Piękna, bo zdrowa!

Tej jesieni fundacja Kwiat Kobiecości organizuje trzecią już odsłonę programu "Piękna bo zdrowa" na rzecz walki z rakiem szyjki macicy, na którego każdego dnia umiera 5 Polek… 
Celem Fundacji Kwiat Kobiecości jest edukacja kobiet w zakresie raka szyjki macicy, wirusa HPV, konieczności regularnego wykonywania badań cytologicznych, raka jajnika i innych nowotworów układu rodnego. Fundacja pomaga we współpracy z lekarzami ginekologami, onkologami, psychologami i seksuologami. 
Do udziału w propagowaniu tej akcji zostałam zaproszona przez p.Małgorzatę z agencji PR Flywheel, która na jej rzecz pracuje całkowicie za darmo. Cel jest szczytny i warty by o nim głośno mówić.

Kilka faktów: 
 
 ·  Rak szyjki macicy jest skutkiem zarażenia niektórymi typami wirusa HPV. Nie jest to choroba dziedziczna, ani uwarunkowana genetycznie.
 ·  Infekcja HPV jest jedną z najpowszechniej występujących na świecie chorób przenoszonych drogą płciową. Prezerwatywa nie chroni przed zarażeniem wirusem HPV.
 ·  W skali globalnej rak szyjki macicy stanowi drugą pod względem częstości przyczynę zgonów w grupie kobiet pomiędzy 15 a 45 rokiem życia.
 ·  Szacuje się, że co roku dochodzi do 500 00 nowych zachorowań na raka szyjka macicy oraz 270 000 zgonów spowodowanych przez tę chorobę
 ·  Każdego dnia aż 10 Polek słyszy diagnozę - "Ma pani raka szyjki macicy", umiera 5 z nich :(
·  Każda aktywna seksualnie kobieta jest narażona na zakażenie.
 · Profilaktyka aktywnych seksualnie kobiet polega na regularnym wykonywaniu badań cytologicznych, podczas których pobierane zostają komórki nabłonka macicy. Jest to proste, bezbolesne badanie, które pozwala zdiagnozować stadia przednowotworowe oraz raka szyjki macicy.
 · Ważne jest, aby cytologia była wykonywana za pomocą specjalnej szczoteczki cytologicznej, a nie patyczka z watką.
 · Konieczne jest wykonywanie badania dopochwowego USG, które umożliwia wczesne wykrycie nowotworów w obrębie narządów płciowych, np. raka jajników. W stadium niezaawansowanym raka jajnika, przeżywalność wynosi 90%, a stadiach zaawansowanych zaledwie 20-30%, przy czym szansa na wieloletnie życie jest tu bardzo niska.


Kampania nie jest inicjatywą komercyjną - to przedsięwzięcie podjęte przez Idę Karpińską, która wygrała walkę z rakiem szyjki macicy. Patronat honorowy nad kampanią objęła Pani Anna Komorowska, małżonka Prezydenta RP, Pani Hanna Gronkiewicz-Waltz, Prezydent m.st.Warszawy, a także European Cervical Cancer Association, WHO, Polskie Towarzystwo Ginekologii Onkologicznej, Polskie Towarzystwo Ginekologiczne, Polska Unia Onkologii. 

Więcej informacji znajdziecie na stronach: 


Dbajcie o siebie!
Arsenic

4 komentarze:

  1. straszne statystyki...najgorsze jest to ze mozna im tak latwo zapobiec a nieswiadomosc kobiet prowadzi niekiedy do smierci:)

    pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2014 Arsenic - naturalnie z przekorą , Blogger