Podstawy receptury kosmetycznej: humektantyHumektanty są bardzo ważnymi, wielofunkcyjnymi składnikami wykorzystywanymi w zdecydowanej większości preparatów do pielęgnacji skóry. Są to surowce mające zdolność absorbowania i wiązania wilgoci, co zapewnia wiele korzyści dla skóry: nawilżanie, łatwiejszą eksfoliację, zwiększenie właściwości konserwujących, łatwiejszą rozpuszczalność składników aktywnych czy choćby przyjemniejsze odczucia na skórze, nie mówiąc już o stabilizowaniu całego układu.

Istnieje wiele bardzo różnych związków zapewniających efekt nawilżający, w tym białka, polisacharydy, kwasy i różne inne związki małocząsteczkowe (np gliceryna, sorbitol, mocznik, aloe vera etc.).

Humektanty nawilżające

  • Gliceryna jest głównym surowcem utrzymującym wilgoć i nawilżającym używanym w większości wysokiej jakości preparatów. Jest uważana za „złoty standard”, do którego porównuje się wszystkie środki pochłaniające wilgoć i nawilżające. Wiele z topowych emulsji do pielęgnacji rąk, twarzy czy ciała zawiera ok. 10-20% gliceryny, a jej skuteczność nawilżająca została wielokrotnie potwierdzona. Kluczowym problemem w przypadku stosowania gliceryny jest lepkie odczucie, jakie daje na skórze, stąd zwykle stosuje się ją w połączeniu z innymi środkami nawilżającymi, które to odczucie poprawiają.  Niewątpliwą zaletą tego składnika jest jego cena i dostępność - kupić ją można w każdej aptece.
  • Hydroxyethyl Urea (hydroksyetylomocznik) – żele zawierające 5% tego składnika okazały się mieć właściwości nawilżające podobne do gliceryny, choć ze znacznie lepszym odczuciem na skórze niż ona czy Sodium PCA. 
  • Betaina – jest to doskonała, niekleista substancja nawilżająca, która- jak się okazuje – wykazuje również aktywność rozjaśniającą skórę oraz zmniejsza podrażnienia skóry wywołane środkami powierzchniowo czynnymi. Jest zatem świetnym dodatkiem do szamponów czy żeli myjących. 
  • Sodium PCA jest naturalnym środkiem utrzymującym wilgoć, który występuje naturalnie w naszej skórze jako składnik NMF. Wykazano, że skóra sucha zawiera naturalnie mniej sodium PCA niż skóra normalna. Dla lepszej wydajności, warto stosować Sodium PCA wraz z gliceryną. 
  • Mleczan sodu to kolejny naturalny środek utrzymujący wilgoć, który znajdziemy również w NMF. Ma on doskonałe właściwości nawilżające i może zwiększać syntezę lipidów naskórka. W formulacjach z pH na poziomie 3-4może również lekko złuszczać naskórek i przyspieszać proliferację komórek. Chcąc uniknąć pieczenia, powinno się tego składnika używać z rozwagą.
  • Propanodiol w połączeniu z gliceryną uważany jest za równie skuteczny jeśli chodzi o nawilżanie, ale ze zdecydowanie lepszym odczuciem na skórze. 

Humektanty wzmacniające działanie przeciwbakteryjne  • Glikol pentylenowy jest dobrym rozpuszczalnikiem i jednocześnie środkiem nawilżającym, który pozwala na znaczne obniżenie ilości konserwantów w układzie, gdy stosuje się go już w ilości 2-3%. Jest również mało kleisty, dzięki czemu pozwala uzyskać formulacje przyjemne dla skóry. 
  • Hexanediol, Caprylyl Glycol – ta mieszanina również posiada doskonałe właściwości przeciwdrobnoustrojowe już na poziomie 0,5%. Użyta w tej ilości w formulacji wykazuje również aktywność nawilżającą podobną do gliceryny na poziomie 3%. 
Mazidła podsumowały temat najzgrabniej:

"W przypadku skóry suchej samodzielnie stosowane mogą nie dawać poczucia wystarczającego nawilżenia, dlatego powinny być łączone z emolientami. W przypadku cery tłustej są szczególnie polecane jako „bezpieczne nawilżacze”, które nie mają działania komedogennego,czyli potocznie mówiąc, nie powodują zatykania porów skóry. Ponadto humektanty działają korzystnie na sam preparat kosmetyczny zapobiegając jego wysychaniu."
Czytajcie składy, szukajcie produktów z humektantami - nawilżona skóra to szczęśliwsza, zdrowiej wyglądająca skóra.

Post scriptum z (nie)zupełnie innej beczki:
Dzisiaj w newsletterze Italiany był link do fantastycznego kursu, który właśnie uruchomiła dla nas wszystkich za darmo. Jest to kurs z podstaw świadomej pielęgnacji, lekcji będzie 5, ja już się zapisałam - bo na naukę nigdy nie jesteśmy zbyt mądrzy i nigdy nie jest za późno. Wam też polecam skorzystać - Italiana to bardzo mądra babeczka, dysponuje ogromną wiedzą z zakresu pielęgnacji, a przy tym potrafi ją pięknie i zrozumiale przekazać. Korzystajcie! KLIK!


Pozdrawiam
Arsenic

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2014 Arsenic - naturalnie z przekorą , Blogger