Jak czytać język INCI

Jak czytać język INCI


Starałam się unikać tematu pt. "jak czytać INCI", bo jest tego naprawdę wiele w internecie. Przewałkowano ten temat na mnóstwo sposobów, a wszystko sprowadza się do zaledwie garści prostych reguł, pozwalających właściwie odczytywać składy kosmetyków. 
Skoro jednak prosicie aby taka ściąga powstała również i u mnie na blogu - proszę bardzo. Uprzedzam jednak, że tutaj temat traktuję dość skrótowo... odnoszę wrażenie, że cały mój blog - od Bazy INCI, poprzez wszystkie recenzje, w których zawsze rozpisuję składy, aż po akcję CZYTAM SKŁAD - jest jedną wielką ściągawką pomagającą odczytywać INCI ;) Wystarczy dobrze poszukać, a znajdzie się odpowiedzi na wiele pytań.


Dylematy w analizie kolorystycznej - biżuteria złota czy srebrna?

Dylematy w analizie kolorystycznej - biżuteria złota czy srebrna?

Źródło: www.wkruk.pl
Jednym z częściej pojawiających się pytań po analizie jest: "A jaka biżuteria? Srebrna, czy złota?"
Cóż, jak to zwykle z kolorami bywa - i tymi naszymi, występującymi naturalnie, i tymi przez nas noszonymi - sprawa nie jest aż tak prosta. Często same doskonale wiecie, że nie da się tego dylematu aż tak uprościć i same piszecie mi, że w sumie czujecie się dobrze i w złocie, i w srebrze, ale też nie we wszystkich stylach biżuterii. I tutaj dochodzimy do sedna sprawy, ponieważ tak jak w przypadku barw, które opisujemy trzema współczynnikami (kolor, nasycenie, stopień jasności), a nie tylko za pomocą jego temperatury, tak i rodzajów biżuterii jest znacznie więcej, i pod hasłem "złota biżuteria" znajdziemy wszystkie możliwe wielkości, kształty i wykończenia, jakie możemy sobie tylko wyobrazić.

Akcja: CZYTAM SKŁADY!

Akcja: CZYTAM SKŁADY!


Pomysł na tę akcję przyszedł mi do głowy już jakiś czas temu, wreszcie też znalazłam chwilę aby dopiąć wszystkie szczegóły - jedziemy więc!
O co chodzi? W skrócie o to, aby wyrobić w sobie nawyk zerkania do składu i mowa tutaj nie tylko o produktach kosmetycznych. Będziecie zdziwione, gwarantuję, gdy zajrzycie do składu produktów spożywczych, kupowanych na co dzień. Tak jak ja, stara wyjadaczka INCI, dałam się nabrać jak dziecko na "śmietanę" złożoną z mleka w proszku i gumy ksantanowej. Dzięki, taką śmietanę to ja sobie mogę sama wyprodukować ;) I niepotrzebna mi do tego nawet krowa!

Ja tam PEG-i lubię! Krótki tekst o ich potencjalnej toksyczności + wywiad z dwoma chemikami

Ja tam PEG-i lubię! Krótki tekst o ich potencjalnej toksyczności + wywiad z dwoma chemikami

Źródło: https://store.thinksai.com
Internety bywają miejscem niezwykle zdradliwym dla osób szukających odpowiedzi na swoje pytania. Często zamiast konkretnych faktów, wiedzy, dostać można tutaj wprost w twarz żrącymi, rakotwórczymi, mutagennymi substancjami czyhającymi na nas w oliwce hydrofilnej. Dzwonić po straż pożarną, gdy przegniemy z zakupami w Mazidla.com? Czy nie dzwonić?

Jasnoróżowy nude - dwa nowe lakiery w mojej szufladzie

Jasnoróżowy nude - dwa nowe lakiery w mojej szufladzie


W mojej szufladzie z lakierami zdecydowanie dominuje czerwień, we wszystkich odmianach. Mam też kilka smakowitych odcieni głębokiego, pawiego turkusu czy kobaltu, no i, oczywiście całą garść brokatów wszelakich, których zmywanie doprowadza mnie do szewskiej pasji. Z lakierów naprawdę jasnych mam jedynie kilka buteleczek i używam ich bardzo, bardzo rzadko - zwykle zresztą jako bazę pod intensywniejsze kolory.


Spotkania Blogerów Urodowych #autumnedition2014

Spotkania Blogerów Urodowych #autumnedition2014


6 września wyrwałam się z krakowskiego oka cyklonu, czyli przeprowadzki i nawału pracy, do Warszawy, gdzie cały dzień spędziłam z ludźmi, których lubię. W restauracji Vapiano miało miejsce kolejne już spotkanie blogerów urodowych, ja tym razem załapałam się na edycję jesienną (a już widzę na stronie wydarzenia, że szykuje się edycja zimowa! Dziewczyny nie próżnują).

DIY: Mleczko do ciała z solą magnezową

DIY: Mleczko do ciała z solą magnezową


Wiedzieliście, że prędzej czy później to zrobię ;) Od kiedy poruszyłam temat magnezu wchłanianego przez skórę w recenzji balsamu magnezowego Ancient Minerals: KLIK! chodzi mi po głowie tworzenie własnych receptur na kosmetyki z magnezem. No i na pierwszy rzut, oczywiście, zrobiłam najprostszą rzecz, czyli mleczko do ciała. 


Podstawy receptury kosmetycznej: jak podmienić składniki?

Podstawy receptury kosmetycznej: jak podmienić składniki?


Najłatwiejszym sposobem na to, aby zacząć robić własne kosmetyki nie wykupując połowy asortymentu sklepu z półproduktami jest kupienie gotowego zestawu z odmierzonymi składnikami na konkretny kosmetyk, jakiego potrzebujemy. Dostajemy wówczas każdy poszczególny składnik odmierzony w takiej ilości, żeby kosmetyk się udał - a to, moje kochane, jest wspaniały sposób aby zacząć kombinować :D


Stereotypy w analizie kolorystycznej: Lato to najbrzydszy typ a Jesień zawsze jest ruda

Stereotypy w analizie kolorystycznej: Lato to najbrzydszy typ a Jesień zawsze jest ruda


Pisząc analizy kolorystyczne bardzo często spotykam się z murem - może nie tyle uprzedzeń, co stereotypów właśnie, dotyczących poszczególnych typów kolorystycznych. Potrafię zrozumieć ich genezę i zawsze cierpliwie tłumaczę różnice pomiędzy poszczególnymi PODtypami kolorystycznymi, które nieraz są dość znaczące - na tyle, że dwie Jesienie niekoniecznie będą dobrze wyglądały w kolorach z palety tej drugiej, jeśli należy do innego podtypu. Owszem, będzie lepiej niż gdyby miała włożyć kolory zupełnie innego typu kolorystycznego, ale wiecie - nie osiągnie 100% efektu.
Pomyłki wynikające z nieznajomości 12 podtypów kolorystycznych to jedno, ale zupełnie innym tematem jest swoiste wartościowanie kolorystyk danych typów. Znacie to: Zima zawsze jest najpiękniejsza, Jesień zawsze jest ruda, Wiosny są jak małe dziewczynki aż do setki a Lato to najbrzydszy typ kolorystyczny. Wszystko w cudzysłowiu, żeby za chwilę ktoś się nie poczuł dotknięty ;)

Copyright © 2014 Arsenic - naturalnie z przekorą , Blogger