłoni po nałożeniu dobrego serum z subst. aktywnymi działa rewelacyjnie. No więc? Jak z czystym sumieniem mogę w taki sposób klasyfikować substancje, skoro nawet arszenik ostatnio robi furorę w lekach przeciwrakowych? Wg jakich wytycznych powinno się to robić? Wg moich subiektywnych odczuć i doświadczeń z konkretnym składnikiem? A komu to będzie potrzebne?
      Czy może wg pochodzenia (roślinne/chemiczne) - i wtedy skreślamy całą wiedzę chemiczną i medyczną ostatnich dziesięcioleci i od nowa uczymy się izolować związki z roślin (a czy to przypadkiem już nie chemia)?

      W naturze nic nie jest jednoznaczne i zrozumienie tego jest podstawą tworzenia dobrych składów. Nie zaczynaj swojej przygody ze składami od podziałów, tylko ucz się różnych sposobów wykorzystania danego składnika.

      Palmitynian izopropylu, o którym piszesz jest woskiem nadającym danemu produktowi określoną konsystencję i pomagającym mu się rozsmarować. Taka jest generalnie funkcja wosków, które występują w bardzo wielu składach, nie tylko kremów do rąk ale i np. pomadek ochronnych, których nazwa wzięła się poniekąd stąd, że tworzą na ustach warstwę ochronną, dzięki której ultracienka skóra ust jest odizolowana od niskich temperatur i czynników atmosferycznych. Dłonie też tego często potrzebują.
      Nie ma jednego składnika, który pełniłby jednocześnie funkcję aktywnie nawilżającą, powlekającą, chroniącą i jeszcze będący sam w sobie substancją aktywną o szerokim spektrum działania oraz o idealnej konsystencji (jaka konsystencja jest idealna? Czy to nie zależy przypadkiem od miejsca aplikacji?), dlatego składy różnych mazideł zawierają różne substancje - jedna odpowiada za konsystencję, inna za nawilżenie itd.

      Rozumienie receptur to trudna droga i powtarzam - nie zaczynaj od dzielenia składników na dobre i złe, bo się pogubisz.

      Usuń
    2. Po jakimś czasie na pewno znajdą się te "złe", których skóra/włosy nie tolerują, ale to już raczej kwesti indywidualna. Ja już mam swoją krótką listę nadmiernie podrażniających mnie składników i określiłabym je jako "dla mnie złe/nieużyteczne" ;)

      Usuń
  7. Nowy produkt, nowe składniki, nowe pytanie ;) Ostatnio swojemu mężczyźnie funduję naturalne mydła z Alterry - oto składniki nie na liście: Sodium Palmate, Sodium Cocoate, Phytic Acid. Jeśli chciałabyś cały skład to też mogę podrzucić ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Na dniach napiszę coś więcej o tych składnikach :)

      Usuń
  8. Może wspomnisz coś o naturalnej betainie (w odróżnieniu od kokamidopropylobetainy), bo już na kilku blogach spotkałam się z tym, że dziewczyny mylą te składniki ;) Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak, myślałam już o tym i niebawem o niej napiszę przy okazji omawiania pewnego kremu z betainą w składzie :) Dzięki za podsunięcie pomysłu na wyraźne rozdzielenie jej z kokamidopropylobetainą - dla mnie to dwa różne składniki i nie przyszłoby mi do głowy, że mogą być mylone.

      Usuń
  9. Świetny pomysł z tą bazą INCI:) Dzięki wielkie:)

    OdpowiedzUsuń
  10. Super pomysł :) Dzięki! Znalazłam jeszcze takie: Alcohol denat., Arctium Majus Root Extract, Arnica Montana Flower Extract, Ceteareth 20, Cetrimonium Chloride, Citrus Medica Limonum Peel Extract, Diazolidinyl Urea, DMDM Hydantoin, Equisetum Arvense Extract, Hedera Helix Extract, Hexyl Cinnamal, Iodopropynyl Butylcarbmate, Lauryldimonium Hydroxypropyl Hydrolyzed Wheat Protein, Lauryldimonium Hydroxypropyl Hydrolyzed Wheat Starch, Linoleic Acid, Methylisothiazolinine, Nasturtium Officinale Extract, Paba, PEG-30 Castrol Oil, PEG-20 Stearate, Pinus Silvestris Bud Extract, Retinyl Palmitate, Rosmarinus Officinalis Leaf Extract, Stearalkonium Chloride, Sulfur, Tropaeolum Majus Extract.
    Niektóre są dość oczywiste, ale może nie dla wszystkich, więc myślę, że warto je umieścić w bazie.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dzięki za podpowiedź, uzupełnię bazę w wolnej chwili :)

      Usuń
  11. Bardzo przydatna baza .Dobra robota !!!

    OdpowiedzUsuń
  12. Mam propozycje kolejnych skadników do bazy: isononyl isononanoate, methylglucose distearate, coco-caprylate, PEG 8. Znalazłam to w składzie kremu do rąk i nie bardzo wiem, co to za twory.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Właśnie uzupełniłam bazę - nie masz się czego obawiać, to są same emolienty i nawilżacze.

      Usuń
  13. Z etykiety Nivea tutaj nie znalazłam : Decyl Oleate, Aluminium Stearates, Magnesium Stearate, Benzyl Benzoate, Cinnamyl Alcohol. Szukałam tak jak wskazałaś Ctrl+f.
    (pozdrowienia od wegetarian "z naprzeciwka stołu" na weselu wspólnego znajomego) - Lili

    OdpowiedzUsuń
  14. Dobry pomysł, żeby to wszystko razem zebrać. Szkoda, że na zakupy nie zabiorę podręcznej wersji tej bazy ;)

    OdpowiedzUsuń
  15. Witam, mam propozycję składników, których nie znalazłam w bazie:
    - propanediol
    - D-limonene
    - methylglucose sesquistearate
    - (2s)-2-amino-5-guanidinopentanoic acid
    - ethylhexyl glycerin (spotkałam się z pisownią ethylhexylglycerin)
    - zinc gluconate
    - piroctone olamine
    - sodium lauroyl lactylate
    - sclerotium gum
    - ceramide 3
    - ceramide 6-11
    - ceramide 1
    - phytosphingosine
    - cholesterol
    - ammonium glycyrrhizate
    - sodium gluconate

    Pozdrawiam! :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Baza uzupełniona, dzięki za podrzucenie składników!

      Usuń
  16. Kolejna propozycja składników:

    - cyclopentasiloxane
    - polyacrylamide
    - C13-14 isoparaffin
    - sodium polyacrylate
    - PPG-15 stearyl ether
    - sorbitan oleate

    OdpowiedzUsuń
  17. Ja też mam kilka nowych składników :)

    - ZINC SULFATE
    - DODECANE
    - p-ANISIC ACID

    OdpowiedzUsuń
  18. Mam coś do listy :
    -Ethylhexyl Stearate
    -Niacinamide
    -Potassium Cetyl Phosphate
    -Capryloyl Saliclic Acid
    -Lactobionic Acid
    -Trehalose
    -Sodium Stearoyl Glutamate
    -Potassium Hydroxide
    -Ammonium Acryloyldimethyltaurate/VP Copolymer
    -Butylphenyl Methylpropional
    -Hexyl Cinnamal

    i pomyśleć, że wszystko z jednego kremu!
    Pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Baza uzupełniona. Jesteś pewna, że Capryloyl Saliclic Acid przepisałaś poprawnie i nie ma tam przecinka gdzieś po drodze? ;)

      Usuń
  19. Cześć! Oto moje propozycje, jestem bardzo ciekawa:
    Potassium Oleate, Potassium Cocoate, Potassium Citrate.
    Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń
  20. Arsenic, a co z Behentrimonium Chloride? Jest w jednym z moich ulubionych szamponów i chętnie się dowiem co i jak z nim :)

    OdpowiedzUsuń
  21. Beutyever ma w swoim asortymencie taki produkt jak HAIR GROWTH DELAYER. W jego składzie jest m.in. Laurylisoquinolinium Bromide. Będę wdzięczna za kilka słów na jego temat :)

    OdpowiedzUsuń
  22. Its a valuable content shared,would like to know more about it.

    Benzophenone suppliers in mumbai

    OdpowiedzUsuń
  23. Znalazłam składnik, którego nie ma na liście ;) Jest to Triethyl Citrate - u mnie w balsamie pod pachy od Alterry

    OdpowiedzUsuń
  24. Dzień dobry! Bardzo pożyteczny wpis. :)

    Zastanawiam się nad pewnym składnikiem. Chodzi o ppg-3 hydrogenated castor oil. Jest to pierwszy składnik na liście INCI mojej szminki (więc jest go najwięcej).

    Znalazłam następującą informację: "PPG 3 Hydrogenated Castrol Oil -jest to glikol poliprylenowy. W kosmetykach odpowiedzialny jest za łączenie wody z olejami. Produkty zawierające PPG mogą zwierać tylko jego śladowe ilości. Dioksan jest środkiem szkodliwym, rakotwórczym, toksycznym, drażniącym."

    Proszę o odniesienie się do tego, w miarę możliwości.

    (http://naturalnieandzia.blog.pl/2017/02/22/pod-lupa-kredka-do-ust-golden-rose/)

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2014 Arsenic - naturalnie z przekorą , Blogger