Kosmetologia: rozstępy

http://www.howtocurethat.com/things-to-remember-when-using-the-best-stretch-mark-cream/

Rozpoczynam cykl artykułów zawierających konkretną wiedzę na dany temat. Nie będzie tutaj lokowania produktów, sugerowania producentów - jedynie ścisła, skondensowana wiedza.
I zacznę od rozstępów, wokół których narosło wiele bajek. 
Przeczytajcie więc, jak to z nimi jest naprawdę - co jest przyczyną ich powstawania, czym w istocie są i czy można z nimi walczyć?
Źródło pochodzenia zdjęcia jest podane zawsze w opisie pod nim.

http://stretchmarktruth.com/


Rozstępy

Nazwa naukowa – striae distensae – została wprowadzona przez Roderera w 1773 roku, który jako pierwszy opisał zjawisko rozstępów. Dopiero jednak w 1867 Koestner wyjaśnił je z punktu widzenia histologicznego, uwidaczniając atrofię substancji podstawowej i komponenty włókniste, czemu nadał nazwę striae atrophicae.
Wbrew powszechnej opinii, powstawanie rozstępów nie jest związane z nadmiernym rozciąganiem skóry.
Rozstępy – striae distensae są w dużej mierze rezultatem wzrostu poziomu kortyzolu we krwi. Jest to hormon wydzielany przez nadnercza. Jego ilość wzrasta w okresie ciąży, dojrzewania, otyłości, wzrostu wagi.

Przyczyny

W okresie ciąży również wzrost poziomu estrogenów przyczynia się w pewnym stopniu do zwiększenia możliwości pojawienia się rozstępów. Ponieważ tabletki hormonalne mają także wpływ na żeńskie hormony płciowe, dlatego istnieje prawdopodobieństwo, że mogą być jednym z czynników sprzyjających rozstępom.
Na tworzenie się rozstępów ma również wpływ używanie regularnie i przez dłuższy okres czasu leków steroidowych, a to dlatego, że przyczyniają się one m.in. do scieńczenia naskórka, zahamowania syntezy kolagenu w skórze właściwej oraz degradacji już istniejących włókien kolagenowych. A jak się za chwilę przekonamy, tworzenie się rozstępów jest związane z nieprawidłową syntezą kolagenu w skórze.
Niewłaściwa, uboga w składniki odżywcze ( witaminy, mikro- i makroelementy) dieta, to także jedna z przyczyn powstawania rozstępów. Dużą rolę odgrywa tu zwłaszcza niedostateczna ilość cynku. Dlatego kobiety często będące na dietach niskokalorycznych mogą mieć skłonności do rozstępów.
I wreszcie kolejną istotną przyczyną, na którą nie mamy wpływu są nasze skłonności genetyczne. W związku z tym, istnieje prawdopodobieństwo, iż jeśli u matki podczas ciąży pojawiły się rozstępy, to mogą (ale nie muszą ) pojawić się one również u jej córki.


http://bodybuilding-mauritius.blogspot.com/2013/02/stretch-marks-and-bodybuilder.html


Jak powstają rozstępy?

Rozstępy tworzą się na poziomie skóry właściwej, a ich powstanie wiąże się z upośledzeniem fibroblastów czyli komórek odpowiedzialnych za produkcję włókien kolagenu i elastyny. Kolagen i elastyna to białka, mające postać włókienkowatą, które tworzą uporządkowaną sieć, nadając skórze elastyczność, jędrność, sprężystość i odpowiednie napięcie. Prawidłowo zbudowane włókno kolagenu odznacza się niesamowitą wytrzymałością na rozciąganie. Trzeba użyć obciążenia co najmniej 10kg aby zerwać włókno kolagenowe o średnicy 1mm.
Upośledzone – m.in. z powodu zwiększonego poziomu kortyzolu we krwi – fibroblasty, zaczynają produkować zmienione włókna kolagenu i elastyny, które stają się bardziej kruche i mniej podatne na rozciąganie. Podczas nadmiernego rozciągania się skóry, jak to ma miejsce np. w czasie ciąży, z powodu kruchości włókien dochodzi do zrywania tej regularnej sieci, czego efektem są właśnie rozstępy. Ponieważ jednocześnie dochodzi także co scieńczenia warstwy naskórka, stają się one bardziej widoczne.
Wyróżniamy dwie fazy tworzenia się rozstępów: 1. W fazie I – zapalnej mają one postać czerwonych pasm (striae rubra). Na tym etapie mamy jeszcze największe szanse by się ich pozbyć.
http://top10thebest.com/top-10-ways-to-get-rid-of-stretch-marks/


 1. W fazie II – zanikowej, następuje pozorna regeneracja rozstępów. Czerwone pasma ulegają rozjaśnieniu i zmniejszeniu. Dzieje się tak dlatego, iż zmienione włókna kolagenu oraz cieniutkie włókna elastyny starają się zregenerować zerwaną sieć. Jednak nie ma już możliwości przywrócenia stanu skóry właściwej sprzed nastąpienia ubytku. W rezultacie na skórze pozostają widoczne białe prążki ( striae distensae alba), wyczuwalne przy dotyku. Przystąpienie do leczenia rozstępów starszych, będących już w fazie zanikowej może nieco polepszyć stan skóry, ale nie ma możliwości zlikwidowania ich w 100%.
http://netraverse.com/best-stretch-mark-removal-cream-after-pregnancy


Osoby predysponowane do rozwoju rozstępów:

 • ludzie otyli
 • nastolatki w okresie dojrzewania
 • kulturyści
 • osoby o częstych wahaniach wagi ( także podczas nagłego spadku masy ciała można nabawić się rozstępów!)
 • osoby będące wielokrotnie na dietach niskokalorycznych
 • soby przyjmujące leki steroidowe
 • osoby z predyspozycjami genetycznymi

Rozstępy mogą pojawiać się zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet, u osób otyłych i szczupłych, starszych, jak i u nastolatków w okresie dojrzewania. Problem ten dotyczy w mniejszym lub większym stopniu niemal 90% kobiet w ciąży.
U kobiet to schorzenie występuje dwa razy częściej niż u mężczyzn, może pojawić się w każdym wieku, choć najczęściej w okresie dojrzewania i ciąży. U mężczyzn często rozstępy pojawiają się jako uboczny efekt terapii.

Wygląd

Rozstępy to wrzecionowate pasma, występujące najczęściej na pośladkach, brzuchu, udach, piersiach. Prezentują się jako linijne, równoległe pasemka rozdzielone zdrową skórą.
Ich pojawienie się jest z reguły asymptomatyczne, ale może być połączone z delikatnym odczuciem świądu, rzadziej pieczenia i bólu.
Rozstępy są z reguły obustronne, tzn. pojawiają się po obu stronach ciała, w każdej okolicy z wyjątkiem m.in. twarzy, rąk i stóp. Na brzuchu mogą mieć wygląd promienisty lub wachlarzykowaty, na biodrach poprzeczny, na piersiach promienisty od brodawki piersiowej, zaś w okolicy lędźwiowo-krzyżowej są horyzontalne. 

Czy możemy przeciwdziałać tworzeniu się rozstępów?

W pewnym stopniu – tak. Jednak ponieważ przyczyną tworzenia się rozstępów są także zmiany hormonalne i skłonności genetyczne, dlatego nie zawsze jesteśmy w stanie im zapobiec.

Profilaktyka

Cały czas poszukiwana jest uniwersalna terapia lekarska, będąca w stanie spowodować ich zanik. Z tego względu tak istotna jest prewencja i to wczesna, bowiem rozstępy mogą powstawać w bardzo młodym wieku.
Ważna jest kontrola ciężaru ciała, przy czym chodzi nie tylko o otyłość jako taką, lecz także ograniczenie nadmiernych zwyżek ciężaru ciała w ciąży oraz unikanie zbyt gwałtownych i szybkich terapii dietetycznych.
Dla utrzymania jak najlepszego stanu skóry zasadnicze jest prawidłowe odżywianie. Trzeba pamiętać o dostarczeniu protein, lipidów, węglowodanów i witamin (A, E, PP, B5) w ilości zależnej od stanu fizjologicznego (ciąża, okres dojrzewania) i zapotrzebowania osobniczego.
Ćwiczenia fizyczne muszą być progresywne; należy unikać długotrwałych i silnych skurczów mięśniowych. Połączenie umiarkowanej aktywności sportowej z masażem poprawia mikrokrążenie naczyniowo- limfatyczne i może być pożyteczne dla tonifikowania tkanek i przeciwdziała powstawaniu tych defektów estetycznych, zwłaszcza w ciąży.
Prewencja typowo kosmetologiczna polega na lokalnym stosowaniu kremów, żeli olejków i preparatów na bazie roślinnej, elastyny, biostymuliny, witamin, preparatów łożyskowych, acetozolamidów, alfahydroksykwasów itd. Dobre rezultaty przynosi regularne stosowanie naturalnych kosmetyków.

http://teatimeandwhiterabbits.blogspot.com/2012/07/jak-pozbyc-sie-rozsteow-alboczemu-sie.htmlZapobieganie i redukcja

Rozstępy, wbrew pozorom, nie są wyrokiem. Można im zapobiegać i redukować te, które już powstały. Zlikwidować rozstępy zupełnie można tylko w pierwszej fazie ich powstawania – kiedy są jeszcze czerwone. Potem, kiedy bledną, szanse na ich pozbycie się maleją. Można właściwie już tylko redukować ich widoczność. Polega to na złuszczaniu skóry, by pobudzić syntezę nowego kolagenu w głębi skóry, albo na ścieraniu rozstępu.

Redukcja

Zabiegi z użyciem witaminy A, stosowane zwykle przy trądziku, są tu szczególnie skuteczne. Uwaga jednak – wymagają one stosowania równocześnie antykoncepcji u kobiet, gdyż mają działanie teratogenne (mogą uszkadzać płód). Skuteczna jest także mikrodermabrazja. Zabiegi laserowe dają dość dobre efekty, wymagają jednak stosowania środków bezpieczeństwa, a wykonywać je może wykwalifikowany personel. Medycyna estetyczna oferuje mezoterapię – ostrzykiwanie specjalnie skomponowanym koktajlem substancji czynnych, które pobudzają fibroblasty do produkcji nowego kolagenu. Można też poddać się specjalnym, głębokim peelingom ziołowym lub z użyciem kwasów. Ponadto w kuracjach przeciw rozstępom stosuje się ultradźwięki, masaż manualny, krioterapię oraz zabiegi kosmetyczne z substancjami złuszczającymi, regenerującymi i ujędrniającymi.

Kamuflaż

Bezpiecznym i skutecznym sposobem kamuflowania rozstępów są samoopalacze. Rozwiązaniem może być również makijaż permanentny, który na dłużej zabarwi jaśniejsze strefy. Chirurgia estetyczna proponuje wycięcie rozstępu i zszycie rozciągniętej skóry, zwłaszcza na brzuchu, co zmniejsza widoczność rozstępów.

Prewencja – podsumowanie

 1. Unikać w miarę możliwości częstych wahań wagi i „cudownych” diet, które w rezultacie dają tylko efekt jo-jo.
 2. Bardzo ważna jest odpowiednia dieta, zapewniająca wystarczające dawki witamin oraz mikroelementów, zwłaszcza cynku i krzemu. Można także pomyśleć o uzupełnieniu diety suplementami. Na własną rękę najbezpieczniej jest zażywać tylko gotowe preparaty multiwitaminowe uzupełnione minerałami.
 3. Jeśli tylko zauważymy pierwsze oznaki powstawania rozstępów lub też znajdujemy się w sytuacjach sprzyjających ich tworzeniu, chodzi tu zwłaszcza o okres ciąży, dojrzewania, warto regularnie masować ciało stosując oliwki, olejki, balsamy lub jeden z dostępnych kremów przeciw rozstępom. Prawda jest taka, że rodzaj kremu nie jest istotny jak sam masaż skóry. Krem jest tylko czynnikiem wspomagającym. 
Arsenic

25 komentarzy:

 1. Na tych szczupłych paniach wyglądają jak prążki na tygrysie i w sumie całkiem miło się na nie patrzy. :D Ale wiadomo, lepiej nie mieć.. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ładnemu i szczupłemu we wszystkim ładnie :P A tak naprawdę - nie ma się czym przejmować. A jeśli rozstępy naprawdę przeszkadzają, to trzeba sobie przyoszczędzić trochę kasy i zainwestować w laserowe usuwanie - i po problemie.

   Usuń
  2. laser nie zawsze pomaga ,tak samo jak wcieranie ton kremów i dbanie o siebie ,i nikt mi tego nie powie ,ja nabawiłam się w pierwszej ciąży jak nie tyłam do 5 miesiąca nic tak po piątym zaczęłam i skończyłam przy porodzie z wagą 32 + ja na wagę wpływu nie miałam ,nie szło tego zatrzymać ,ani ja ,ani lekarze nie wiedzieli co się dzieje byłam załamana 3 miesiące po porodzie ważyłam jak kiedyś 52 kg fałdę zwisającej skóry chowałam w spodnie by nie wisiała i wiecie co ...... wcierałam się stosowałam cuda rolowałam się dzień w dzień jestem i zawsze byłam sportowo aktywna urodziłam następne dzieci dziś mam tą samą wagę a minęło 7 lat rozstępy są już cienkimi nitkami a nie 0,5 cm dziurami a skóra wygląda na lekko rozciągniętą polecam silne maści na blizny kolagen mezoterapię olej arganowy

   Usuń
 2. A mnie jedna rzecz zastanawia, moje rozstępy nigdy nie były czerwone, od razu białe się pojawiały O.O W sumie to spoko są, nie przeszkadzają mi zbytnio, myślę o nich tylko wtedy gdy już nie mam się do czego przyczepić ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ciekawy wpis, nie wiedziałam ze można rozstępy usuwać chirurgicznie poprzez wycinanie ich.
   U mnie również były od razu białe - nie pamiętam aby kiedykolwiek były czerwone. I chyba należę do nielicznego grona szczęściar, które nie mają rozstępów na brzuszku po ciąży :)

   Usuń
  2. Dołączam do klubu od razy białych i bez brzuszkowych po ciąży :) Również nic a nic się nimi nie przejmuję, są to są, nie wadzą, mam inne problemy ;)

   Usuń
 3. Nie mam naprawdę żadnych z wymienionych tu predyspozycji do powstawania rozstępów, nigdy nie miałam problemów z nadwagą, moja waga zawsze była stała a mam całą masę rozstępów na różnych partiach ciała. Nie są naszczęscie mocno widoczne. Odkąd je mam wiem jedno - chyba nic im nie pomoże (o inwazyjnych zabiegach nigdy nie myślałam). Szczerze mówiąc mi też specjalnie ne przeszkadzają, gdyby nie to że w gazetach trąbi się, że to coś strasznie nieestetycznego to pewnie w ogole nie zdawałabym sobie sprawy, że to jakiś problem;). Co innego jakby były bardzo grube i czerwone, wtedy jestem sobie w stanie wyobrazić jaką muszą być zmorą:/

  OdpowiedzUsuń
 4. Mnie także nie ominął ten problem - mam rozstępy na pośladkach i na wewnętrznej stronie ud. Te ostatnie pojawiły się właśnie po utracie wagi :/

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja mam takie rozstepy jak na ostatnim zjdeciu. Ale tylko na udach i troszke na lydkach. Na szczescie nie sa az tak bardzo widoczne a nawet jak sa to przeciez nie bede sie w dlugich spodniach grzac:)
  niestety u mnie rozstepy pojawily sie w czasie dojrzewania, po ciazy mam 3 malutkie rozstepy ktore wygladaja jak kawalek blizny od ktorej sie rozchodza:)

  OdpowiedzUsuń
 6. Rozstępy mam i ja ;/ Odkąd pamiętam, pojawiły mi się jak zaczynałam dojrzewać, czyli tak ok. 10 roku życia. Jako pierwsza w klasie miałam większe piersi, byłam wyższa, szybka miesiączka. Powstawanie rozstępów tłumaczyłam sobie tym, że za szybko dojrzałam i moja skóra nie była na to gotowa ;) Moja mama również je ma, siostra także. Czasami, jak patrzę na nie pod innym kątem to są takie sine ;) Za bardzo mi nie przeszkadzają, ale boję się, że jak zajdę w ciążę to będę miała je na brzuchu ;/ Bardzo bym tego nie chciała, więc będę starała się temu zapobiec.

  OdpowiedzUsuń
 7. Rozstępy towarzyszą mi już wiele lat, kilkanaście nawet i musiałam się z nimizaprzyjaźnić.nie uważam, żeby to był koniec świata, ale może gdybym ich nie miała tak długo i pojawiłyby się teraz to miałabym inne podejście.
  Nie wiem. Polecam zimne prysznice na ujędrnianie skóry i masaże i złuszczanie :)

  OdpowiedzUsuń
 8. ja właśnie wczoraj zaczęłam (a raczej wznowiłam) walkę z rozstępami po ciąży :).
  Prawie dwa lata temu miałam wykonany na brzuchu Polski peeling ziołowy z Jadwigi, który bardzo mi pomógł - rozstępy po nim spłyciły się o połowę i znacznie rozjaśniły. Teraz zaczęłam stosować kwas glikolowy z Bielendy i już po pierwszym zabiegu widzę poprawę, więc mam nadzieję że będzie dobrze :) Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 9. 8 lat brałam tabletki hormonalne i mam straszne rozstępy, to dla mnie bardzo przykry temat.

  OdpowiedzUsuń
 10. rozstępy- przytyłam 20 kg- zero rozstępów, boist E- zero rozstępów, hormonu- zero rozstępów....więc skąd je mam? jak miałąm 16 lat nie uzywało się balsamu:) i pamiątka została:)

  OdpowiedzUsuń
 11. Mialam rozstępy jak byłam grubsza, mam jak jestem 12 kg chudsza, w sumie jeden pies... pojawiły się białe od razu i są, nie biczuję się i nie zakrywam na plaży. Pielęgnacja/usiłowanie pozbycia się już białych rozstępów to dla mnie taki sam mit jak preparaty na zlikwidowanie cellulitu (żadne mazie z nietoperza,działają tylko ćwiczenia, masaże i dieta:) Oczywiście, jak to kobieta, pracowocie rękawicą się masuję po kąpieli po prążkowanych terenach ud i okolic, kremuję jak całą reszte siebie, ale snu mi z powiek nie spędza. Nie odpowiadam wizerunkowi idealnej, bezrozstępowej kobiety, oh well :)
  Ciekawy wpis, można poczytać o rozstępach bez egzaltacji i żałobnych zawodzeń. Bardzo mnie zawsze interesują takie wpisy, rzeczowe podejście i wytłumaczenie, mam nadzieję, że cykl ładnie się u ciebie Arsenic, rozwinie :)

  OdpowiedzUsuń
 12. z zaciekawieniem przeczytałam cały post, mam nadzieję, że będzie ich więcej w takim tonie :)Ja mam swoje rozstępki w okolicach bioder, tak, że na plaży ukrywają się pod majtkami :P Muszę przyznać, ze nawet je lubię... Profesor Dumbledore kiedyś powiedział, że nie usunie blizny z kolana bo mu służy jako mapa londyńskiego metra :D Mam do nich podobny sentyment :D
  pozdrawiam:))

  OdpowiedzUsuń
 13. Ciekawy post:) Tylko pytanie... polecasz samoopalacze do maskowanie, ale czy białe prązki bedzie on w stanie zakryć...?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jest z tym trochę zabawy, ale samoopalacze potrafią ładnie wyrównać różnicę w kolorze zdrowej skóry i rozstępu, przez co są widoczne już tylko za sprawą zmiany w fakturze skóry - a nie w jej kolorze. Z daleka przestają być widoczne.

   Usuń
 14. Niestety jako alergik kiedyś używamłąm maści z steroidowych, co było koniecznością ;/ genetycznie też odziedziczyłam tendencje do rozstępów. A rozstępy pojawiły mi się w okresie dojrzenia, tylko wtedy ;/ ehh. Gdy były jeszcze różowe próbowałam je zniwelować bardzo drogimi maściami przepisywanymi przez lekarza, ale to nic nie dało ;(

  Fajny cykl, ciekawa jestem kolejnego postu. Może byś napisała o cellulicie, który jest zmorą wielu z nas.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cellulit to temat rzeka, a tak naprawdę sprowadza się znów - do hormonów. Napiszę, napiszę, trudno ominąć ten temat, skoro dotyka on teraz nawet dzieci.

   Usuń
 15. JA na razie nie mam problemów z rozstępami, ale to bardzo przydatny post. Czekam na kolejne.

  OdpowiedzUsuń
 16. Świetny post. Ja niestety się nabawiłam rozstępów w czasie okresu dojrzewania.. Dla mnie to wygląda okropnie i po prosu nienawidzę tego w sobie, że bardzo często nie chcę wychodzić na plażę, basen, jeśli tego nie zakryję.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No niestety, defekty skóry takie jak rozstępy czy cellulit ciężko jest pokochać. Ja mam malutkie rozstępy na udach, które powstały w okresie dojrzewania - niby nic, słabo je widać ale mam wrażenie, że każdy je widzi doskonale z daleka i w ogóle świecą w ciemnościach. Zainteresuj się laserowym wycinaniem rozstępów, jeśli masz je bardzo duże - nie znikną całkowicie, ale będą radykalnie zmniejszone, zostaną tylko maleńkie blizny, które w dodatku można jeszcze pomniejszyć stosując wyciąg z cebuli (np. Contractubex w aptece). Koszt jest spory, ale moim zdaniem warto.

   Usuń
 17. A mnie tam rozstępy nie przeszkadzają, ba czasem mogą wyglądać ciekawie :) Trochę ich mam, nie zamierzam się tym faktem przejmować!

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2014 Arsenic - naturalnie z przekorą , Blogger