Analiza kolorystyczna: Sabina - ciepła, zielonooka Wiosna


Napisała do mnie Sabina, śliczna, zielonooka Wiosna, czym już na wstępie rozświetliła mi dzień. Poprawiła jeszcze stwierdzeniem, że jeśli jej "przypadek" wart jest opublikowania na blogu, to ona nie ma żadnego z tym problemu. A jakże, Ciepłych Wiosen nigdy za wiele!

W tym typie kolorystycznym na pierwszy plan wysuwa się jedna, dość charakterystyczna i łatwo rozpoznawalna cecha: wysoka temperatura naturalnej kolorystyki, przejawiająca się w jasnorudych włosach, często wielu złocistych piegach na skórze i - niekiedy - jasnozielonych oczach. Wynika to z faktu, że w skórze i włosach tego typu występuje przede wszystkim bardzo duża ilość żółtej feomelaniny, a także intensywnie czerwonej melaniny trójchromowej. Przy czym w porównaniu z Jasną Wiosną, jest u Ciepłej Wiosny więcej barwnika czerwonego, a także niewielka domieszka brązowej eumelaniny, która daje kolorystykę nieco już ciemniejszą. Z tej przyczyny Ciepła Wiosna zaprezentuje się najkorzystniej w odcieniach o wyraźnie ciepłym odcieniu. Barwy chłodne (np. błękity a także barwy achromatyczne) wyglądają na tym typie kolorystycznym wyjątkowo niekorzystnie i powinno się ich unikać w pierwszej kolejności chcąc osiągnąć maksymalny efekt stylizacyjny. 


W przypadku Ciepłych Wiosen może nie być tak łatwo od razu określić, czy dysponują one kolorystyką jasną czy ciemną – w pierwszej kolejności rzuca się w oczy bardzo ciepła kolorystyka, a więc włosy z wyraźnym, ciepłym pigmentem, często zielone oczy i złocista cera. Co jednak odróżnia Wiosnę od Jesieni to czystość naturalnych kolorów. Ciepła jesień ma kolorystykę ciemniejszą od wiosennej, przytłumioną, włosy wpadają raczej w tony brązowe niż czysto złociste (por. aktorka Tilda Swinton jako Ciepła Jesień). Także tęczówki u Wiosen, choć również mogą być niebieskie jak i u Jesieni, odcinają się bardzo wyraźnie od białka oka, często mają wyraźną obwódkę i bardzo intensywny kolor sam w sobie, podczas gdy oczy Jesieni taką wyrazistością się nie charakteryzują.

Ciepła Wiosna jest typem siostrzanym dla Ciepłej Jesieni z uwagi na wspólny, główny atrybut kolorystyczny, może więc ona używać niektórych kolorów z palety swojej „siostry kolorystycznej”, jednak z umiarem. Jako typ wiosenny znacznie korzystniej jednak będzie wyglądała w kolorach jasnych i czystych. Garderoba Ciepłej Wiosny powinna opierać się – co oczywiste – na kolorach ciepłych, pod tym kątem należy też zwracać uwagę na wzorzyste tkaniny. Jeśli występują na nich chłodne kolory, ważne jest, aby te ciepłe jednak dominowały w ogólnej kolorystyce. Dobierając barwy garderoby i makijażu Ciepła Wiosna powinna stawiać na kolory o wysokiej chromatyczności, ale zestawione harmonijnie, dotyczy to również tkanin wzorzystych. Kontrasty nie służą jej urodzie tak bardzo, jak to ma miejsce u innego typu wiosennego: Czystej Wiosny. Czyli: stawiamy na czyste, dość żywe, soczyste kolory, ale zestawione harmonijnie, unikając dużych kontrastów.


Jednocześnie przypominam, że Ciepłej Wiośnie pasować będą kolory jednocześnie: ciepłe, czyste i jasne. I spośród takich barw dobieramy jej garderobę i makijaż. NIE oznacza to, że sprawdzą się absolutnie wszystkie ciepłe kolory jak leci, ale tylko takie, które można jednocześnie określić jako ciepłe, żywe i dość jasne. Dodatkowo, kluczową rolę grają szczegóły - ponieważ bardzo często to dodatki decydują o tym, że dana stylizacja będzie już pasowała bardziej Ciepłej Jesieni albo innemu podtypowi wiosennemu. W przypadku Ciepłej Wiosny możliwe jest stosowanie jaśniejszych odcieni ciepłego brązu oraz słonecznych odcieni beżu, ale tylko jako drobne dodatki. Zbyt duża ilość brązu i ciemnych odcieni w stylizacji sprawi, że ta żywa jak płomień uroda Ciepłej Wiosny będzie przytłoczona nadmiarem jesiennej melancholii. 


A skoro o dodatkach mowa - warto zacząć już od okularów, zwłaszcza jeśli są noszone codziennie. Ciepły i niezbyt ciemny, bakłażanowy fiolet fantastycznie wpisuje się w kolorystykę Ciepłej Wiosny i pięknie podkreśla zielone oczy. Zdecydowanie polecam! 

Ciepłe Wiosny najlepiej wyglądają w wyrazistych, ale niezbyt rozbudowanych i ciężkich wizualnie makijażach oczu – znakomicie sprawdzają się więc tutaj po prostu kreski, które można wykonać wszelkimi odcieniami złocistego brązu, czy też chociażby wspomnianym wyżej niezbyt ciemnym, ciepłym bakłażanowym fioletem. Świetnie sprawdzą się też zielenie, w tym także morskie oraz rudości. Tak pięknym, wyrazistym oczom w zupełności wystarczy kreska, tusz i odrobina rozświetlenia. A skoro o rozświetlaczach mowa – można z nimi poszaleć w makijażu, tak wyrazisty typ urody obroni się nawet z dużą ilością błysku, pod warunkiem jednak, że będą to produkty w zdecydowanie ciepłych, złotych odcieniach. Sinawe, różowawe perły zostawiamy typom zimowym. Mogę tutaj szczególnie polecić pigment Peach Passion, który sprawdzi się u Ciepłych Wiosen zarówno jako highlighter na kości policzkowe, jak również codzienny, rozświetlający cień do powiek.


Zerknijcie na moją pinterestową tablicę poświęconą w całości Ciepłej Wiośnie. Stale ją aktualizuję o kolejne inspiracje!


Znanymi osobami o tym samym typie kolorystycznym są m.in.: Nicole Kidman, Jessica Chastain czy Magdalena Walach. 
Zapraszam na indywidualną analizę kolorystyczną. Wyślij mi kilka swoich zdjęć na: a.galiszkiewicz@gmail.com

Buźka
Arsenic

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2014 Arsenic - naturalnie z przekorą , Blogger