Nowe składniki w Bazie INCIRobiłam ostatnio dużo eksperymentów szamponowych, m.in. ukręciłam szampon z mleka kokosowego, o którym pisałam więcej TUTAJ. 
Wymagało to ode mnie nauczenia się nowej rzeczy - mianowicie tego, że szampon nie jest skomplikowaną miksturą do zrobienia, o czym możecie się przekonać czytając przepis na tamten szampon.


Przybyło też w moim magazynku kosmetycznym kilka nowych substancji, których do tej pory nie wykorzystywałam - są to detergenty, bardzo łagodne środki powierzchniowo czynne, którymi można myć całe ciało. Mam na myśli wszystko.
Wspomniany wcześniej szampon z mleka kokosowego jest więc dla mnie także żelem pod prysznic, pieniącym się mleczkiem do mycia buzi, do rąk, do stóp, do uszu, do łokci, pępka, łopatek... a także płynem do higieny intymnej. 

Bazę INCI znajdziecie w górnym menu. Jest to baza substancji, które możemy spotkać codziennie w naszych kosmetykach. Staram się te substancje "odczarowywać", abyście się z nimi oswoili i nie bali obco brzmiących nazw. Dlatego też zawsze szukam polskiej nazwy dla chemicznego bełkotu.
Wyszukuję informacji o tych półproduktach w wielu źródłach, nie polegam wyłącznie na jednej stronie, ale staram się zrozumieć czym w istocie jest dany związek, jak się zachowuje a potem przekazać to Wam. 
Jak wyszukać dany składnik aby przeczytać czym jest? Za pomocą starego, dobrego skrótu klawiaturowego  ctrl+f otwiera się Wam w przeglądarce prosta "szukajka", w której możecie wpisać tylko część wyrażenia, aby odnaleźć to czego szukacie.
Nie obrażajcie się, że to tłumaczę - okazuje się, że nie wszyscy ów skrót znają.

W Bazie INCI przybyły:


Caprylyl / Capryl Glucoside -  Glukozyd kaprylowo kaprynowy. Łagodny i skuteczny detergent otrzymywany z cukru. W pełni naturalny, zgodny z ekologicznymi normami, polecany do stosowania w kosmetykach ekologicznych. 


Lauryl Glucoside - Glukozyd laurylowy. Niejonowa substancja powierzchniowo czynna o wysokiej zgodności dermatologicznej i właściwościach zwiększających lepkość. W pełni naturalny, zgodny z ekologicznymi normami, zaaprobowany przez BDIH do stosowania w kosmetykach ekologicznych. 


Coco Glucoside, Glyceryl Oleate - RE-FAT jest środkiemzapobiegającym nadmiernemu przesuszeniu skóry i włosów. Składa się z: Poliglukozyd kwasów oleju kokosowego:Niejonowa substancja powierzchniowo czynna. Substancja hydrofilowa, bardzo dobrze rozpuszczalna w wodzie. Bezpieczna dla środowiska - biodegradowalna. Stabilna chemicznie. Niewrażliwa na zmiany pH. Substancja bardzo łagodna dla skóry i błon śluzowych. Łagodzi ewentualne działanie drażniące wywołane przez anionowe substancje powierzchniowo czynne.oraz mieszanina monoglicerydów kwasu oleinowego:
Naturalny emulgator na bazie oliwy z oliwek, posiadajacy silne właściwości nawilżające.
Mieszanka ta jest n
Naturalny emulgator na bazie oliwy z oliwek, posiadajacy silne właściwości nawilżające.Mieszanka ta jest naturalnym środkiem zapobiegającym nadmiernemu przesuszeniu skóry i włosów. Może stanowić dodatek do własnoręcznie robionych szamponów bądź też może być stosowany jako czynnik kondycjonujący w szamponach gotowych. Surowiec jest dopuszczony przez BDIH do stosowania w kosmetykach ekologicznych.  


Phenoxyethanol, Ethylhexylglycerin - FEOG, konserwant. Składa się z:Ethylhexylglycerin:Etyloheksylogliceryna. Alkilowa pochodna eteru gliceryny. Surowiec ten to wielofunkcyjny związek powodujący nawilżenie i natłuszczenie skóry, a także zapewnia dobre odczucia dermalne.  Stosowany w recepturze kosmetycznej podwyższa skuteczność tradycyjnych konserwantów. Phenoxyethanol:Fenoksyetanol. Półsyntetyczny środek konserwujący. Eter glikolowy, mający postać oleistego, bezbarwnego płynu. Ma działanie bakteriobójcze, stosowany jest jako konserwant, utrwalacz w perfumach, substancja odstraszająca owady, zewnętrzny środek odkażający, rozpuszczalnik. Wykazuje silne właściwości antybakteryjne w szerokim spektrum, jak również właściwości przeciwgrzybicze. 


Mam nadzieję, kochane kujony, że zaspokoiłam Waszą ciekawość, wznieconą recepturą na szampon z mleka kokosowego ;) 
Zajrzyjcie do Bazy INCI, jest tam już całkiem sporo substancji - i pomyśleć, że to wszystko możemy znaleźć w kilku zaledwie butelkach z kosmetykami...

Miłego dnia, niech Wam dziś słoneczko przyświeca!
Arsenic

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2014 Arsenic - naturalnie z przekorą , Blogger